Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
icek1    178

U mnie rozwozili wapno granuliwane w workach po 25 kg i miało na worku napisane 99 % Ca

U nas handel obwożny woził wapno w opakowaniach z napisem 99% CaO no ale jak możno taki kit wciśnąc to dlaczego nie

o

Agrest    526

Wapno granulowane 52% CaO, MgO 8% + mikroelementy:

bor, żelazo, miedź, molibden 6%. Czy takie wapno w postaci 1tony na 0.5 ha podniesie w jakiś procent ph ? O co pytać w chwili zamówienia?

Podany przez Ciebie skład wapna może wskazywać, że masz do czynienia z oszustem.

Terry24    17

Mam pytanie jakie wapno zastosowac ( po żniwach)najlepiej magnezowe (szybko działające,bo te dolomity długo sie rozkładają)  ph od 5,5 do 7,2 w zależności od pola a zawartosc magnezu bardzo niska.W tym roku zastosowałem kujawit (po żniwach) w dawce 5t ha i ph podskoczyło o 1 punkt takze jestem zadowolony tylko ten magnez!!!

Wiadomość z agroFakt.pl

Tomek90    209

Bierzesz węglanowo magnezowe z np morawicy i wszystko jak chcesz uzupełnić magnez. 

Ogólnie to:

Gleba lekka średnia weglanowe 

Gleba średnia cięzka kreda

Gleba ciężka tlenkowe

Takie podstawowe rzeczy. 

farmer1973    12

Mam pytanie jakie wapno zastosowac ( po żniwach)najlepiej magnezowe (szybko działające,bo te dolomity długo sie rozkładają)  ph od 5,5 do 7,2 w zależności od pola a zawartosc magnezu bardzo niska.W tym roku zastosowałem kujawit (po żniwach) w dawce 5t ha i ph podskoczyło o 1 punkt takze jestem zadowolony tylko ten magnez!!!

Wapno magnezowe = dolomit.

Magnez możesz też uzupełnić kizerytem.To chyba najszybciej przyswajalna forma magnezu.

damianzbr    993

Bierzesz węglanowo magnezowe z np morawicy i wszystko jak chcesz uzupełnić magnez. 

Ogólnie to:

Gleba lekka średnia weglanowe 

Gleba średnia cięzka kreda

Gleba ciężka tlenkowe

Takie podstawowe rzeczy. 

Tomek tylko kreda to też wapno węglanowe i bez przeszkód można ją stosować na gleby lekkie. Tu nie chodzi o stopień rozdrobnienia reaktywność czy co innego, tylko o formę chemiczną. Tlenek wapnia czy węglan wapnia to jest ważne. Tlenek wchodzi z wodą w reakcję tworząc wodorotlenek wapnia. Natomiast węglan wapnia jest trudno rozpuszczalny w wodzie dlatego bardzo ważny jest stopień rozdrobnienia. Bo w jednym gramie możemy mieć 10 granulek słabo rozdrobnionego materiału np. jakiś dolomit, albo tysiące granulek np. kredy. I te granulki których jest więcej lepiej spenetrują profil glebowy i szybciej będą się rozpuszczać w wodzie tylko dlatego że będzie ich po prostu więcej. Kolejna kwestia to twardość skały. Kreda jest młodą skałą i szybciej będzie się rozpuszczać w wodzie, dolomit jest starszy przy czym twardszy.

Terry24    17

Chciałbym jakiś dolomit ale bardzo drobno mielony lub jakaś mączka dolomitowa (w rozsądnej cenie) może znacie jakieś namiary?. Kizeryt moim zdaniem jest pomocom tymczasową (drogo wychodzi)

damianzbr    993

Poprzednio trochę źle się wyraziłem i dla laików może być nie zrozmiałe.

Słowo granulki proszę czytać jako cząsteczki.

terry24 podaj lokalizację.

tobiasz212    0

dwa lata temu wysiałem wapno magnezowe granulowane 1t na hektar i żadnych zmian ph 4,7 jak było tak jest nadal, a wiec na podniesienie ph odradzam magnezowe

teraz wysiałem 1,5 t wapniaka koszelewskiego na 1 ha

za rok :) napisze jaki będzie rezultat 

damianzbr    993

Kuj-pom

no to w tym woj nie pomogę. Może ktoś inny z forum się wypowie.

tobiasz, wcale mnie nie dziwi że nie podniosło. Nie wiem co to za wapno konkretnie wysiałeś, ale obstawiam że musiał byś sypnąć z 5t/ha aby coś pH drgnęło.

Po 1,5 t kredy jakieś efekty już możesz zobaczyć ale cudów się nie spodziewaj. Na taką całkowitą bidę ja jadę kreda 3t/ha + za rok 3t/ha + jakiś poplon lub przed plon z łubinu i pszenżytko z 7t/ha nie schodzi przy 100 kg N.

bialy2005    195

Tak jak kolega wyżej napisał 1t magnezowe ( pewnie jakis zwykły dolomit zworkowany) To nawet po tym sladu nie bedzie  jakbyś dał z 10t w dwóch dawkach przed orka i po orce to mysle ze po 2 latach ph podskoczyłoby o 1-2 i magnez byłby wysoko. Ja podobnie jak Damian na zapuszczone swieże działki daje 4-5t kredy czasem dziele czasem na raz pózniej magnez w postaci radkowitu premium ( pył)  i ziemia wraca do odpowedniego stanu. Ludzie czasem mówia ze tam nawet żyto juz nie chiało rosnac i sie głowia jak to sie stało ze tam tyle nakosiłem :) JAk to mówia ziemi nie oszukasz!

Jurek321    2

Dobrą kredę ma tylko Minerał Trębaczew, reszta w okolicy to,,producenci'' wapna granulowanego.

ahten    13

Tak jak kolega wyżej napisał 1t magnezowe ( pewnie jakis zwykły dolomit zworkowany) To nawet po tym sladu nie bedzie  jakbyś dał z 10t w dwóch dawkach przed orka i po orce to mysle ze po 2 latach ph podskoczyłoby o 1-2 i magnez byłby wysoko. Ja podobnie jak Damian na zapuszczone swieże działki daje 4-5t kredy czasem dziele czasem na raz pózniej magnez w postaci radkowitu premium ( pył)  i ziemia wraca do odpowedniego stanu. Ludzie czasem mówia ze tam nawet żyto juz nie chiało rosnac i sie głowia jak to sie stało ze tam tyle nakosiłem :) JAk to mówia ziemi nie oszukasz!

A w jakim ilosciach stosujesz radkowit premium? Ile placiles za patelnie tego nawozu?

bialy2005    195

stosuje około 3t w sumie to pierwszy rok wczesnij stosowąłem  krede z milnika i standardowe weglany z morawicy i bukowej, ale braki w magnezie wiec teraz chce przynajmnij raz wszytkie działki przewapnowac tym radkowitem premium. Kosztował mnie 83zł/t netto 

damianzbr    993

W której kopalni jest radkowit premium? Bo na wiosnę porobię próby i spróbuje tego z magnezem. Zobaczymy ile i jak szybko skacze Mg. Z tych prób co robiłem to o dziwo potas i fosfor wychodziło na prawdę różnie od mało przez średnio do dużo i byłem raczej miło zaskoczony. W sumie na tych działkach co się rodzi to i dużo było. Ale magnezu to na każdej mało lub średnio dlatego na oziminy poleciałem w tamtym sezonie kizerytem, ale może jakiś tańszy sposób by znalazł wprowadzania Mg.

Huberto89    34

stosuje około 3t w sumie to pierwszy rok wczesnij stosowąłem  krede z milnika i standardowe weglany z morawicy i bukowej, ale braki w magnezie wiec teraz chce przynajmnij raz wszytkie działki przewapnowac tym radkowitem premium. Kosztował mnie 83zł/t netto 

Jak oceniasz wapno z morawicy? Głównie chodzi mi o to czy bardzo odstaje od kredy i jakie są efekty w poprawie ph?

bialy2005    195

zalezy o jakiej kredzie myslisz ? Bo do mielnika tego sie poprostu nie da porównac  a  kredy milonej ze skały nigdy nie miałem. Morawica ogólnie jest juz w miare fajnie rozdrobniona mysle ze spełnia norme czyli około 50% jest poniżej 0,5mm Bukowa znacznie wiecej kamyków.

Nie wiem czy wiecie ale tak zachwalany nordcalc fast to produkt morawicy tylko drugiej linni i tam ładuja głownie na wagony jest mielony drobniej niz standardowe wapno z morawicy, ale kupic tego towaru praktycznie sie nie da bo wiekszosc  produkcji wykupuje nordcalc :) Info pewne od goscia co siedzi w wapnie od x lat i jest z tamtych okolic. O drugiej lini morawicy tez słyszałęm od kierowców ale mówili ze tam to raczej trudno cos załadowac poza umowami.

damianzbr    993

Czyli z Kielc które twoim zdaniem najlepiej wychodzi? Które najlepiej rozdrobnione i ma magnez?

bialy2005    195

Radkowit premium to jest pył ( powstaje poprzez wychwytywanie pyłow z zakładu produkcyjnego) także towar klasa I po wysypaniu w lecie to rozpływa sie jak maka, a jak było kilka desczowych dni to juz sie tak nie rozpływał i lepiej sie siałwidocznie troszke wilgoci złapał na zakłądzie, nie ujrzysz w nim kamyka. A zwykłe wapno z radkowic  czyli radkowit tez jest fajnie zmielony( miałem jedno auto bo przez pomyłke kier zle załadował) i wysiewa sie zwykłym rozsiewaczem bez problemow. Bo do premium to tak jak z trebaczowa bez osłon duzo w powietrze idzie.

damianzbr    993

No to trzeba będzie zamówić jeden samochód tego. Bo z Mg mam problem. pH uregulowane bo poszło 1 wózek RCW/ha kredy trębaczewa, na drugi rok 1 wózek RCW/ha kredy z mielnika, ale mg dalej brak. Więc może na nowe działki tak zwane bida totalna trzeba by jednego roku ze 3t/ha kredy czy to z mielnika czy trębaczewa a na drugi rok 3t/ha radkowit premium. Cóż trzeba to sprawdzić.

daro189    12

w tym roku siałem radkowit premium, wieczorem przy zerowym wietrze pył unosił się w powietrzu przez dobre pół godziny zanim osiadał. Później było troszke rosy więc siało się bardzo dobrze, a po rozrzuceniu delikatnie przebronowałem, bo już rano zaczął wiać silny wiatr i 2500zł poszło by z wiatrem :D

tona na kopalni kosztuje ok 40 zł, za transport policzyli mi niestety 1500zł.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez blabla
      Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia pola nawozami mineralnymi przed założeniem plantacji truskawek. Truskawki sadzę na przełomie maj-czerwiec, obornika nie rozwoziłem. Na wiosnę mam jeszcze zwapnować ziemię. Pole ma 70 arów. Jaki polecacie nawóz w postaci granuli ?

• Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?