Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Skąd wziąć pieniądze na wapnowanie?

galeria
Pola

XTRO    160

na żniwa poszła kreda 2t/ha, w przyszłym roku też planuję jeszcze raz zwapnować je

bialy2005    193

Pamietaj zeby tez dac magnez bo z obserwacji analiz gleby jakie mam tam gdzie pH slabe to i magnezu nie ma.

a1fe26c2    36

Odczyn gleby można wyregulować samym wapnem, a przy braku magnezu rośliny wrażliwe na jego niedobór i tak będą słabo rosły.

Kolega Mar0 z jakiego powodu chce stosować wapno na glebę o odpowiednim odczynie?

Edytowano przez a1fe26c2

Wiadomość z agroFakt.pl

d4rek    16

Jest sens rzucac siarczan magnezu doglebowy na jesien? Pszenica pszenzyto mialem wczesna wiosna ale zastanawim sie bo jakbedzie taka zima az do konca grudnia ....?

Tomek90    195

Pamietaj zeby tez dac magnez bo z obserwacji analiz gleby jakie mam tam gdzie pH slabe to i magnezu nie ma.

Hmm u mnie z kolei nawet gdzie niskie pH to i tak bardzo wysoki magnez. Na 30 pare próbek 1 z niskiem magnezem  :huh:

XTRO    160

czym jak coś uzupełnić magnez ? wapnem magnezowym czy jest coś innego ?

damianzbr    987

kizeryt ja siałem http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/551833-john-deere-6630/

a z badań gleby wyszło mi że mam niski magnez. Po przeprowadzeniu zabiegu nie widziałem niedoboru na roślinach, myślę że na bieżące potrzeby wtedy im dostarczyłem Mg, ale teraz mam w zamiarze tak co roku sypnąć po 100 kg kizerytu na każdy ha zbóż. A pod kukurydzę będę stosował korn kali. Zobaczymy za 2lata po badaniach czy pomogło. Później gdy już ureguluję poziom Mg mam zamiar sypnąć po 3 t/ha dolomitu którego absolutnie nie polecam do szybkiego wapnowania. Może z biegiem czasu będzie uwalniał Mg.

Maro0    10

Odczyn gleby można wyregulować samym wapnem, a przy braku magnezu rośliny wrażliwe na jego niedobór i tak będą słabo rosły.

Kolega Mar0 z jakiego powodu chce stosować wapno na glebę o odpowiednim odczynie?

Zeby wprowadzic wapn w tym roku pod buraki, ale tez pod warzywa. bo bede miał je na tych polach w latach nastepnych,a pola nie były dlugie lata wapnowane i nie wiem ile wapnia jest a Ph skad takie wysokie nie potrafie wytłumaczyc

a1fe26c2    36

Wysokie pH to zapewne sprawka wapnia lub magnezu. Nawożenie w ciemno, bez badań mija się z celem (ekonomicznym). A jakie gleby masz do dyspozycji? Czy to czasem nie są rędziny?

Maro0    10

To inaczej jakie badanie zrobic zeby zbadac zawartość wapnia w glepie? Mg na srednim poziomie, Ph od 7,0 do 7,3.Zamawiałem nawozy i wrazie "w" zamówiłem grade IV zeby posypac chociaz profilaktycznie pod warzywa i burak. Ziemia IV klasa WLKp 

Edytowano przez Maro0

a1fe26c2    36

Daj sobie spokój z wapnem. W alkalicznej ziemi rośliny też słabo rosną. Robiłeś badania w OSChR, więc powinieneś mieć zalecenia co do wapnowania. Z pewnością jest ono zbędne.

agrolublin    29

Między wapnem granulowanym a pylistym dużo różnic nie ma poza tym że pyliste jest tańsze.Granulat kosztuje ok.450 u mnie przynajmniej ale to wapmag który ma ok. 50% wapnia i magnezu a reszta co?skała bezwartościowa.Granulowane wapno łatwiej się generalnie rozsiewa.Tylko że w rejonach znacznie oddalonych od dystrybucji nie opłaca sie kupować pylistego(tylko w małych ilościach) bo jeśli cały tir to nie ma problemu.

pawel885    380

Mimo wszystko wanna granulowanego (ok 25 ton) wychodzi 10-12 tys zł ! Za tą kasę kupię 30ton kredy z przywozem, piasta i ruski ciągnik  :lol:

ansu    73

... albo 300t wapna defekacyjnego z cukrowni z dowozem .....

a1fe26c2    36

Kiedyś pewien rolnik zadał mi takie pytanie - "Czy kiedykolwiek skorzystałeś z czegoś, czego Cię uczyli w szkole?". Chodziło mu o szkołę ponadpodstawową, ale jak czytam niektóre posty, to zastanawiam się dlaczego system szkolnictwa w Polsce jest tak podły? Matematyka może i jest trudna, ale chyba każdy powinien umieć sobie wyliczyć ile jest wapna w wapnie i jaka jest jego cena oraz, co jeszcze oprócz wapna jest w wapnie i czy mogę z tego powodu użyć mniej innych nawozów?

mariuszzz    14

Między wapnem granulowanym a pylistym dużo różnic nie ma poza tym że pyliste jest tańsze.Granulat kosztuje ok.450 u mnie przynajmniej ale to wapmag który ma ok. 50% wapnia i magnezu a reszta co?skała bezwartościowa.Granulowane wapno łatwiej się generalnie rozsiewa.Tylko że w rejonach znacznie oddalonych od dystrybucji nie opłaca sie kupować pylistego(tylko w małych ilościach) bo jeśli cały tir to nie ma problemu.

zgadzam sie ze stosowanie Wap-Mag-u  jak kazdego innego wapna granulowanego nie ma sensu. Ale kolega cos pomylił ze składem.

Wap-Mag jest z dolomitu wiec jak kazdy dolomit powinien miec ponad 90% weglanów. Producent deklaruje pewnie troche mniej składnika ale i tak z deklarowanych wartosci 28% CaO i 16 MgO wychodzi, ze musi być minimum 83,24% węglanów.  Jak człowiek nie uważał na chemii w podstawówce to trzeba uważać, żeby się nie wygłupiac.

node3mer    12

Mógłby mi ktoś podać kontakt (może być na priv żeby nie robić reklamy) jakieś wapno typu nordkalk lub kreda najbliżej Siedlec. Dzwoniłem trochę po numerach znalezionych w internecie i albo drobne kamyczki wciskają albo granulat po 450zł, albo w mielniku tylko workowaną kredę

na razie znalazłem oferty nodrkalk standard cal po 120zł tona na podwórku

kreda z kornicy mocno zbrylona po 70 zł na kopalni - da się to jakoś sensownie rozsiać?

kreda granulowana po 320zł tona 

Edytowano przez node3mer

ahten    13

Mógłby mi ktoś podać kontakt (może być na priv żeby nie robić reklamy) jakieś wapno typu nordkalk lub kreda najbliżej Siedlec. Dzwoniłem trochę po numerach znalezionych w internecie i albo drobne kamyczki wciskają albo granulat po 450zł, albo w mielniku tylko workowaną kredę

na razie znalazłem oferty nodrkalk standard cal po 120zł tona na podwórku

kreda z kornicy mocno zbrylona po 70 zł na kopalni - da się to jakoś sensownie rozsiać?

kreda granulowana po 320zł tona 

Krede oplaca sie jedynie brac po kilkunastu dniach suszy, gdzie jest dobrze przeschnieta. Wiec o tej porze roku ciezko bedzie znalezc odpowiednia z kopalni. 

lepo    0

Jakie wapno szybko działa, ponieważ pod buraki jeden kawałek pola mam słabe pH ok. 5,3, gleba lekka, i teraz zastanawiam się jak je spróbować podnieść. Słyszałem kiedyś o takim wapnie ale nie znam efektów po nim. Próbował kiedyś coś takiego siać?

Edytowano przez lepo

rafal116    0

Wapno granulowane 52% CaO, MgO 8% + mikroelementy:
bor, żelazo, miedź, molibden 6%. Czy takie wapno w postaci 1tony na 0.5 ha podniesie w jakiś procent ph ? O co pytać w chwili zamówienia?

icek1    178

Jesteś chyba bardzo bogaty jak stosujesz najdroższe wapno na rynku

farmer1973    12

Może CaO + MgO 52 % ? Nie chce mi się wierzyć że ma w sumie 60%.Chyba że to tlenek.

Ważny też jest stopień rozdrobnienia(przed granulacją). Jeżeli jest zrobione z pyłu to jest ok.Jeżeli po rozpuszczeniu będą kamyczki to szkoda kasy.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie