Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Skąd wziąć pieniądze na wapnowanie?

galeria
Pola
Bonifacy    3

Dziś dzwoniłem do jednego dostawcy kredy, który odradził mi rozsianie kredy jesienią, mówił że lepiej wczesną wiosną rozsiać i wymieszać z ziemią przed wiosennymi zabiegami bo kreda rozsiana jesienią wniknie w głębsze partie ziemi i nie zostanie wykorzystana przez rośliny a wy co o tym myślicie kiedy rozsiać tą kredę? Wapno nie wchodzi w grę bo chcę szybciej podnieść ph ziemi.

pawel885    376

Wapno ma odkwasić glebę a nie dać jeść roślinom, ja rozsiałem i drapnąłem agregatem, niech sobie wsiąka, na wiosną obornik i orka

bialy2005    193

Kreda to tez wapno :) Siej jesienia  na wiosne bedzie w sam raz pod jare. Jesli bedzie to surówka kredy jeziornej np. z Mielnika to nawet bym tego nie ruszał po zimie ładnie mróz i woda załatwia wszytkie bryłki.

Wiadomość z agroFakt.pl

ansu    73

Szybciej spłynie z pola niż się przemieści w głąb

Burak cukrowy przy plonie 60t/ha to 300kg Ca, rzepak przy 3t to 130kg Ca więc nawozić trzeba nie tylko odkwaszać.

rozal22    15

hej, mam dylemat chce po wapnować pole, teraz, po poplonie który właśnie zebrałem i nie wiem jak to zrobić,czy:

1-powapnować rzysko, i zaorać - najszybciej

2-powapnowac pole, przetalerzować/kultywatorować i orka - dłużej

3 zaorać i na orkę rzucić no i po bronować?

jarek5036    1

Panowie gdzie w podlaskim można kupić dobrą kredę?

W Mielniku jest kopalnia posiadają suchą i mokrą kredę

Edytowano przez jarek5036

a1fe26c2    36

rozal22, opcja pierwsza jest dobra. Opcja druga jest bardzo dobra. Opcja trzecią sobie daruj.

kewink    0

A czy ta kreda z mielnika jest dobra? Nigdy nie wapnowaliśmy a teraz nie wiemy co kupić.

knoro93    165

hej, mam dylemat chce po wapnować pole, teraz, po poplonie który właśnie zebrałem i nie wiem jak to zrobić,czy:

1-powapnować rzysko, i zaorać - najszybciej

2-powapnowac pole, przetalerzować/kultywatorować i orka - dłużej

3 zaorać i na orkę rzucić no i po bronować?

A czym będziesz wapnował tzn. jakim wapnem?Jakie masz ph i czy chcesz uzyskac jak najszybsze efekty?

icek1    178

ta kreda jest taka sobie mi nie smakuje

Edytowano przez icek1

Patryk1222    23

WAPNO NAWOZOWE POCHODZENIA NATURALNEGO - kopalina, odmiana 07a

Zawartość składników nawozowych.

Wapno nawozowe Eko-Calcium jest produktem powstałym z przetwórstwa (mielenia) kredy jeziornej - kopaliny towarzyszącej złożu węgla brunatnego.

Głównymi składnikami wapna nawozowego są: węglan wapnia (CaCO3) 85-95% masy suchej oraz węgiel brunatny jako dopełnienie do 100% masy. Zawartość składników balastowych (SiO2 i Al2O3 - piasek, glina) nie jest większa niż 3 %. Kreda jeziorna w minimalnych ilościach zawiera związki: żelaza, magnezu, potasu, sodu, fosforu.

Rolę nawozową spełniają: węglan wapnia - odkwaszanie gleby oraz węgiel brunatny-poprawa fizycznych właściwości gleby (zmiana struktury, retencja wody).

CO sądzicie o tym czymś miałem już to wapno jest czarne i wygląda jak ziemia o efektach trudno mi coś powiedzieć bo siane w tamtym roku a ph nieznane było ps to wapno jest tanie 20zł t w kopalni

Bajteeek    4

Panowie, nowa dzierżawa ok 4 ha, gleba średnia i lekka, na części wcześniej nie rosło nic, a na części były warzywa, ostatnio dostałem wyniki próbek i pH około 5, pole już zaorane na zime, co teraz zrobić, co najlepiej dać, jestem zielony w temacie, dopiero zaczynam... I gdzie najbliżej coś kupic? (woj. łódzkie, powiat skierniewicki)

Edytowano przez Bajteeek

a1fe26c2    36

Wapno podaj na pole w ilości zależnej od potrzeb wapnowania (konieczne, potrzebne, wskazane, ograniczone), które z kolei zależą od kategorii agronomicznej wapnowanej gleby. Cały artykuł o wapnowaniu jest np. na stronie Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

knoro93    165

Wedle zaleceń producentów to wapno sieje sie pogłównie najelepiej. Ale tak też jest dobrze.

sybiuszek24    3

A te wapno granulowane nie pójdzie w powietrze jak na zime zostanie po oranym.Ja to chciałbym dać po zasianiu na wiosne albo tuż przed,po wymieszaniu jak radzicie?Bo mam też już wapno te symkie ale po oranym to chyba do wiosny nie bardzo sypać lepiej chyba poczekać i po przyszłych żniwach rozsiać :huh:.A wapno jakieś musi być bo nawozami nie nadrobię.NO

Edytowano przez sybiuszek24

icek1    178

oj te wapna dużo kosztują a kiedy się zwrócą izarobia na siebie i na mą rodzinę to chyba interes tylko producentów wapna

Przekeeeek    3

koledzy jakie wapno można rzucić teraz lub wczesną wiosną pogłównie na rzepak i na pszenicę ozimą? w grę wchodzą tylko te koszmarnie drogie granulaty, czy np zwykła kreda też się nada? I czy w rzepaku wogóle można wjechać z wapnem, żeby stożków wzrostu nie przypalić?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się