Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
thor1984    7

Wziąłem 4 ha w dzierżawę, od żniw nic na polu nie robione. Czy jest sens jeszcze teraz to wapnować? Rozsiałbym wapno, wymieszał talerzówką lub kultywatorem i tak by leżało do wiosny. A na wiosnę orka i siew. czy to mam sens?

Podzwoniłem trochę po kopalniach i dilerach i tak: Morawica 62 zł/t, Bukowa 69zł/t, Wierzbica 59 zł/t 

Co byście polecili?

Edytowano przez thor1984

marcus1998    50

Sens ma to jak najbardziej. Do wiosny kupa czasu, wapnuj, wymieszaj, a nawet mozesz zaorac na zimę- tylko nie na pełną głębokość. Co do wapna to miałem z morawicy i bukowej i jednak odważę się powiedzieć, że z morawicy jest lepsze. Reaktywność na poziomie ponad 90% oraz dobry przemiał. Polecam.

Patryk1222    23

Hej dziś dostałem wyniki prób gleby z oschr w Gliwicach i jestem zszokowany zobaczcie sami....
Co radzicie mam dostęp do kruszonki z kieleckich kopalni za 1600 wanna na pole z transport em /kreda z zakładu mineral trebacZew 110/tona za tą mąkę +transport lub tlenkowe odmiana 03 60% cao 150/tona które najlepiej?

ps można ufać tym próba jest to dla mnie niemożliwe według analizy ph 4'46(próbka nr 4) a kukurydza n tym polu była lux Żadnych niedoborów sezon wcześniej pszenżyto ponad 6t ha dało a na jesień rzepak na poplon wyrósł wkolano dziwne aby tolerowaly taki kwas xD

post-41119-0-89521800-1445881670_thumb.jpg

Wiadomość z agroFakt.pl

Patryk1222    23

Fotki z działki numer 11 ph 5.39 na tym polu był jęczmień był bardzo ładny co prawda dał tylko 4t ha przy agrotechnice kończącej się naoprysku od chwastów ale susza dała mu popalić przed zniwami.
Aktualnie jest tam rzepak widoczny na zdjęciach i wydaję mi się że to niemożliwe aby bylo tam takie Ph...Co o tym sądzicie!?

post-41119-0-35879400-1446110831_thumb.jpg

post-41119-0-93552100-1446110880_thumb.jpg

post-41119-0-08378800-1446111086_thumb.jpg

Bonifacy    3

Jakie wapno waszym zdaniem jest najlepsze na pole? Pytam bo ja nigdy wcześniej nie wapnowałem a ojciec to bardzo dawno robił.

Właśnie zawiozłem ziemie do badania, wszystko poorane jak przyjdą wyniki to myślę po wierzchu rozsiać coś tyko nie wiem co

Czy jakieś wapno czy kredę? Co jest lepsze?

Bonifacy    3

a jak u mnie od lat nie było nic dawane to ile na ha teraz na zaorane dać? wiosną talerzówka a potem agregat i siew.

pawel885    380

Daj tonę-dwie kredy i tak przez 3-4 lata i odczyn będzie pod zasadowy,pełna dawka na raz niesie ryzyko wypłukania. Cudowne dolomity sobie daruj chyba że chcesz pomóc wnukom w uregulowaniu odczynu  ;)

cichyh32    44

ja robiłem próbki i nie zgadza mi się z wynikami z poprzedniego roku, nie wiem może źle pobrałem probke

masa24    55

patryk1222  ja mam mniejsze ph niz 5.39 ,  ph okolo 4.9 - 5  a rzepak tez niczego sobie. tez mam odebrane swieze probki

Pawel 885  chodzi ci ze ma kiepskie ph, fosfor nie jest pobierany dlatego ma neizla zawartosc w glebie?

A co powiesz na to jak ph moich dzialek jest 4,8-5   a niestety fosfor wg badan na bardzo niskim i niskim poziomie.

wiec jak niskie ph to duzo fosforu w glebie nie zawsze sie sprawdza

Patryk1222    23

No to trzeba konkretnie wapnowac...
Co myślicie o tej kruszonce kieleckiej wychodzi to tak że za 1t kredy tej mąki kupię 2t kruszonki surowiec ten sam a cena 2xtaka tylko że to jest grube i dłużej się rozpuszcza ale kiedyś się rozpuści co o tym sądzicie? Ps dodatkowo kruszonke dobrze się rozwiewa a ta mąka to szkoda gadać;d

damianzbr    987

W świętokrzyskie to jednak taniej wyjdzie ci dać 3 x wapna kieleckiego niż 1 x kredy ponieważ transport kredy będzie bardzo drogi. Chyba że względnie nie daleko masz do Trębaczewa.

A skąd wziąć tanio wapno mazowieckie powiat ostrołęcki?

PS: Jest Kreda z dodatkiem magnezu?

Edytowano przez PolskiRolnikt

damianzbr    987

PS: nie ma.

W ostrołęckie, z tego co ja wiem to chyba najlepiej wyjdzie mielnik. Chyba że na północy mają jakie inne cuda wynalazki.

ansu    73

Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi kolego, czy coś nie tak napisałem? Jak woda wsiąka zabiera składniki w głąb profilu aby te dotarły do wód gruntowych i jak myślałeś właśnie spłynęły.

Jeśli woda zabiera składniki w głąb, a rośliny pobierają tylko z powierzchni (z warstwy ornej ) to dlaczego pH poniżej warstwy ornej jest takie niskie i zawartość innych również???

mariez    0

PS: Jest Kreda z dodatkiem mag

nezu?

Mam 50 km do ostroleki bralem Wapno weglanowe z Checin po 119 tona brutto

farmer1973    12

PS: Jest Kreda z dodatkiem magnezu?

PS. Jest

karolr2    180

Dzisiaj rano przyjechało wapno radkowit premium. Połowę rozsiałem reszta jutro. Wysiałem na zaorane pola czym to teraz będzie najlepiej potraktować. Kultywator,agregat talerzowy czy tylko brona. Koleiny spore się porobiły no i są działki zaperzone więc kultywator może tylo powyciągać badziewie na górę. Więc nie wiem co zrobić,na wiosnę będzie prawdopodobnie siany owies i kukurydza.

damianzbr    987

farmer która kreda ma magnez?

ansu, no bo jak sam powiedziałeś występuje spływ. Naprawdę nie kukam o co ci chodzi? Nie rozumiesz co ja piszę, czy tylko chcesz się przyczepić. Ale przecież ja piszę to samo co i ty lecz innymi słowami ??

Wsiąkanie w głąb profilu glebowego aż do wód gruntowych, następnie spływ.

farmer1973    12

damianzbr , oczywiście naturalna kreda nie zawiera magnezu ale można do niej dodać.Gdzieś widziałem kredę która zawierała jako dodatek magnez i siarkę.

damianzbr    987

A no właśnie tak mi się zdawało że naturalnie go nie ma. Tylko śladowe ilości jak i innych pierwiastków.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie