Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno defekacyjne: zalety i wady

galeria
Pola
kissmy...    57

a jakie ma parametry? jeśli odległość nie duża to wodą nie trzeba się przejmować,

orientujecie się czy jakieś wapno przypływa do 3miejskich portów? kiedyś dankalk przerzucali, ale teraz nie jestem na bieżąco

pawel885    380

CaO 40-45% wilgotność 18%, badane było po wydobyciu, teraz leży to kilka lat więc wilgotność na pewno mniejsza. Po rozpuszczeniu w wodzie powstaje "mleko", na sucho grudki można rozetrzeć w palcach 

karolr2    180

Poleci ktoś dobrego sprzedawcę wapna z transportem w okolice Łukowa.

Mam do zwapnowanie 6ha dzierżawy. Myślę żeby kupić auto dobrze zmielonego dolomitu. Po żniwach został rozwieziony obornik teraz będzie orka i na zaorane chcę rozsiać wapno i pobronować lub zmieszać agregatem na płytko. Wiosną będzie siany owies. Ziemia lekka 5 i 6 klasa.

Wiadomość z agroFakt.pl

mj23    3

Jak do Łukowa to dzwoń do koszelowki lub kornicy i zamów sobie wannę kredy.Blisko, towar dobry.

daro189    11

jak dolomit to tylko radkovit premium - pięknie się rozsiewa, ale tak jak pisał biały2005 siać można tylko wtedy gdy nie ma wiatru, a najlepiej w nocy jak powietrze jest bardziej wilgotne. u mnie nie było wiatru, ale naprawdę w okolicy zrobiła się mgła. moim zdaniem wyglądało to jak cement.  do kopalni mam 240 km, za transport policzyli mi 1500zł, za wapno 40 zł/ tona

karolr2    180

Radkovit  miałem tylko nie wiem czy premium. Normalnie się rozsiewał nie był za specjalnie zmielony a właśnie teraz bym chciał żeby był jak najbardziej rozdrobniony.

bialy2005    193

Miałes zwykłyi drobnijszego raczej nie znajdziesz ze standardowych jedynie premium to cos jak maka. Ja w tym roku rozsiałem 5 patelni z czego jedna zwykłego ( przez pomyłke zle załadował kierowca) Zobaczymy jakie beda efekty. 

beowulf87    1

panowie jak wyglada kwestia wapna i gleboszowania? na dzialki ktore bede gleboszowal dalem po 3 tony magnezowego, a chodzi mi o jedna dzialke na ktora wapno poszlo w zeszlym roku, w tym tez z okazji glebosza cos musze jej dac, czy moge ja pominac.

pawel885    380

O magnez się nie martw masz na kilka lat pod dostatkiem.... Znajomy niedawno odebrał wyniki badań gleby - co 5 lat około 5 ton wapna magnezowego na hektar - razem 3 rzuty - wynik pH - 4,8 , magnezu opór - tłumaczy się że miał pH 2,0 i tyle mu podniosło  ;)

agrolublin    29

Panowie czy wapno węglanowe granulowane sie ulatnia bo chciałbym rzucić w styczniu w lutym a na wiosnę coś koło kwietnia agregatem zrobić.Teraz dałem obornik bo normalnie wapno poszłoby na ściernisko

Edytowano przez agrolublin

a1fe26c2    36

A co tam ma się ulatniać? Temperatura przemiany to około tysiąca stopni Celsjusza. Najwyżej trochę się rozpuści i odpłynie z wodami powierzchniowymi, gdy woda z pola spływa do jakiegoś rowu.

Huberto89    34

Zależy jakie masz to pole. Jak jest to równina to nie nie spłynie a przez zimę się ładnie rozpuść jeśli są znaczne wzniesienia to może i lepiej posiać teraz po orce żeby zimą nie spłynęło jak będą roztopy.

a1fe26c2    36

W ciągu czterech lat między wapnowaniem woda wymyje około połowy wapna. Jak widzisz, ma ono dokąd odpłynąć - w głąb profilu i dalej poza zasięg systemu korzeniowego roślin uprawnych.

ansu    73

Tu masz co się dzieje między innymi z wapnem w zależności od systemu uprawy

post-30-0-81408700-1414954567.jpg

Agrest    401

Czyli  odczytując tą tabelę należy rozumieć, że przy corocznym oraniu straty składników są największe??? To dla mnie trochę niezrozumiałe. Bo nawozy dajemy pod agregat. Część z nich zostanie pobrana przez rośliny, część jest wypłukiwana. Ale przy orce odwracamy glebę, więc na logikę powinno się częśc tych wypłukanych składników ponownie wprowadzić do wierzchniej warstwy.  Dobrze myślę???

damianzbr    987

Raczej źle bo jeśli czytamy o wypłukanych składnikach to odbieramy to że składniki są poniżej warstwy organicznej (czyli warstwy uprawnej/oranej)

O ile te badania są wiarygodne ja bym tłumaczył w ten sposób (aha zapomniałem dodać że z własnych doświadczeń, bo prowadzę uprawę bezorkową, zauważyłem iż gleba nie orana ma większą chłonność wody niż ta zaorana, zjawisko to ostatnio można było obserwować wczesną wiosną gdy przetoczyły się ulewne deszcze w moim rejonie) Czyli więcej wody i szybciej się wchłania w nie oranym i ktoś powie że ta woda więcej i szybciej wypłuka, ja tłumaczę to że woda z opadu nie przeszywa całego profilu w systemie ,,bez pługa,, tylko spływa kanalikami wytworzonymi przez korzenie oraz glizdy, ponieważ te kanaliki nie są zaburzone orką.

ansu    73

...., a ja głupi myślałem, że wapń wchodzi w kompleks sorpcyjny gleby, a tu jak woda wsiąka to zabiera nawozy tylko w głąb ziemia, a kapilarami w górę już nie ..........

Jakoś szybko te nawozy się przemieszczają fosfor najlepiej pobierany jest z warstwy 10-40 cm i przemieszcza się nawet 1cm na miesiąc

np. w fazie liścieni korzeń buraka sięga głębokości 20 cm, w fazie pierwszej pary liści 30 cm, w fazie dwóch pary liści do 40 cm, a ostatecznie pojedyncze korzenie nawet na głębokość przekraczającą 2 m

A te nawozy wsiąkają i zatruwają wody ......., a może spływają??

Edytowano przez ansu

damianzbr    987

Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi kolego, czy coś nie tak napisałem? Jak woda wsiąka zabiera składniki w głąb profilu aby te dotarły do wód gruntowych i jak myślałeś właśnie spłynęły.

MichalM1    0

Drodzy Koledzy,

Jak duże są przeciwskazania, abym po gnojeniu i przeoraniu pola rozsiał "po wierzchu" wapno magnezowe (koniec października)? Po zabiegu planuję jakieś zabronowanie. Wiem, że nie jest zalecane jednoczesne stosowanie gnoju/gnojówki i wapna, jednak posiadam niewielką ilość ziemii i prowadzę gospodarkę intensywną. Nie było gdzie wywieść gnoju, a ph raczej niskie z przyczyny którą wcześniej wymieniłem. Na wiosnę to raczej szkoda kasy (pole pod QQ: gnojówka + nawozy). Jakie jest Wasze zdanie?

Z pozdrowieniami, Michał

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie