Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno defekacyjne: zalety i wady

galeria
Pola
fireseba    101

Wiesz gdzie dostanę kredę w rozsądnej cenie czyli nie granulat w Podlaskim?

kompost jeszcze nie jest do końca kompostem a w dużej mierze sianem i musi rozłożyć się w ziemi

Edytowano przez fireseba

marcin9084    0

witam zastanawiam się nad wapnowaniem pola przed orką na jesieni byłem dzisiaj na kopalni i nawóz wapniowo magnezowy węglanowy o zawartości CaO 30,9% CaO+MgO 50,4% MgO19,5% w cenie 44zł netto za tonę glebę mam dość ciężko III kasa  kwaśna i nie wiem ile go dać czy lepiej dać na wiosnę tlenkowe 90% 

a1fe26c2    36

Lepiej wapnować na jesienie, bo w czasie orki wymiesza się w glebie. Wiosną będziesz miał na wierzchu warstwę alkaliczną i pod spodem kwaśną. Mimo, że średnia kwasowość będzie dobra, to rośliny raczej nie skorzystają z niej.

Wiadomość z agroFakt.pl

mickas092    320

@fireseba - daj ten komport, zaoraj i rozsiej kredę, ja kupiłem skład z ZK w Starej kornicy, ty masz kredę bliżej - OMYA Mielnik. Moja miała frakcję nawet po 4 cm gruda ale rozpuszcza się to świetnie, jak nabierze wody rozszadza ją i kruszy się :) Wysiew też ok :) A taka kreda na jak wody naciągnie i przyjdzie mróz potem roztopy to do wiosny będziesz miał rozłożone. 

daro189    11

zamówiłem radkowit premium 25 ton, przemiał taki jak cement, pomimo tego że nie było wiatru to pół wsi nie było widać, ale mimo wszystko ładnie się rozsiało, dawka od 2 do 4 ton, cena 1039zł + 1500zł transport. i mam pytanie - kierowca dostała jeszcze jakieś oświadczenia do wypełnienia, i gdzie mam to odesłać bo patrzyłem na szybko i nie było określonego nadawcy

a1fe26c2    36

Prawda, jeśli pH takiej gleby mieści się w charakterystycznym dla niej przedziale. Jeśli torf jest zbyt kwaśny to należy go wapnować.

emilko    19

Nie zdążyłem rozsiać wapna po żniwach, więc chciałem przed siewem. Wyczytałem na forum, że nie wolno z polifoską mieszać dlatego odłożyłem wapnowanie na później. W sumie w planach jest po 200kg kredy lub Wap-magu. Kiedy najlepiej rozsiać to wapno, ? Czy wapnowanie może kolidować z herbicydem?

Agrest    349

Wap -mag to chyba 10 lat przed zakładaną uprawą. Kredę możesz posiać pogłównie po zasianiu zboża.

mj23    3

Nie zdążyłem rozsiać wapna po żniwach, więc chciałem przed siewem. Wyczytałem na forum, że nie wolno z polifoską mieszać dlatego odłożyłem wapnowanie na później. W sumie w planach jest po 200kg kredy lub Wap-magu. Kiedy najlepiej rozsiać to wapno, ? Czy wapnowanie może kolidować z herbicydem?

Wap mag jest bardzo dobry na wyrównanie drogi prowadzącej na pole. :)

mariuszzz    14

Koledze chyba się pomyliło o jedno zero w dawce. 200 kg wapna? Powinno być 2000kg:)

Niestety, wapno dawkuje się w tonach a nie w kilogramach. 

Producenci wapna granulowanego kombinują jak mogą bo przecież jak napisza na worku prawdę, że zalecana dawka to minimum 2 - 3 tony na ha to zadnego naiwnego nie znajdą. Ale nie mozna dac sie tak oszukiwać. Wap MAg to tylko kiepski grubo mielony dolomit. A kosztuje ile u Ciebie? 500? Dużo lepsze wapna dolomitowe luzem są w kopalniach po 25-35 zl, Z transportem nawet na połnoc Polski wyjdzie max 150 zł. Po co przepłacać?

Do tego wapno granulowane działa najwolniej. Przeciez granule muszą sie najpierw rozpuścic, Musi być mokro, a ostatnio jest jak jest.

Jak chcesz szybko odkwasic to poszukaj wapna pylistego jak Fastcalc czy Kujawit Premium. ph zmieniają w ciągu kilku tygodni a nie lat.

Ale przy rozsiewie trzeba się pobrudzić;-)

Tomek90    191

Granulowane jak najbardziej dla podtrzymania ph co roku 300kg. W kilka tygodni zmienić ph to jakieś hokus pokus czary mary.

rozal22    15

ech granula tez jest dobra i jak są żółte place wiosną na np: pszenżycie sypię po 500kg (polcalck czy kreda koszelowska) na ha i nikną w przeciągu 2/4tyg W tym roku była susza, a wiadomo że aby wapno zadziałało musi się rozpuścić w glebie... I w tym roku u mnie np: wapno koszelowskie nawet po zbiorach leżało na wierzchu rozłożone a nie rozmyte.. Więc normalnie rzecz ujmując nie zadziałało.

knoro93    165

Kolego bajki piszesz że czytać sie nie chce. Typowy efekt placebo jak u wielu na tym forum. Wapno granulowane zaczyna działać po ok 2 miesiącach a Ty po 2 tygodniach widzisz efekty. Widzisz to co chcesz a nie działanie wapna.

a1fe26c2    36

Kreda w granulach może zaspokoić najwyżej potrzeby roślin. O zmianie odczynu gleby w całym jej profilu nie może być mowy, bo jest tej kredy za mało. Eksperymentów w tym zakresie nie trzeba prowadzić, bo ktoś już to zrobił i opisał. Wysypanie zalecanej dawki nawozu wapniowego zmienia odczyn gleby o jeden poziom na przykład z bardzo kwaśnego na kwaśny, z kwaśnego na lekko kwaśny i tak dalej. Takie informacje są na stronach Ośrodków Doradztwa Rolnego.

kissmy...    57

kujawit 05 65zł/t netto, radkowit 06 90zł/t netto 

jest jakiś dolomit o lepszym stosunku ceny do jakości w kuj-pom?

emilko    19

Wap mag jest bardzo dobry na wyrównanie drogi prowadzącej na pole. :)

Kto bogatemu zabroni!

Koledze chyba się pomyliło o jedno zero w dawce. 200 kg wapna? Powinno być 2000kg:)

Niestety, wapno dawkuje się w tonach a nie w kilogramach. 

Producenci wapna granulowanego kombinują jak mogą bo przecież jak napisza na worku prawdę, że zalecana dawka to minimum 2 - 3 tony na ha to zadnego naiwnego nie znajdą. Ale nie mozna dac sie tak oszukiwać. Wap MAg to tylko kiepski grubo mielony dolomit. A kosztuje ile u Ciebie? 500? Dużo lepsze wapna dolomitowe luzem są w kopalniach po 25-35 zl, Z transportem nawet na połnoc Polski wyjdzie max 150 zł. Po co przepłacać?

Do tego wapno granulowane działa najwolniej. Przeciez granule muszą sie najpierw rozpuścic, Musi być mokro, a ostatnio jest jak jest.

Jak chcesz szybko odkwasic to poszukaj wapna pylistego jak Fastcalc czy Kujawit Premium. ph zmieniają w ciągu kilku tygodni a nie lat.

Ale przy rozsiewie trzeba się pobrudzić;-)

Nic mi się nie pomyliło, nie pytam o dawki ponieważ potrafię sobie je samodzielnie oszacować. Interesuje mnie tylko reakcja chemiczna poszczególnych pierwiastków.

Dodam, aby zakończyć temat z Wap-magiem - kupiłem go z 4 lata temu, na początku mojego gospodarowania i nie chce mi się już go przerzucać z miejsca na miejsce, a na drogę w moim regionie używa się kruszywa.

Pola regularnie wapnuje wapnem z Morawicy, Laskowej lub jeszcze innej kopalni kieleckiej, jednak  co roku są ubytki w wapnie a nie zawsze mogę wziąć całej patelni, więc czasem staram się uzupełnić braki  mniejszymi dawkami np kredy z Dwikoz, którą w tym roku zamówiłem pierwszy raz na próbę. 

I tyle w temacie.

Dodam, że 27 ton wapna  z dostawą na miejsce kosztowało mnie 1000.

Kolega przywozi mi po kosztach, a ja mu pożyczam RCW  na jego potrzeba - koleżeńska pomoc.

Edytowano przez emilko

masa24    55

witam, dostalem wynik badan moich gleb, jest tragedia.  badalem lacznie 40 hektarow rozlozone na 4 dzialki o roznej wielkosci.  ph od 4.7 do 5,3

zeby zastosowac w jeden rok zalecane dawki cao przez okregowa stacje chemiczna potrzeba duzo kasy. m,ozna to jakos rozlozyc na lata?  

dawanie poglownie kredy wapiennej ma jakis sens? jezeli mam zalecana dawke czystego cao  3 tony to takiego wap magu tez musialbym dac 3 tony na hektar?  bo wap mag ile ma procent zawarosci przewaznie???

prosze kogos doswiadczonego o rade jakby przeprowadzil to wapnowanie na moim miejscu

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się