Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
pola
g60dalk    3

Mam do rozsiania 27 t wapna węglanowego tylko jest tak sucho że nie dam rady wymieszać go z glebą poza lżejszym kawałkiem, jak rozsieje to może to wapno sobie leżeć na wierzchu i czy ewentualna orka siewna będzie błędem bez wcześniejszego wymieszania?

ahten    9

Przy orce wrzucisz wszystko na dno bruzdy. Odkwasisz podglebie. Na nastepny rok bedziesz mial dopiero pozytek z wapna, o ile woda nie zmyje go glebiej:)

szymon16281    2

Podpinam tutaj pytanie: czy jest jakies przeciwskaznie przed rozianiem wapna węglanowego, a następnie opryskania kawałka roundupem w celu zniszczenia perzu ? 

Wiadomość z agroFakt.pl

damianzbr    977

Tak, ujeździsz perz a na randapie przecież pisze ile liści powinien mieć perz. Po przejechaniu kołem, jeszcze tak gęsto jak przy siewie wapna to liści za wiele mu nie zostanie.

KULAWA_KOZA    88

Zamówiłem 12ton wapna tlenkowego 70% z Trzuskawicy.Jest to odpad z wapna 90% , kolega brał 2 lata temu i bardzo zadowolony.

mam 1.5ha to bedzie wsam raz.Ph mi wyszło 5.2 po badaniach.

mlodyhef    143

Kupuję :) 2 samochody zamówione 52 tony. Kreda prosto z kopalni, nie znam frakcji. Największa kopalnia kredy w Polsce. Najgorszy transport, bo wiadomo jak biorą firmy transportowe 3-4zł/km.

Kolego i jak te wapno wygląda? Mam zamiar kupić z tej samej kopalni. 

masio513    7

Kolego i jak te wapno wygląda? Mam zamiar kupić z tej samej kopalni.

Kreda sucha, elegancko się rozsiewała bo nie ma deszczu i ma małą wilgoć. Cena 56 netto/tona plus transport. Dałem 3t/ha. Rozsiewane RCW 3 łańcuchowy.

the1mati1    45

http://www.agrofoto.pl/articles/top-uprawa/ekstremalnie-sucho-wapnowac-czy-nie/

Przeczytałem ten artykuł i tak się właśnie zatanawiam czy zastosować takie niskie dawki wapna jak tu piszą w trakcie suszy? Miałem stosować dawkę 2t?/ha CaO na lżejszych glebach ale nie chce zaszkodzić w trakcie tej suszy. Mogą być jakieś negatywne skutki zastosowania większej ilości wapna w takich warunkach?

Edytowano przez the1mati1

ahten    9

Ja tydzien temu bralem krede przesiewana z Mielnika po 50 netto za tone:) Jaka teraz wilgotnosc?

Quercus78    5

Panowie czy siał ktoś wapno nawozowe rozrzutnikie obornika cynkomet z pionowym adapterem? U dołu wałków są talerze i myślę sobie czy może dało by radę wysiać wapno. Oczywiście na skrzynię ładowałbym warstwę powiedzmy 40 cm. Co o tym myślicie?

Huberto89    34

Nie wiem jak dokładnie wygląda Twój rozrzutnik ale wpisz sobie w google siew wapna rozrzutnikiem. Jest parę filmów jakoś sobie ludzie dają radę z takim wysiewem.

icek1    178

A czy RCW 3 a taśmą gumową da radę wysiać kredę mawozowa i ewentualnie na jaką szerokość rozsieje

Edytowano przez icek1

milanreal1    290

http://www.agrofoto.pl/articles/top-uprawa/ekstremalnie-sucho-wapnowac-czy-nie/

Przeczytałem ten artykuł i tak się właśnie zatanawiam czy zastosować takie niskie dawki wapna jak tu piszą w trakcie suszy? Miałem stosować dawkę 2t?/ha CaO na lżejszych glebach ale nie chce zaszkodzić w trakcie tej suszy. Mogą być jakieś negatywne skutki zastosowania większej ilości wapna w takich warunkach?

Jak gleba zakwaszona to wapnuj, tym bardziej jak to węglan to bez strachu.

danielhaker    803

Koledzy ze wschodu, czy tą przesiewaną kredę z Mielnika da się rozsiać rozsiewaczem tak jak tą workowaną w big-bagi? Słyszałem wiosną, że znajomy kupował tam po +/- 100zł/t i była granulowana, rozsiewał rozsiewaczem. 2 lata temu tam brałem po 50zł/t, ale to nie był granulat tylko zwykła kreda bezpośrednio kopana.

hobbysta21    18

ja w zeszlym roku dawalem pod orke wapno, nie oralem tak gleboko jak zawsze a efekty byly widacvjuzvw tym roku. zboze lepiej sie prezentowalo- chodzi mi o oziminy. gdyby nie susza to tez lepiej zrecydowanie sypaloby. w tym roku rozwalila sie znajomemu tasma w rozsiewaczu wapna i czeka na wymiane wiec tez chyba kilka pol zwapnuje pod orke.
jak pola nie byly wapnowane kilka lat wstecz to efekty bd widoczne poroku juz jakies. jesli systematycznie co 3-4lata wapnuje sie to nie zauwazysz az takiej roznicy czy na sciern czy pod orke

pawelol111    709

Mam ofertę 90 zł za tonę wapna węglanowego 50% CaO i 110 zł za tonę kredy - wszystko z transportem na podwórko. Chyba drogo, co?

warchest    44

ja w zeszlym roku dawalem pod orke wapno, nie oralem tak gleboko jak zawsze a efekty byly widacvjuzvw tym roku. zboze lepiej sie prezentowalo- chodzi mi o oziminy. gdyby nie susza to tez lepiej zrecydowanie sypaloby. w tym roku rozwalila sie znajomemu tasma w rozsiewaczu wapna i czeka na wymiane wiec tez chyba kilka pol zwapnuje pod orke.

jak pola nie byly wapnowane kilka lat wstecz to efekty bd widoczne poroku juz jakies. jesli systematycznie co 3-4lata wapnuje sie to nie zauwazysz az takiej roznicy czy na sciern czy pod orke

a jakie wapno i skad  stosujesz ze juz po roku masz efekt ?

hobbysta21    18

tzn w tym roku na oziminach mialem roznice podczas wegetacji juz. nic nie zolklo, nie przerzedzalo sie. wiec po tym to saduje. dowiem sie od znajomego skad dokladniw to wapno przywoza mu, i poinformuje
a wapno magnezowe

kewink    0

Witam. Chciałbym się zapytać jakie wapno zastosować na łąki torfowe. Nigdy nie sieliśmy wapna w tym roku kupiliśmy z ojcem 300 kg wapmagu i rozsieliśmy pod drugi pokos na hektar łąki. Pierwszy pokos był bardzo słaby wyszło zaledwie 6 beli, ale drugi po zastosowaniu tego specyfiku :-) już był lepszy wyszło 13 beli. Czytałem trochę i mam mętlik w głowie, jedni piszą że wapmag nie działa a u mnie wprost przeciwnie. Na pozostałych łąkach nie sieliśmy go i drugi pokos był gorszy albo nieznacznie lepszy a tu podwójny. Czytałem że wapno z regóły wolno działa a my rozsieliśmy po pierwszym pokosie i taki efekt, chyba że magnez w nim zawarty zrobił taką robotę. W dodatku taka susza nie wiem czy te granulki dobrze się rozpuściły. Ale wiem jedno łąki mamy zakwaszone i trzeba coś z tym zrobić. Chcemy kupić jakieś wapno krede czy dolomit(wapmag to podobno dolomit tylko zgranulowany). Co kupić i w jakiej ilości na hektar aby było widać efekt na łąkach. Trochę się rozpisałem mam nadzieje że ktoś podpowie co kupić.

mariez    0

Torfowych łąk sie nie wapnuje.musisz najpierw zrobic badanie gleby, jest bardzo tanie wraz z wynikami dostaniesz zalecenia odnosnie wapnowania .w jakich ilosciach.zobaczysz tam gdzie jest torf czyli gleba organiczna napisza ci wapnowanie zbedne.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się