Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno w dobrej cenie

galeria
Pola
Apacz13    2

kto, jeśli można wiedzieć, może takie wapno w takiej cenie załatwić?

Jeżeli do mnie było pytanie to Osadkowski Świdnica :)

k0b    5

Witam. Mam zamiar rozsiać na sciernie wapno tlenkowe magnezowe. I moje pytanie czy po 2-2.5 tygodnia mogę posiac npk pod siew rzepaku?

Zaleca się minimum 4-6 tygodni.

Chciałem się zapytać czy na ściernisko mogę rozsiać wapno polcalc i zrobić później podorywkę? I czy później we wrzeniu mogę dać obornik i nawozy NPK?

Jak najbardziej.

Radek88    0

Witam.

Mam zamiar w tym roku rozsiać wapno węglanowe  nordkalk czytałem że wapno węglanowe rozsiane na mokrą ziemię musi pozostać dłuższy czas bez przykrycia, gdyż jakikolwiek zabieg uprawowy w tych warunkach grozi zniszczeniem struktury gleby.

Nie mogę jednak nigdzie znaleźć jak długo trzeba odczekać??

Drugie pytanie będę siał rzepak ozimy po pszenicy jarej, wiem że nie jest to za dobry wybór ale tak muszę zrobić po skoszeniu pszenicy zostanie mi jakieś 3 tygodnie do siewu rzepaku czy jest sens sypać wapno pod rzepak??(chodzi mi konkretnie o ten przypadek, z badan ziemi wynika że wapnowanie jest wskazane)  Jesli  tak to w jakiej maksymalnej dawce i czy sypac pod podorywke czy zrobic orke (razówkę) i pod agregat a przed siewiem rzepaku npk?? jak sądzicie?? A może odpuścić teraz wapno i zastosować pogłównie kredę? 

Edytowano przez Radek88

Wiadomość z agroFakt.pl

k0b    5

Witam.

Mam zamiar w tym roku rozsiać wapno węglanowe  nordkalk czytałem że wapno węglanowe rozsiane na mokrą ziemię musi pozostać dłuższy czas bez przykrycia, gdyż jakikolwiek zabieg uprawowy w tych warunkach grozi zniszczeniem struktury gleby.

Nie mogę jednak nigdzie znaleźć jak długo trzeba odczekać??

Drugie pytanie będę siał rzepak ozimy po pszenicy jarej, wiem że nie jest to za dobry wybór ale tak muszę zrobić po skoszeniu pszenicy zostanie mi jakieś 3 tygodnie do siewu rzepaku czy jest sens sypać wapno pod rzepak??   Jesli  tak to w jakiej maksymalnej dawce i czy sypac pod podorywke czy zrobic orke (razówkę) i pod agregat a przed siewiem rzepaku npk?? jak sądzicie??

Witam, mógłbyś podesłać jakieś źródło do tej informacji o tym, że nie można uprawić gleby od razu. Chętnie poczytam. Pozdrawiam

k0b    5

Dzięki bardzo za link. Ciekawe, akurat w tych artykułach nie ma niestety wyjaśnienia dlaczego wapno niszczy tą strukturę w kontakcie z wodą. Normalnie wapno wpływa na poprawę struktury gleby. Po za tym nie stosuje się wapna tlenkowego na glebach lekkich. Na razie tak lakonicznie, nie mam zbytnio czasu. Ale postaram się poszukać informacji i wtedy najwyżej tu opisze. Pozdrawiam

Edytowano przez k0b

TurekR    1

Słoma z pszenżyta pocięta z wapnować i talerzówa a przed orką mocznik [ o.k. września] czy odwrotnie teraz mocznik a potem wapno. Wapno węglanowe nordkalk ok 4t/ha.

marcus1998    50

Coś z ta ceną nie tak no chyba ze workowane. Wapno ogólnie ok. Ładnie rozdrobnione i wysoka reaktywność. Od siebie polecam.

lipos4    3

Coś z ta ceną nie tak no chyba ze workowane. Wapno ogólnie ok. Ładnie rozdrobnione i wysoka reaktywność. Od siebie polecam.

Tak, workowane. Nie widziałem na własne oczy ale sypkie chyba. Problem z rozsianiem pewnie, co sądzicie?

d4rek    16

pod kielcami jest jedna kopalnia czy więcej ktoś się orientuje ? bo będę mieć wapno magnezowe znajomy ma przywieźć i ponoć 32 wapnia i 12 magnezu z tego co mówi z badan wyszło 

aro1975    114

Darek kup sobie kredę z Kornicy, a magnez uzupełnij kizerytem. po ile Kamil przywozi?

d4rek    16

ja zamówiłem po 80 z dowozem - wcześniej sąsiad miał po 70 netto teraz 2 tyg muszę czekać , a Kamila nie znam jeśli to do mnie ;)

aro1975    114

po tyle będziesz miał kredę, myślałem że znasz Kamila Serheja - jego auta wożą sporo wapna nawozowego z pod Kielc

d4rek    16

U mnie to samo wapno z firm po 92 wiec 80 jest ok a magnezowe jest mi potrzebne ale dzieki

nie    571

Jeżeli do mnie było pytanie to Osadkowski Świdnica smile.png

dzięki za odp.

jakie rozdrobnienie ma agrocarb i czym to najlepiej rozsiewać?

Jaro55nt    0

Ile wysiać na ha wapna węglanowego z Morawicy na średnie gleby 3, 4 klasa ph 5-5,5? Planuje wysiać ok 4t/ha, czy taka dawka nie będzie za duża jednorazowo?

wojtek554    9

a co może się stać jak 3 tygodnie(zalecają 4-6) po rozsianiu wapna, podorywce, później orce posieję npk. Jest to zbyt krótki okres czy nie ma się czym przejmować?

ahten    13

Zakupiona rozdrobiona kreda z mielnika - 25 ton, 1350 brutto + 500 zl transport, ok 90 km w jedna strone. Wilgotność poniżej 20%.

Edytowano przez ahten

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie