Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Skąd wziąć pieniądze na wapnowanie?

galeria
Pola
daro189    11

macie jakieś opinie o wapnie z wierzbicy? jest u nas na składzie po jakieś 80zł, jakieś 5 ton bym rzucił w dwóch podejściach na pola gdzie nie widziały grama wapna 

Co sądzicie o wapnie nordkalk np.standard,fast i solid?Jak wychodzą cenowo?przedstawiciel polecił mi na lekką glebę nordkalk solid cal,dobry wybór?Może ktoś mi podać numer do dystrybutora nordkalku w woj.łódzkim?Bo dziś cały dzień dzwonie to tylko mi każą dzwonić pod inny numer. ;[

piotr19973    59

Witam mam pytanie czy jak rozsieje wapno po wykopkach we wrześniu i wymieszam to talerzówką to po jakim czasie mogę położyć obronik?

Wiadomość z agroFakt.pl

Mateusz1q    24

tak czytam i czytam i wychodzę z założenia, iż ciesze się że jestem zacofany :) bo nie muszę się obawiać że 99% wapna będzie miało frakcje poniżej 125mm wtf toż to 12,5cm :blink:  przecież coś takiego może zabić raz się rozrzuca. tylko kupuje taniutkie trudno rozpuszczalne wapno z cukrowni które daje 10-15t na ha raz na 5-7 lat ph jest takie jak powinno, a w pakiecie dostaje jeszcze wg badań jakie sobie przez przypadek zrobiłem w stacji chemicznej 5,5kg magnezu, 7 kg fosforu, 0,6 kg potasu, 1,8 kg żelaza, 6,5 kg siarki i do tego mandan, cynk, miedź :) oraz co ciekawe nawet 5 kg azotu, wapno mi się rozkłada cały czas  :)  także mam go z bani na lata, no i co najważniejsze kuracja taka kosztuje mnie 25zł tona i rozwalenie rozrzutnikiem po polu czyli jakieś 450 zł na 10 lat  :) także chyba dalej pozostanę zacofany  :)  bo mi się to opłaca ;)

Uwzględnij tylko prosze, że ktoś może mieć pH 4-5 i wtedy takim wapne z cukrowni nie zrobi nic :) Przy uregulowanym pH na poziomie 6-6,5 sam bardzo chętnie będe rozwoził to z cukrowni :) Pozdrawiam gorąco i radze nie oceniać sytuacji innych przez pryzmat własnego podwórka.

warchest    46

czyli ze co te wapno z cukrowni nic nie robi bo jak ph jest np te 5 to co wapno z cukrowni nie dziala to jaki sens stosowania jest jak nie dziala

cichyh32    44

wapno z cukrowni działa bardzo powoli wiec dużej różnicy nie zrobi na głebie pH 5

k0b    5

Oczywiście, że działa. Jest wapnem w formie węglanowej. Jedynie warto zwrócić uwagę na skład, bo po za makroelementami mogą się tam znajdować inne mniej pożądane pierwiastki.

tomek73    189

Wapno z Cukrowni jest nic nie wartę. Rozsiewałem go 2 lata i dawałem po 9 t/ha Nie chcę tego widzieć, drogie i nic nie działa.

Zrobiłem próbę na jednym polu.

8 ton z  cukrowni i 2,5 Nord Calk  standart, i po  tym drugim  ponad 1 tonę pszenicy więcej ukosiłem.

anusiak89    4

dawalem wapno cukrownicze we wrzesniu po okolo 10 ton/ha i tam gdzie tyle dalem na wiosne ph 6,8-7,4 , przy zwyklym wapnie przy dawkach 3t ha dwa lata z rzedu ma ph 5,8-6,6 wiec ja uważam że te wapno jest bardzo dobre.Co wiecej znakomicie sie  rozpuszcza, sialem pszenice po burakach w listopadzie bez orkowo po kombajnie wapno 10t/ha glebosz i siew , na polu nie ma sladu wapna choć po siewie bialo bylo , tylko osobiscie uważam że 10 ton na raz to za dużo, teraz przy brakach wody pali najbardziej na tych polach co te duńskie dawki byly .

icek1    178

ja kiedyś też siałem wapno z cukrowni i zrezygnowałem z niego bo to strata pracy i kosztów.Wapno magnezowe polecam

milanreal1    290

Co sądzicie o wapnie nordkalk np.standard,fast i solid?Jak wychodzą cenowo?przedstawiciel polecił mi na lekką glebę nordkalk solid cal,dobry wybór?Może ktoś mi podać numer do dystrybutora nordkalku w woj.łódzkim?Bo dziś cały dzień dzwonie to tylko mi każą dzwonić pod inny numer. ;[

Fast najlepszy, standard dobry, solid średni. Reaktywność coraz niższą przemiał też gorszy. Jeżeli masz glebę mocno zakwaszoną to daj fast cal. Jak masz lekko zakwaszoną to solid wystarczy. Fast cal jest 2 razy droższy od solid ale daje się go mniej i efekt jest lepszy.

mat22889    11

czytam temat i nie mogę się zdecydować a raczej nie wiem co i gdzie kupić

mam gleby gliniste, ciężkie myślałem nad wapnem magnezowym ale pola dawno nie wapnowane i pewnie trzeba by odkwasić ale kuku nawet ładna rośnie, lucerna też ładna więc myślę o odczyn nie będzie zły więc chyba jednak na magnezowe się zdecyduje ono też trochę odkwasi? po żniwach zrobię analizę gleb i za rok pójdzie już odpowiednie wapno. Podpowie mi ktoś jakie wapno i gdzie kupić? oczywiście ilość całosamochodowa woj. Wlkp powiat międzychód :)

marko06060    2

Kiedy najlepiej pobierać próbki gleby do badań? Trzeba czekać aż się zbierze zboża i kukurydze czy można w trakcie ich wegetacji i jak z łąkami, jesienią czy po pokosie jak nie zasiało się jeszcze nawozów? Pytam się bo nigdy nie badałem tylko co jakiś czas coś sypałem a chce zobaczyć jak to wygląda dokładnie, bo chyba te badania są wiarydodne? :)

milanreal1    290

Najlepiej po żniwach bo wtedy jest długi okres między ostatnią dawką nawozu.

ile nordlaku fast cal moge dac na glebe 4-5 klasy o ph 4,7-5,0? 

Maksymalnie 3,5t żeby zneutralizować takie zakwaszenie. Choć w przypadku tak dobrego wapna jak fast cal zrobił bym w to w dwóch latach. W tym roku 2t, za rok 1,5t.

Zetor-7340    8

Może coś ktoś powiedzieć na temat kredy granulowanej z Działoszyna, bo właśnie zamówiłem 50% Wapnia, 7% Magnezu, 1 tona/ ha będzie ok?

fireseba    101

Kiedy najlepiej pobierać próbki gleby do badań? Trzeba czekać aż się zbierze zboża i kukurydze czy można w trakcie ich wegetacji i jak z łąkami, jesienią czy po pokosie jak nie zasiało się jeszcze nawozów? Pytam się bo nigdy nie badałem tylko co jakiś czas coś sypałem a chce zobaczyć jak to wygląda dokładnie, bo chyba te badania są wiarydodne? :)

Bardzo wiarygodne, a wiarygodność zależy od Ciebie jak pobrałeś i wymieszałeś próbki. Wyniki są po ok 6tyg, max 8

brain7    0

jak pH jest poniżej 4,5 to  lepiej stosować węglan 52% cao czy krede sypko lub granulowano? na podlasie to skąd bierzecie wapno?

Edytowano przez brain7

warchest    46

Najlepiej po żniwach bo wtedy jest długi okres między ostatnią dawką nawozu.

Maksymalnie 3,5t żeby zneutralizować takie zakwaszenie. Choć w przypadku tak dobrego wapna jak fast cal zrobił bym w to w dwóch latach. W tym roku 2t, za rok 1,5t.

a ile kosztuje tona tego fast calu tak mniej wiecej i jaki ma sklad ? i czy mozna by bylo to rozsiewac rozsiewaczem zwyklym

icek1    178

Mam ph 5,2 ile wapna dolamitowego dać by ph było 6,2 i po jakim czasie tą wartość osiągnie

warchest    46

płaciłem 160 zł/t zmielone bardzo drobno a czy zwykła siewka da sie rozsiac to okaze sie jak przywiaza...jak nie to rcw pozycze i bede pylił;P wiecej o tym wapnie tutaj ; http://www.nordkalk.pl/upload%5Cdocuments%5Clo_res%5Cfast_cal_mpnm.pdf

a na woj mazowieckie daleko jest jak z tamtad przywoza czy warto stamtad czy jakies inne wapno lepiej

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie