Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Zapisz się na wapno defekacyjne!

galeria
pola
KULAWA_KOZA    88

on tu reprezentuje nową naukę , ogłosił  się  ekspertem  bo wykonał ileś tam doświadczeń których nikt nie potwierdzi  

tyle warte te doświadczenia   :D   tajemnica jego   herezji  tkwi w granulce - normalnie cyrk na kołach  ;)

Dokładnie.....to co pisze Agronom-Kujawy to czytam dopiero po 4 okocim mocne :lol:  wcześniej  mi się nie chce.....a po 4 piwach jestem wesoły i mam humor :wub:

U mnie jak miałem Ph 4.2 to dopiero załatwiełem sprawę 10t wapna tlenkowego na ha.

na polu było biało FES ale przynajmniej efekt było widać od razu.

Nic mi na polu nie mogło urosnąć ...wszystko żółkło i fioletowe , dawałem polifoske, obornik, szambo i co ino by się nie dało.....

Dałem wapno i jak ręką odjął B) Tam gdzie robiłem PH mówili mi bym dał 6 ton tego wapna i będzie ok , ja dałem 10t i efekt był.Już drugi rok mi się wszystko rodzi na tym kawałku .....

kissmy...    57

Pod względem rozsiewu kujawitu nie miałem problemów jeżeli był suchy.

Co do kosztu to w moim regionie dość korzystnie wychodzi kujawit.

W jednej firmie pytałem o ceny w czerwcu. Gdybym musiał zastosować do odkwaszenia gleby 1,5t CaO to koszt na ha wapna orientacyjny by wyszedł taki:

kujawit 385zł, lhoist (bukowa) 445zł, morawica 365zł, Nordcalk standard 409zł.

Czyli w sumie różnice raczej nie wielkie, wyniki atestów dla poszczególnych rodzajów wapna też delikatnie się różnią w latach.

stosowałeś kujawit 04? to jest kujawit premium? podobno sprzedają to tylko w bigbagach

Nie wiem z jakiego rejonu kuj-pom. jesteś ale ja do wlkp mam ofertę 80zł/t

kopalnie masz między Żninem a Inowrocławiem tutaj:

https://www.google.com/maps/place/Piechcin,+Polska/@52.8170209,18.1194559,10z/data=!4m2!3m1!1s0x47035dad15ada0c9:0x9e0c22d8e6f3d9f3

ta cena to 250km od kopalni, chyba do siebie też trochę przywiozę, bo mam sporo bliżej

Mateusz1q    24

Dzwonicie bezpośrednio Do Lafarge o Kujawit?

Co wybrać Kujawit czy wapno z Morawicy? Morawica 86 zł, Kujawit bedzie pewnie tańszy

Wiadomość z agroFakt.pl

Szymi40    373

Dokładnie.....to co pisze Agronom-Kujawy to czytam dopiero po 4 okocim mocne :lol:  wcześniej  mi się nie chce.....a po 4 piwach jestem wesoły i mam humor :wub:

U mnie jak miałem Ph 4.2 to dopiero załatwiełem sprawę 10t wapna tlenkowego na ha.

na polu było biało FES ale przynajmniej efekt było widać od razu.

Nic mi na polu nie mogło urosnąć ...wszystko żółkło i fioletowe , dawałem polifoske, obornik, szambo i co ino by się nie dało.....

Dałem wapno i jak ręką odjął B) Tam gdzie robiłem PH mówili mi bym dał 6 ton tego wapna i będzie ok , ja dałem 10t i efekt był.Już drugi rok mi się wszystko rodzi na tym kawałku .....

Jak  dałeś   10  ton tlenkowego   to dopiero  ci nie rosło -  no chyba  że  masz  1- lub  2  klasę ziemi  a i tak w to wątpię.   ;)

PawelWlkp    333

Dostał ktoś oferte na dniach z agroloku? Oferują kujawit morawicę i jeszcze jakieś koło 100 zł za tone. Ktoś wie które z tych ich wapn ma największy sens, bo mi dzwonili że ledwo ich słyszałem a jutro mają znowu dzwonić.

koczas    54

Witam, takie pytanie 3 lata temu dziadkowi przywieźli "łódkę" wapna z kopalni w Kielcach. Wapno przeleżało do zeszłych żniw, bo nie było czym rozsiać-Piast się kompletnie rozleciał. Ja je w zeszłym roku roku rozsypałem po polach, tylko ciekawi mnie co to w ogóle było, bo wiadomo jak to u dawnych gospodarzy "wapno to wapno". Wapno to było całkowicie czarno-szare, delikatnie tylko się kurzyło jak to rozsiewałem,  było takie właśnie jak "czarny żwir". Ma ktoś z was pojęcie co to w ogóle mogło być??

Edytowano przez koczas

damianzbr    987

Zwykły dolomit, 6-8 t/ha trzeba dać, najlepiej podwójnie wtedy jakiś efekt zobaczysz. Mniejsze dawki nie mają sensu, chyba że na podtrzymanie, ale to musi być gleba odkwaszona na pH6,5 i więcej wtedy można sobie posypywać dolomitem po 1,5t/ha

koczas    54

Ok, dzięki. Rozsiałem tego właśnie ok. 1,5 tony na hektar na lepsze gleby bo przeczuwałem, że to może być jakiś wynalazek.

grzes14405    2

Kojarzy ktoś firmę "Trebor", miałem dzisiaj od nich telefon. oferowali wapno tlenkowe po 126/t, ale jak czytam wasze posty to chyba trochę drogo.

KULAWA_KOZA    88

Jak  dałeś   10  ton tlenkowego   to dopiero  ci nie rosło -  no chyba  że  masz  1- lub  2  klasę ziemi  a i tak w to wątpię.   ;)

Oj mało wiesz.........posiej dopiero się wypowiedz.

tomek73    189

Ja teraz kupiłem tlenkowe  z  Opola po 160  na podwórku zapłaciłem. Koło mnie w  Wojcieszowie po 220 bez transportu.

milanreal1    290

stosowałeś kujawit 04? to jest kujawit premium? podobno sprzedają to tylko w bigbagach

ta cena to 250km od kopalni, chyba do siebie też trochę przywiozę, bo mam sporo bliżej

Stosowałem kujawit 05. Kujawit premium jest znacznie lepiej zmielony 98% frakcji jest poniżej 125mm. Znacznie lepiej działa, ale też gorzej się wysiewa.

farmer1973    12

Ile dać nawozu POLCALC jeśli gleba wymaga 1.7t wapna?

Zakładając że ma 50% CaO to musisz posiać 3,4 tony na 1 ha.

hodowca16    3

Witam gdzie najlepiej zamowic wapno w Wielkopolsce ? Okolice Konina ma ktos jakies namiary ? Dzieki :D

Edytowano przez hodowca16

the1mati1    45

Doradcie mi jakie wapno mam kupic bo juz sam nie wiem. Gleba zakwaszona ph4.3-4.6 klasa IV-V. Czy kupic jakiś tani dolomit czy jakis pozadne węglanowe wapno, juz sam nie wiem. Wiem ze efekty nie będą od razu, i ale teraz chociaż w niewielkim stopniu podnieść ph. Jestem z woj. Łódzkiego. Gdzie dostane najbliżej jakies wapno?

k0b    5

Weź pod uwagę, że dolomit zawiera magnez, magnez ma większą zdolność odkwaszania niż wapń.  To raz, po drugie wnosisz do gleby magnez jako makroelement, który też jest bardzo ważny i potrzebny roślinom, np. kukurydzy. Nie jest pobierany luksusowo, więc spokojnie możesz rozsiać go dużo raz "na zapas". A w jakim innym nawozie dostarczysz roślinom magnez tak tanio? Najbliżej mi przysyłają ulotkę zawsze z jakiś kopalni kieleckich.

Pozdrawiam

Edytowano przez k0b

daro189    11

brał już ktoś krede przesiewaną z koszelówki? jak z jej jakością i jakie jest minimalne zamówienie z transportem? potrzebowałbym max 15 ton, ale trudno powiedzieć jak wytrzyma budżet

aro1975    114

ja biorę kredę przesiewaną ale z Kornicy. co do jakości kreda jak kreda, przesiewana kopalina, brak kamieni, dobrze się rozsiewa RCW. reszta to kwestia dogadania - foto kredy masz w mojej galerii.

Adanos    3

Mi przysłali ostatnio z agroenergetyk ulotkę, kreda nawozowa odm. 07a po 97 zł brutto luz, i dolomit odm. 05 119 zł brutto luz, dobre ceny?. Co lepiej się sprawdzi na odkwaszenie IV-VI klasy, woj. podlaskie w jakiej dawce. Wapno ostatnio rozsiewane 10 lat temu. 

d4rek    16

Gdzie masz to wapno na podlasiu bo sam szukam czegoś,narazie zrobiłem badania i czekam na wyniki ale wapno na bank będzie tylko ile się okaze

warchest    46

u nas kupilismy wapno z kielc dolomitowe 37 wapnia i 9 magnezu tez takie jak zwir jest ale damy po 3 t/ha a gleby w miare odkwaszone to powinno byc ok ?

nie    571

jak to jest z tym magnezem w wapnie? jedni mówią, że wzbogaca glebę, a inni, że nie jest dostępny dla gleby i jest tylko chwytem marketingowym

k0b    5

Jak może być chwytem marketingowym? Dolomit to naturalna skała zawierająca magnez. On tak występuję w naturze.

Simon7    1

Kolego "The1mati1" a skąd jestes dokładnie z łodzkiego ? Też jestem z łodzkiego i tez mam podobny problem z pH robiłem sam pomiar i też mi wychodziło na jednym kawałku poniżej 5,0 , te ziemie w łodzkim niektóre to juz ze 20 lat nie widziały wapna.  po żniwach chce oddać próbki do analizy ale już można mysleć co i gdzie kupić.

warzywkopl    21

tak czytam i czytam i wychodzę z założenia, iż ciesze się że jestem zacofany :) bo nie muszę się obawiać że 99% wapna będzie miało frakcje poniżej 125mm wtf toż to 12,5cm :blink:  przecież coś takiego może zabić raz się rozrzuca. tylko kupuje taniutkie trudno rozpuszczalne wapno z cukrowni które daje 10-15t na ha raz na 5-7 lat ph jest takie jak powinno, a w pakiecie dostaje jeszcze wg badań jakie sobie przez przypadek zrobiłem w stacji chemicznej 5,5kg magnezu, 7 kg fosforu, 0,6 kg potasu, 1,8 kg żelaza, 6,5 kg siarki i do tego mandan, cynk, miedź :) oraz co ciekawe nawet 5 kg azotu, wapno mi się rozkłada cały czas  :)  także mam go z bani na lata, no i co najważniejsze kuracja taka kosztuje mnie 25zł tona i rozwalenie rozrzutnikiem po polu czyli jakieś 450 zł na 10 lat  :) także chyba dalej pozostanę zacofany  :)  bo mi się to opłaca ;) 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie