wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

szwagier24    38

znajomy znajomego :) proponuje wapno zawartość wapna 44% (struktura podobna do wapna murarskiego) w cenie 500 zł za 30 ton- opłaca się kupić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Witam.Co zrobić w sytuacji kiedy muszę wybrać albo wapno sypnąć albo dać pod korzeń na zimowe?Muszę tak zrobić ,,albo'',,albo'' ponieważ wydatki się zmieniły.Dodam że połowa była wapnowana 3 lata temu połowa dawno temu niestety.Proszę o porady ziemie 4,5,6 klasa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Według Agronom- kujawy Nordcalk to kreda, i bardzo dobry wyrób.

 

Węglan i wszystko zależy od przemiału. Najsłabiej przemielony jest nordcalk solidcal, średnio nordcalk standard i najlepiej nordcalk fast cal, choć nie wykluczam że poszczególne wapna są z innych złóż. Im lepszy przemiał, działanie lepsze. Zresztą w summie kiedyś pisałeś że stosowałeś fast cal to wiesz co potrafi robić.

 


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Dokładnie stosowałem i byłem bardzo zadowolony. Teraz stosuję  tlenkowe  z węglanem  w mieszance. 4 dnie temu czysty  tlenek  mi przywieźli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

 A co myslice o rozsianiu 2-3 ton kredy (mielnik, kornica), rozsianiu lubinu na poplon, oraz zgleboszowaniu/ztalerzowaniu pola? Oraz jesienna orka a nastepnie siew zboz jarych? jak lubin bedzie schodzil wymieszany razem z wapnem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

A nie mówiłem że coś wymyślisz... 

Ale bez obaw, ja nie kombinuję jak ty i mam na wszystko niezbite dowody.

 

Wapno kupiłem właśnie po 80 zł/t + mój transport

Było to samo wapno które można zobaczyć w galerii kolegi ARO1975, dokładnie tu:

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/518730-kreda/?st=10#commentsStart

 

wysiałem go wiosną 2,5t/ha między innymi tu:

http://pokazywarka.pl/plizcv/#zdjecie15036921

 

a efekty są takie:

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/585610-kukurydza/

 

Rozumiem że gdyby kreda granulowana była z twojej fabryki, oszczędził bym sobie strat w plantacji kukurydzy? Albo należało się dać 500kg/ha i wszyscy byli by happy...

 

Nigdy tego nie zrobiłeś i nigdy nie udowodnisz że 500 kg/ha kredy granulowanej załatwi sprawę, w sytuacji gdy stacja chemizacji rolnictwa zaleci wprowadzić 2t/ha CaO. I nie zmienia to faktu czy dasz ją po głównie, zaorzesz, rozsiejesz ręcznie czy helikopterem. Nie ma podstaw naukowych aby twoje myślenie było racjonalne. Pogódź się z tym że coraz więcej osób to rozumie i tylu klientów już nie będzie.

 

PS. Pewnie czyta to też kolega Bialy2005, co do napaleńców na granulat, wyobraź sobie że ten rolnik co podsyłałem ci film z agregatem uprawowo siewnym amazone - wiesz który znasz go, w tym roku zamówił sobie 2 składy wapna granulowanego w big bag pod kukurydzę. Pewnie przy takiej ilości miał spory upust. Zamiast po 400 zł/t to policzyli mu po 380 ;)

 

Damian ja mam 3ha na które od 3 lat daję kredę po 2,5-3t i dopiero w tym roku utrzymałem roślinę uprawną (groch) na całym polu (wcześniej miałem wypady w owsie i życie). dodatkowo na jesieni poszło po 20t/ha podłoża po pieczarkach.

tak jak piszesz 500kg kredy nie załatwi sprawy na zaniedbanym polu, a na polu w dobrej kulturze tylko częściowo zneutralizujesz nawozy które w dużej większości zakwaszają glebę

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

kreda granulowana ma sens - ale nie do zmiany ph - bo to kosmicznie droga zabawa - chociaż wbrew temu co niektórzy twierdzą zadziała - ogólnie wapń jest potrzebny jako makroskładnik dla roślin a ten z kredy jest łatwo dostępny i ma sens dawka 150-200 kilo dla zaopatrzenia w łatwo dostępny wapń. Natomiast w sytuacjach ekstremalnych - jaką miałem na jednym dzierżawionym polu potrafi zadziałać - ale tu trzeba troszkę historii - 2 lata temu po żniwach przychodzi rolnik że znudziło mu się uprawianie 2 ha działki - bo nic mu się nie rodzi. szybka decyzja ok weźmiemy - na początek 2 tony nordcalcu i posiany poplon z grochu, wyszedł jakiś takim bardzo słaby - no nic myślimy późny termin - na wiosnę siew soi z pełnym npk - bo wiadomo że nic mu się nie rodziło - przy zbiorach - tragedia połowę tego co na naszych polach - znów wapno koło 2 ton nordcalcu - siew pszenicy znów z npk pod korzeń - wschody tragedia - badania gleby - ph 4,0 - zwartość magnezu bardzo niska - na wiosnę w ogóle się nie krzewi - 4 opryski siarczanem magnezu i dwie dawki kredy po 800 kg - pozbierała się - wywiad z sąsiadami - gość nie wapnował pola od kiedy je ma czyli min 30 lat ...... - nigdy więcej nie wezmę dzierżawy bez badania gleby chyba że pierwsze 3 lata za darmo - . w przyszłym roku po kolejnej dawce wapna jak poprzednie  przegaruje powinno być lepiej. a skusiliśmy się bo to 3a/3b - gdzie nie ma problemów z wysychaniem . ale pierwsze 2 lata na pewno będą w plecy bo plon na pewno nie przekroczy 4 ton mimo nakładów na nawożenie jak na 10 plus wapno . - gość ma jeszcze 50ar gdzie sieje owies przez ostatnie 10 lat i zbiera po 300 kg - ale tego kawałka już nie chce ....... jak znam życie to w pierwszym roku jak coś się urodzi to wypowie umowę.... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Gdzie w łodzkim dostane jakieś dobre wapno? Robiłem badania gleby i mam niską zawartość magnezu oraz wapna i nie wiem czy przewapnować wapnem weglanowym czy węglanowo-magnezowym a magnez uzupełnić czymś innym. Jak będzie najlepiej teraz sypnąć węglanowe a później za jakiej 2 lata magnezowe czy teraz sypać magnezowe??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wskażcie mi proszę czy warto stosować kujawit 05 (brutto wychodzi u mnie 90zł/t) jaką on m reaktywność?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Coś drogo Ci wychodzi to wapno.Ile masz km do kopalni?

Ja od sprzedawcy wapna usłyszałem że reaktywność to pojęcie względne.Nikt nie podaje w jakim czasie ono się rozpuści.Nordkalk podaje jak się nie mylę 95-98 % reaktywności ale w jakim czasie od zastosowania?Miesiąc -rok?

Co o tym myślicie?

Edytowano przez KRISS75

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

wskażcie mi proszę czy warto stosować kujawit 05 (brutto wychodzi u mnie 90zł/t) jaką on m reaktywność?

>60% jak twierdzi producent. Tu masz atest http://www.agrolok.pl/gfx/file/Atest%20na%20naw%C3%B3z%20maj%202013%20Kujawy%20(1).pdf

Wapno jest dobre, ale są lepsze (lepiej przemielone, a co za tym idzie z lepszą reaktywnością).


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Owszem są lepsze tylko jak ktoś mieszka w kujawskim,wielkopolskim lub jeszcze dalej od kopalni czy nie wyjdzie na to samo kupując bliżej,więcej a taniej?Jeśli reaktywność ma rzeczywiście takie znaczenie to po prostu będzie się dłużej rozkładało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Coś drogo Ci wychodzi to wapno.Ile masz km do kopalni?

 

gdzie znajduje się kopalnia i ile kosztuje to wapno na miejscu? to jest najkorzystniejsza oferta, którą uzyskałem 

 

 

Wapno jest dobre, ale są lepsze (lepiej przemielone, a co za tym idzie z lepszą reaktywnością).

oczywiście są lepsze nawet 04 jest lepsze tylko bardziej problematyczne w rozrzucaniu i pozostaje jeszcze kwestia ceny, szukam jakiegoś optimum, zasadniczo kiedyś utrzymywało się u nas pH wyłącznie dolomitem i płodozmianem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Pod względem rozsiewu kujawitu nie miałem problemów jeżeli był suchy.

Co do kosztu to w moim regionie dość korzystnie wychodzi kujawit.

W jednej firmie pytałem o ceny w czerwcu. Gdybym musiał zastosować do odkwaszenia gleby 1,5t CaO to koszt na ha wapna orientacyjny by wyszedł taki:

kujawit 385zł, lhoist (bukowa) 445zł, morawica 365zł, Nordcalk standard 409zł.

Czyli w sumie różnice raczej nie wielkie, wyniki atestów dla poszczególnych rodzajów wapna też delikatnie się różnią w latach.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

gdzie znajduje się kopalnia i ile kosztuje to wapno na miejscu? to jest najkorzystniejsza oferta, którą uzyskałem 

 

Nie wiem z jakiego rejonu kuj-pom. jesteś ale ja do wlkp mam ofertę 80zł/t

kopalnie masz między Żninem a Inowrocławiem tutaj:

https://www.google.com/maps/place/Piechcin,+Polska/@52.8170209,18.1194559,10z/data=!4m2!3m1!1s0x47035dad15ada0c9:0x9e0c22d8e6f3d9f3

 

 

Edytowano przez KRISS75

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzes14405    2

Macie namiary na wapno, Warmia. W zeszłym roku widziałem ofertę z Brodnicy po 85/t, jak pamiętam to CaCO3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Ile dać nawozu POLCALC jeśli gleba wymaga 1.7t wapna?


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

on tu reprezentuje nową naukę , ogłosił  się  ekspertem  bo wykonał ileś tam doświadczeń których nikt nie potwierdzi  

tyle warte te doświadczenia   :D   tajemnica jego   herezji  tkwi w granulce - normalnie cyrk na kołach  ;)

 

Dokładnie.....to co pisze Agronom-Kujawy to czytam dopiero po 4 okocim mocne :lol:  wcześniej  mi się nie chce.....a po 4 piwach jestem wesoły i mam humor :wub:

U mnie jak miałem Ph 4.2 to dopiero załatwiełem sprawę 10t wapna tlenkowego na ha.

na polu było biało FES ale przynajmniej efekt było widać od razu.

Nic mi na polu nie mogło urosnąć ...wszystko żółkło i fioletowe , dawałem polifoske, obornik, szambo i co ino by się nie dało.....

Dałem wapno i jak ręką odjął B) Tam gdzie robiłem PH mówili mi bym dał 6 ton tego wapna i będzie ok , ja dałem 10t i efekt był.Już drugi rok mi się wszystko rodzi na tym kawałku .....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Pod względem rozsiewu kujawitu nie miałem problemów jeżeli był suchy.

Co do kosztu to w moim regionie dość korzystnie wychodzi kujawit.

W jednej firmie pytałem o ceny w czerwcu. Gdybym musiał zastosować do odkwaszenia gleby 1,5t CaO to koszt na ha wapna orientacyjny by wyszedł taki:

kujawit 385zł, lhoist (bukowa) 445zł, morawica 365zł, Nordcalk standard 409zł.

Czyli w sumie różnice raczej nie wielkie, wyniki atestów dla poszczególnych rodzajów wapna też delikatnie się różnią w latach.

stosowałeś kujawit 04? to jest kujawit premium? podobno sprzedają to tylko w bigbagach

 

 

Nie wiem z jakiego rejonu kuj-pom. jesteś ale ja do wlkp mam ofertę 80zł/t

kopalnie masz między Żninem a Inowrocławiem tutaj:

https://www.google.com/maps/place/Piechcin,+Polska/@52.8170209,18.1194559,10z/data=!4m2!3m1!1s0x47035dad15ada0c9:0x9e0c22d8e6f3d9f3

ta cena to 250km od kopalni, chyba do siebie też trochę przywiozę, bo mam sporo bliżej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

Dzwonicie bezpośrednio Do Lafarge o Kujawit?


Co wybrać Kujawit czy wapno z Morawicy? Morawica 86 zł, Kujawit bedzie pewnie tańszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Dokładnie.....to co pisze Agronom-Kujawy to czytam dopiero po 4 okocim mocne :lol:  wcześniej  mi się nie chce.....a po 4 piwach jestem wesoły i mam humor :wub:

U mnie jak miałem Ph 4.2 to dopiero załatwiełem sprawę 10t wapna tlenkowego na ha.

na polu było biało FES ale przynajmniej efekt było widać od razu.

Nic mi na polu nie mogło urosnąć ...wszystko żółkło i fioletowe , dawałem polifoske, obornik, szambo i co ino by się nie dało.....

Dałem wapno i jak ręką odjął B) Tam gdzie robiłem PH mówili mi bym dał 6 ton tego wapna i będzie ok , ja dałem 10t i efekt był.Już drugi rok mi się wszystko rodzi na tym kawałku .....

 

Jak  dałeś   10  ton tlenkowego   to dopiero  ci nie rosło -  no chyba  że  masz  1- lub  2  klasę ziemi  a i tak w to wątpię.   ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Dostał ktoś oferte na dniach z agroloku? Oferują kujawit morawicę i jeszcze jakieś koło 100 zł za tone. Ktoś wie które z tych ich wapn ma największy sens, bo mi dzwonili że ledwo ich słyszałem a jutro mają znowu dzwonić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Witam, takie pytanie 3 lata temu dziadkowi przywieźli "łódkę" wapna z kopalni w Kielcach. Wapno przeleżało do zeszłych żniw, bo nie było czym rozsiać-Piast się kompletnie rozleciał. Ja je w zeszłym roku roku rozsypałem po polach, tylko ciekawi mnie co to w ogóle było, bo wiadomo jak to u dawnych gospodarzy "wapno to wapno". Wapno to było całkowicie czarno-szare, delikatnie tylko się kurzyło jak to rozsiewałem,  było takie właśnie jak "czarny żwir". Ma ktoś z was pojęcie co to w ogóle mogło być??

Edytowano przez koczas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj