wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Senator    45

No właśnie ja też dostałem propozycję z Kielc po 113 zł/tona, lecz wapno to jest po 15 zł/tona na Allegro i do tego transport. Czyli za sam transport w powiat tczewski ok 2500 zł  :huh:

 

Dlatego też szukam czegoś bliżej lub z mniejszymi kosztami transportu ;)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelfrr    0

Właśnie otrzymałem taki miernik i byłem z nim na polu. Jak dla mnie to super sprawa żadnej próbki wbijam gdzie chcę, z dokładnością to pewnie w stacji jest pewniejsze ale my chcemy wiedzieć czy mamy wapnować czy nie.

Patrząc po polu i robiąc próbę miernik się sprawdził. Tam gdzie wapna nie było z 10 lat PH ok 5-6 a tam gdzie wapno jest systematycznie a mało N jest 6,5-7 na łące na torfie 7,5 a w miejscu gdzie nigdy nic nie chciało rosnąć było 3,5

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

Ja pod pszenice na jesien przed siewem na zaoraną role dawałem 8 ton na hektar wapna tlenkowego . I pszenica jak "bandyt"

ile??8ton tlenku :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Na torfie 7,5? Zawsze myślałem że torf ma odczyn kwaśny.

Chciałem kupić miernik głownie z tego wzdlędu że miejscami mam rędzinę. Jak robię próbę ogólną i jak trafi się że wezmę trochę rędziny to podwyższa mi ph. Najlepiej widać gdzie rędzina zaraz po orce

Rozumiem że warto kupić taki miernik?

Słyszałem że mierniki w postaci takiej płytki na którą kładzie się ziemie i leje jakiś odczynnik też są dobre. Co bołoby lepsze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel7820    0

Witam.

 

Możecie mi doradzić jakie wapno i w jakiej ilości zastosować na ziemię o średniej kategorii agronomicznej

o ph 4,76 i zawartości mg 14,4 , tak żeby podnieść ph o 1,5 w jak najkrótszym czasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Z mojego doświadczenia kreda nawozowa.

Dawka tona/rok przez 3 lata.

Bezpiecznie i dość ekonomicznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Na torfie 7,5? Zawsze myślałem że torf ma odczyn kwaśny.

 

Nie zawsze. Torfy niskie maja odczyn od 6,0-8,0. Właśnie u mnie najniższe torfy mają ok 8,0pH a te wyższe ok 6,0.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Ja kupiłem 10 ton z transportem i rozsiewem na polu za 800 zł.Wapno tlenkowe.

Edytowano przez zonk28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

U nas ostatnio przyjechało 2 samochody magnezowego. Ale wszystko mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan2130    17

Witam Silva skad brałes to wapno mi pod koniec sierpnia maja przywiesc wapno prosto z kopalni z transportem 88zł za tone 15% magnezu reszta Ca


Kto nie inwestuje ginie!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Chyba kielce ale już dokładnie nie pamiętam co i jak. Dzwoniło się gdzie najtaniej. U nas wyszło pod Lublin z 1500zł za samochód.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombinator18    18

Panowie a jak wyglada wapnowanie pod kapuste itd czy po kapuscie cos w tym stylu.

Jakis nawiedzony wciskal mi dzis ze placi 3 tys. za tone jakiegos wapna to chyba nie realne ? :blink:


DROGIE HOBBY - ROLNICTWO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubert9595    4

koledzy ja mam możliwość kupienia wapna po 1000 zł za 30 ton z transportem jest to wapno miałkie jak kreda ok 35-40% wapna i magnezu ileś już nie pamiętam i zastanawiam się czy wziąć to czy granulowane ale to już drugie tyle kosztuje i mam dylemat. To pierwsze jak mi znajomy mówił jest po produkcyjne przy produkcji dolomitu, co o ty myślicie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lulak    6

kiedy lepiej wysiać wapno:?

przed podorywką, na pociętą słome opryskaną ekosłomą, czy może później przed orką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szrotolot    7

Najlepiej zebrać słomę. Potem rundup na ściernisko.Odczekać aż zadziała. Rozsypać wapno. Podorać. I potem zimowa orka.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lulak    6

słoma mi niepotrzebna, jak mam sprzedać to wole ją pociąć, przynajmniej "gnój" będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szrotolot    7

No właśnie kolego, problem w tym że właśnie "gnój" będzie. Gdybyś przeczytał temat to byś wiedział że nie stosuje się wapna wraz z obornikiem (czy słomą) bo nie uzyskasz pożądanego efektu. Czyli pozostaje Ci sprzedanie słomy. Albo przerobienie na pelet i palenie przez zimę. Osobiście powiem że można zamówić gościa który przyjedzie i zrobi pelet ze słomy za śmieszne pieniądze. Ale to inny temat. pozdrawiam

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To mozna na sciernisko wapno dawac a pozniej ztalerzowac? czy 1 ztalerzowac i pozniej przed orka sypnac wapno,orka a poozniej siew np. rzepaku pszenicy? wapno magnezowo cos tam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szrotolot    7

W tym roku mam do zwapnowania 10 ha. I robię to następująco:

- zamawiam tira wapna magnezowo-tlenkowego. (24-28t w zależności ile wejdzie na tira)

- zbieram słomę z pola. (po to żeby nie wprowadzać niepotrzebnie kwasoty do gleby, w tym roku zbieram słomę bo wapnuję pola w innych latach słoma jest przyorywana, pocięta itp.)

- rundup (bez mocznika itp.Ci co są w gorącej wodzie kompani mogą zastosować rundup na zborze 1-2tyg. przed skoszeniem żeby przyśpieszyć talerzowanie. Ja tego osobiście nie robię bo nie widzi mi się traktowania rundupem pszenicy. Mniejsza siła kiełkowania a i tym bardziej żadnej kurze bym takiego ziarna nie dał.)

- rozsypanie wapna ilość 3,5-4t (ile to dokładnie się okaże po badaniach gleby)

- talerzowanie pola. (inni mogą zrobić podorywkę. Żeby częściowo wymieszać wapno z glebą)

- potem głęboka orka (pług po same jaja)

- przygotowanie pola pod rzepak. (albo jakąś oziminkę)

- nawozy + siew i zaraz oprysk od chwasta.

Tak to u mnie będzie wyglądało. A jak będzie to pogoda zweryfikuje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj