Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

WHATEVER
Wybrane dla Ciebie

Brounter    18

Na lekkie gleby lepsze jest wapno węglanowe to fakt bo tlenkowe mogłoby za dużą rewolucję zrobić. A jak stoisz z zawartością magnezu w glebie? Może korzystniej kupić magnezowe?

Simon7    1

Zrobiłem badanie "biurowe" na pH i wyszło jak mówie. Co do zawartości magnezu podejrzewam, że też może być lekki deficyt ale po żniwach chce oddaje peóbki na badanie i bede wiedział więcej ale chce już troche zaplanować co może mnie czekac i co jakby coś stosować. Chce mieć jakieś rozeznanie troche

Zrobiłem badanie "biurowe" na pH i wyszło jak mówie. Co do zawartości magnezu podejrzewam, że też może być lekki deficyt ale po żniwach chce oddaje peóbki na badanie i bede wiedział więcej ale chce już troche zaplanować co może mnie czekac i co jakby coś stosować. Chce mieć jakieś rozeznanie troche

buczek    8

panowie stosował ktoś Dolokorn 60?? jakie są wasze opinie o tym produkcie??

Wiadomość z agroFakt.pl

Paaatryk    5

Dzięki koledzy za odpowiedzi ;-)

Mam jeszcze jedno pytanie, jaki musi być minimalny odstęp czasowy pomiędzy wapnowaniem a rozwiezieniem obornika ?

fireseba    101

Mam kukurydzę w fazie 3-4 liści która ma czerwone łodygi. W podsiewacz dałem 250kg superfosfatu, czy mogę teraz zastosować wapno węglanowe firmy POLCALC? Jeśli tak to w jakiej ilości i czy teraz coś to da? W tamtym roku miałem słabszą kukurydzę o 25-30% w miejscach gdzie miała czerwoną barwę.

Edytowano przez fireseba

mariuszzz    14

@mariuszzz

Z tego co pamiętam wapno granulowane sieje się 500 kg/ha . Ja miałem Polcalc i mogę polecić je tylko Ja zamawiałem od producenta czyli za transport nie płaciłem nic. Jeżeli ktoś  ma mało do wapniowanie i się spieszy to polecam granulowane a jak ma ktoś dużo to zwykłe.

Gdy zamówicie wapno Polcalc dostaniecie f-re i pełne badanie z OSCHR w Bydgoszczy.

U mnie teraz wożą bardzo tanie wapno 300zł/tira i się zastanawiam co to jest.

Ogólnie po żniwach myślę o wapnie Kujawit  ale poczekam na kolegów czy jak Wam przywiozą to oprócz f-ry dostaniecie coś więcej.

Hmmm,

zastanawiam się o jakie "coś więcej" oprócz faktury koledze chodzi? Laurka? Bukiecik życzeniami? nie wiem....

jeśli chodzi o wyniki badań wapna Kujawit to przecież są do ściągnięcia ze strony producenta:

http://www.wapna-nawozowe.pl/

Brounter    18

Dzięki koledzy za odpowiedzi ;-)

Mam jeszcze jedno pytanie, jaki musi być minimalny odstęp czasowy pomiędzy wapnowaniem a rozwiezieniem obornika ?

Zalecany jest odstęp 6 tygodni. W innym wypadku występują straty formy amonowej azotu

Slimak1614    17

można dokonać na tym forum publikacji swoich badań gleby?  

Edytowano przez Slimak1614

Paaatryk    5

Zalecany jest odstęp 6 tygodni. W innym wypadku występują straty formy amonowej azotu

Dziękuję bardzo :) Czyli jak szybko po skoszeniu rozsieję wapno, to pod zboże ozime mogę obornik spokojnie wywieźć.

knoro93    167

zorientuj się czy jest w Twojej okolicy jakas kopalnia kredy i zamawiaj jeśli Ci zależy na szybkim efekcie. Jeśli masz ciężkie gleby możesz się też pokusić o wapno tlenkowe które również bardzo szybko działa. Jeśli masz za dużo kasy i chcesz wyrzucić jej trochę w błoto zamów granulowane wapno np polcalc.

STIG0013    406

Dzisiaj przywieźli nam 3 tiry Nordkalku, wysypane jest na polu, tylko wiatr rozwiewa je. I tu moje pytanie może być nakryte do żniw ?

KRISS75    39

Dzisiaj przywieźli nam 3 tiry Nordkalku, wysypane jest na polu, tylko wiatr rozwiewa je. I tu moje pytanie może być nakryte do żniw ?

Możesz nakryć, ja też miałem przykryte.

Przyłącze się do pytania kolegi.Jeśli można wiedzieć skąd Ci wieźli bo mi powiedziano w Agroloku 130/t.

Huberto89    34

A mi powiedzieli 86zł/t z Morawicy. I pytanie do praktyków czy efektywne jest to wapno w polu czy szukać coś innego?

Jaro55nt    0

Jakie wapno będzie najlepsze na średnie gleby (3, 4 klasa) 5-5,5 ph wapno węglanowe np. z Morawic, Nordkalk, Ekodol czy kreda z Kornicy ? Jakie będzie najbardziej reaktywne i które będzie lepsze w rozsiewaniu?

pala92    2

przywiozłem 25 ton wapna kujawit z lafarge z piechcina. wyszło mnie po 55 zł z przywiezieniem ale własnym samochodem. dużo samochodów brało na agrolok i podejrzewam ze to własnie to jest ten nordkalk po 120zł/tona. nordkalk standart cal ma jak sie nie myle 52% ca a kujawit 40-50%ca. wapno bardzo dobrze przemielone wiec powinno tez dość dobrze działać jak dla mnie dość dobre wapno za dobre pieniądze.

Witam, chce zwapnowac użytki zielone które już wiele lat nie widziały wapna. Gleby lekkie IVb-V klasa.Chcę kupić wapniak koszelowski granulowany lub polcalc III. Co byłoby lepsze i w jakiej ilości dać?

Mateusz1q    24

przywiozłem 25 ton wapna kujawit z lafarge z piechcina. wyszło mnie po 55 zł z przywiezieniem ale własnym samochodem. dużo samochodów brało na agrolok i podejrzewam ze to własnie to jest ten nordkalk po 120zł/tona. nordkalk standart cal ma jak sie nie myle 52% ca a kujawit 40-50%ca. wapno bardzo dobrze przemielone wiec powinno tez dość dobrze działać jak dla mnie dość dobre wapno za dobre pieniądze.

Nordkalk standart cal to nordkalk standard cal, a Kujawit to kujawit i oba możesz kupić niezależnie w Agroloku

8Seba8    3

witam tej jesieni bede bral pole w dzierzawe na ktorym ok kilku albo kilkunastu lat bardzo nawozu i wszystkiego co z tym zwiazane nie widzialo w tym roku jak i w 4 poprzednich zasiano na nim gryke ktora nie wyglada tak jak powinna poprostu masakra i teeraz moje pytanie co dac na to pole zeby go doprowadzic do porzadku wapno czy jechac ostro jakimis nawozami  podkresle ze zbyt duzych funduszy na to przeznaczyc nie moge .Chcialem na jesieni zasiac tam pszenice ozima ale nie wiem czy to mozliwe  jest tego 4ha .

majes    4

A ile płaciłeś za samo wapno? Zwykłe czy premium?

akernolat    17

czym najlepiej wapnować łąki? miałem na trawy siać wapno na jesieni, ale to chyba nie zaszkodzi także w lato po 2 pokosie? jakie będzie najlepsze wapno, które nie trzeba mieszać z ziemią?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie