Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Skąd wziąć pieniądze na wapnowanie?

galeria
Pola
mariki1234    0

witam nie wiecie może  ile kosztuje wapno magnesowe ja jestem z woj.pomorskiego

Ja do ok.Lęborka płaciłem 110zl netto wapno było z kopalni Józefka.

pala92    2

mam ph ok 5.5-6 chciałbym podbić do 7. jakie wapno najlepiej zastosować? gleby średnie 3,4,5 klasa. patrzeć na magiczne produkty typu polcalc w workach? czy pomyśleć o wolno działającym dolomitowym?

Wiadomość z agroFakt.pl

mariki1234    0

Na wiosnę musze wywieźć obornik na 5 ha, i nie wiem czy w tym tygodniu zastosować krede w ilości 500kg/ha, wymieszać z ziemią i za miesiąc wyzieżć obornik czy odwrotnie, najpierw obornik a potem wapno.

jest to dzierżawa o słabym ph, więc muszę zastosować i obornik i wapno

Co radzicie wykonać napoczątku?

Czy najpierw wapno czy obornik to już zależy od ciebie,chodź wapno na pewno jest ważniejsze.Jeżeli dajesz na wiosnę obornik to wapno dopiero na jesień.Jeśli jednak wysiejesz najpierw kredę to obornika już nie dawaj wcale.

mam ph ok 5.5-6 chciałbym podbić do 7. jakie wapno najlepiej zastosować? gleby średnie 3,4,5 klasa. patrzeć na magiczne produkty typu polcalc w workach? czy pomyśleć o wolno działającym dolomitowym?

Ten magiczny produkt to tylko napis na worku + może lepsze zmielenie ale nigdy nie w dawce jaka podają tylko kilka razy większej. Wapno magnezowe nadaje się do podtrzymania ph ale nie do jego podniesienia chyba ze dasz 8 ton na h i chcesz poczekać ok 3-4 lat na drobny efekt. Wysiej wapno węglanowe tylko z  kopalni( byle nie posodowe ani pocelulozowe) w dawce ok 3 tony na h to będzie 1,5 tony czystego składnika CaO. Podniesie ph o około 1 stopień i utrzyma się przez 3 max 4 lata.P.s tylko wapno wymieszane z ziemią się rozpuszcza ponieważ reaguje dopiero z kwasem glebowym.

Do pogłównego stosowania jest tylko kreda, która jako najmłodsze wapno rozpuszcza się w kontakcie z woda.  

Bamber310    4

Siałem weglanowe ne jednym polu(było z huty skaziłem glebę), poźniej tlenkowe(budowlane 90% 400kg na ha) na drugim kawałku nie zły efekt ale w tym roku tylko KREDA super wapno u mnie cena 400zl/t.- i to granulowane

Od siebie polecam tylko kredę lub weglanowe z PEWNEGO źródła,tlenkowe budowlane wcześniej sialem ale problem z wysiewem a ze WSZYSTKICH opinii najlepiej rośnie po kredzie i tylko przy niej zostaję.

pala92    2

a czy  mocznik wysiany lub wypryskany na pociętą słomę nie koliduje z wapnem węglanowym?

warchest    46

panowie a ktos brał wapno z kopalni kieleckich np jazwica z magnezem wapno co o tym powiecie dobre wapno godne polecenia ? ???

i drugie pytanie mam otoz mamy zamowione wapno z tejze kopalni i na tympolu co mamy je siac bedzie zaplanowane ze poplon tam ma byc i bedzie tam owies z gorczyca i pytanie takie kiedy te wapno rozsiac czy na rzycho i przetalerzowac i zasiac ten poplon ? czy jak poplon urosnie czyli ta gorczyca i na ta gorczyce posypac wtedy te wapno i gorczyce przetalerzowac i zaorac na zime czesc oraz na czesci pszenzyto zasiac po tym ??? jak bedzie lepiej

warchest    46

ok wielkei dzieki za odpowiedz a dobre by bylo te wapno ktos stosował ? z jazwicy ma takie parametry granulacja 0,2 mm czyli granulacja dobra bo czym drobniejsze tym lepsze szybciej sie rozklada ?

CaO 32% -42%    MgO 8-15%    CaO+MgO 45-51% czyli dobre parametry by byly ?

tylko niewiem jaka odmiana wapna by była czyli z moich wynikow odmiana wapna by była 04 prosze o podpowiedzi  z gory dziekuje z a pomoc

Paaatryk    5

witam ! mam takie pytanie.... mam teraz 1 rok dzierżawy, posiałem tam mieszankę, gleba lekka ( pole na górce) przedsiewnie zastosowałem 600 kg/h wapna granulowanego magnezowo-węglanowe, pole nigdy nie widziało wapna i odczyn gleby jest bardzo niski pH 4,3..... jesienią chcę tam posiać pszenżyto ozime, a pod orkę dać obornik, czy mogę tam wysiać wapno zaraz po żniwach i za jakieś 1,5 miesiąca wywieść obornik ? Czy po prostu nie mieszać i wapno zastosować dopiero za rok, znajomy mi doradzisz że przy tak dużym zakwaszeniu najlepiej stosować 3-4 lata pod rząd wapno i wtedy gleba dojdzie do odpowiedniego poziomu, ponieważ zastosowanie dużej dawki jednorazowo może mieć odwrotny skutek.

STIG0013    406

Nordkalc Standard Cal po 113 netto za tonę --> Dobra cena czy targować się ?

thor1984    7

witam ! mam takie pytanie.... mam teraz 1 rok dzierżawy, posiałem tam mieszankę, gleba lekka ( pole na górce) przedsiewnie zastosowałem 600 kg/h wapna granulowanego magnezowo-węglanowe, pole nigdy nie widziało wapna i odczyn gleby jest bardzo niski pH 4,3..... jesienią chcę tam posiać pszenżyto ozime, a pod orkę dać obornik, czy mogę tam wysiać wapno zaraz po żniwach i za jakieś 1,5 miesiąca wywieść obornik ? Czy po prostu nie mieszać i wapno zastosować dopiero za rok, znajomy mi doradzisz że przy tak dużym zakwaszeniu najlepiej stosować 3-4 lata pod rząd wapno i wtedy gleba dojdzie do odpowiedniego poziomu, ponieważ zastosowanie dużej dawki jednorazowo może mieć odwrotny skutek.

Powiem Ci jak zrobił mój znajomy.  Miał wysiać 3 tony na ha według analizy gleby. Zaraz po żniwach wysiał 2 tony na ha. Na zimę orka. Na wiosnę gdy ziemia zaczęła z wierzchu rozmarzać i dało się wjechać traktorem tak aby nie rzucało na wszystkie strony rozsiał pozostała tonę. Może i robił robotę 2 razy ale wydaje mi się to sensowne bo wapno poszło jakby w całą warstwę orna  anie tylko na spód. 

Ja miałem kujawit i lipa nie wapno. Pełno kamyków które 2 lata po rozsianiu dalej są nierozpuszczone. No chyba że kujawit na papierze a w rzeczywistości było to inne wapno

• Like 1

Huberto89    34

Czy stosuje ktoś kredę na pociętą słomę? Kiedyś gdzieś coś czytałem że można zamiast moczniku, ale chciałem zapytać jak to wygląda w praktyce?

donweter1989    184

Ja miałem kujawit i lipa nie wapno. Pełno kamyków które 2 lata po rozsianiu dalej są nierozpuszczone. No chyba że kujawit na papierze a w rzeczywistości było to inne wapno

Z Agroloku brałeś?

Napisano (edytowany)

No dokładnie :P

Tym razem mam polcalc za podobne pieniądze ale różnica masakryczna.

Edytowano przez robert123farmer

donweter1989    184
Napisano (edytowany)

Za Kujawit powiedzieli mi 60zł za tonę, Nordalck Ca 125zł, Nordalck MG 161 zł, Morawica 115zł. Ceny brutto. A polcalc z jakiej firmy?

Edytowano przez donweter1989

Błąd. Za kujawit płaciłem 88 brutto rok temu ale już tego wapna nie chce widzieć. Ciekawe czy jest możliwość dostania niewielkiej próbki do wglądu

warchest    46

panowie a co powiecie o wapnie z kieleckich kopaln czyli konkretnie o kopalnie jazwice mi chodzi czy ktos bral tam wapno z magnmezenm jest wypowiedzcie sie na ten temat

panczo1922    68

Błąd. Za kujawit płaciłem 88 brutto rok temu ale już tego wapna nie chce widzieć. Ciekawe czy jest możliwość dostania niewielkiej próbki do wglądu

Zmartwiłeś mnie kolego trochę tą opinią....

właśnie zamówiłem 2 auta po 76zł brutto u mnie....

generalnie wcześniej widział dobre opinie o tym kujawicie więc może Tobie się tak trafiło...

Mieszkam koło Poznania i u mnie głównym czynnikiem kształtującym cenę jest transport, a od nas wszędzie daleko i ceny węglanowego poniżej 110 nie widać...

Co innego mieszkać na śląsku czy w świętokrzyskiem, tam to sobie można przebierać w ofertach.....

donweter1989    184

No dokładnie :P

Tym razem mam polcalc za podobne pieniądze ale różnica masakryczna.

Ten polcalc to kreda granulowana?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez blabla
      Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia pola nawozami mineralnymi przed założeniem plantacji truskawek. Truskawki sadzę na przełomie maj-czerwiec, obornika nie rozwoziłem. Na wiosnę mam jeszcze zwapnować ziemię. Pole ma 70 arów. Jaki polecacie nawóz w postaci granuli ?

• Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?