Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Skąd wziąć pieniądze na wapnowanie?

galeria
Pola
thor1984    7

Zapytam Cie kolego o jedną rzecz bo mnie nurtuje a widze że na wapnowaniu sie znasz. Po jakim czasie zaczyna działać wapno granulowane 1)rozsiane pogłównie 2) rozsiane po orce i zabronowane a nestepnie siew 3) posiane pod orke i jak wygląda efektywność działania w każdym z tych warianktów. Drugie pytanie czy kreda surowa np z Mielnika o dość dobrym granulacie działa tak samo jak kreda granulowana w poszczególnych wariantach i czy po takim samym czasie jest dostepna dla roślin i po takim samym czasie zaczyna odkwaszać glebe. Trzecie ostatne pytanie słyszałem że saletry nie można wysiewać w tym samym czasie co wapno bo zachodzi jakaś reakcja z formą amonową saletry a wapnem i sie ulatnia do atmosfery. Jeśli to prawda to jak sprawa ma się odnośnie mocznika czy można wysiać krede nastepnie mocznik i to uprawić. Mocznik ma forme amidową ale jak wiadomo po jakimś tygodniu zaczyna przechodzić hydrolize do formy amonowe i czy wówczas również występują straty azotu?

Jeśli ktoś zna odpowiedzi na powyższe pytania poza agronomem prosze o odpowiedź bo są to dość ważne kwestie które pomagają efektywnie korzystac przede wszystkim z nawozów wapniowych jak i azotu

na stronie polcalcu jest info aby między wapnem granulowanym a saletrą zachować minimum 2 tygodnie odstępu w stosowaniu a obornikiem minimum 4 tygodnie

knoro93    165

Zależy jakie wapno granulowane . Nie chce cie wprowadzić w błąd - bo może zakupiłeś jakąś podróbę albo pseudogranulat i oczekujesz działania .

Jak wapno jest dobre i mocnorewaktywne i kredowe to działa w około 2 miesiące z wierzchu ( w zależności od wilgotności )

Jeżeli wysiane po orce i przybronowane to dłużej i mniej efektywnie ale też zależy od wilgotności .

Pod orkę to efektywnośc granulatu jest bardzo słaba działania może nie być widać wcale w pierwszym roku .

Zasadniczo kreda z mielnika to ten sam materiał co kreda koszelowska albo wapniak kornicki - czyli dobre i efektywne granulaty , ale jak jest niezgranulowana tylko zbrylona to ma kilkukrotnie gorsze parametry wysiewu i równomierności procesu stąd efektywność będzie dużo słabsza przy identycznej dawce .Kreda z mielnika najlepiej nadaje się pod orkę w ilości minimum 4-5 ton na ha i działa dobrze w drugim i trzecim roku . 

Saletry amonowej nie miesza sie z wapnem węglanowym bo dochodzi do reakcji uwsteczniającej - czyli blokującej trwale oba potrzebne składniki.

Mocznik można wysiewać swobodnie - do takiej reakcji nie dochodzi . 

Thor dzieki za opdowiedz.

Agronom również dziekuje za zainteresowanie. Zakupić nic nie zakupiłem ale myślałem nad wysiewem polcalcu pogłównie ze względu że średnio mam czym ładować te wapno surowe. W tym roku dawałem krede z mielnika na całym areale. Z tego co piszesz to opłaciło się troche namęczyć po pooranym polu bo wysiałem po nie całe 2 tony na zaorane pole nastepnie uprawa i siew tak robiłem pod pszenice ozimą także powinno dzialać w tym roku. Pod kukurydze również tak zrobiłem jakiś miesiac temu i leży jeszcze na wierzchu łacznie z solą potasową na dniach bede to uprawiał i siał kukurydze. W takim wypadku gdzieś za miesiąc z tego co mówisz również zacznie midziałać ta kreda tylko mam pytanie. Jak wiadomo im drobniejszy granulat tym lepiej czyli granulki które maja np 0,5 mm wielkości i wiecej potrzebuja więcej czasu na rozkład?

Wiadomość z agroFakt.pl

warchest    44

panowie a wapno z kielc jest jakei dobre i powiedzcie mi brac magnezowe zeby dobre bylo wapno bo kiedys z inowroclawia bralismy posodowe to tylko szkoda brac kto jakie by polecil

szymon91    8

witam nie wiecie może  ile kosztuje wapno magnesowe ja jestem z woj.pomorskiego

Edytowano przez szymon91

mariez    0

Jak posieje 4 tony wapna weglanowego na hektar przed siewem trawy to niemoge wtedy dac zadnego nawozu przedsiewnie czy tylko fosforu?

dawid3p    357

mariez

tam na łąke możesz duże ilości, azotu trzeba dać, a najlepiej obornik, gnojowica, gnojówka ;)

moje łąki nie widzą sztucznych nawozów bo możesz walić na łąki a skutek średni, zapotrzebowanie ogromne, ja np nawiozłem z jesieni 60 m3 gnojowicy i z wiosny 40 m3, i jest trawa rewelacyjna, wysoka jak żyto,  ważne jest nawożenie organiczne, bo do wyprodukowania masy potrzebuje roślina, 

ja najlepszy efekt osiągałem siejąc trawę razem z gorczycą, gorczyce wymłóciliśmy i trawa na przyszły rok gdzie słoma po gorczycy została, 20 maja była prawie metrowa ;) 

k0b    5

@mariez 4t zależy od wapna, węglanowe ma zazwyczaj 40-45%,  , lepsze mniejsze dawki częściej niż duże, jednorazowe, to nie ekologiczne i nie ekonomiczne - za dużo wapna jest rocznie wymywane. Po założeniu łąki możesz spokojnie wapnować jesienią, ale małe dawki 0,5-1t/ha gdyż łąk nie powinno się nawozić zbyt dużymi dawkami.

mariez    0

Wlasnie dlatego chce dac wieksza dawke teraz zeby lepiej wymieszac z warstwa orna pozatym gleba jest bardzo kwasna

k0b    5

Przepraszam nie sprecyzowałem, nie o klasę chodzi a o rodzaj, lekka, cięzka, bardzo lekka? To średnie gleby czy gliny?

Paaatryk    5

Moim zdaniem najlepsze magnezowe na takie pole...... Magnezu w ziemi nigdy mało, a wiadomo, że im gleba lżejsza tym bardziej podatna na wymywanie magnezu, który jest bardzo ważnym składnikiem. Minus jest taki, że takie wapno nie działa tak szybko, ale znowu zostaje w ziemi na dłużej.

farmer1973    12

Jak masz kwaśne ziemie,chcesz w miarę szybko poprawić ph i będziesz zabieg wapnowania przeprowadzał po żniwach to proponuję zastosować tlenkowe.Niczym szybciej nie podniesiesz ph. Nie wierz w bajki i bajery domokrążców którzy mówią że np 300 kg jakiegoś cudownego środka podniesie ph z 4 do 6 w ciągu roku.

k0b    5

Zrób badanie gleby i będziesz wiedział, na lekkie nigdy tlenkowego, najwyżej ciężkie ewentualnie średnie. Po badaniu będziesz także wiedział co z magnezem, jaka jest jego zawartość. Możesz mieć gleby zasobne w magnez. I dopiero wtedy możesz wybierać coś węglanowego lub tlenkowe, zwykłe czy z magnezem. Oczywiście węglanowe nigdy nie zaszkodzi, ale stosowanie go np. na cięższe gleby mija się z celem.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się