Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pola
aro1975    114

kolega z okolic białej podlaskiej może przywieźć węglan wapnia lub tłuczeń z kopalni w okolicach mielca - po prostu ma pustą patelnię na powrocie, regularnie wozi towar w tamte strony.

kontakt: Kamil 604205086

the1mati1    45

Czym lepiej przewapnować pole pod QQ przed siewem: czy lepiej rzucić z 700 kg kredy granulowanej z polcalu czy z 4 t węglanu? Ziemia jest silnie zakwaszona ph 4,5. Mogę też wapno pyliste rozsiać na trawy teraz wiosną? Lepiej posiać węglanowego czy sią weglanowo - magnezowe? Mam też małą zawartość magnezu.

knoro93    167

Rzuć 4 tony ale kredy z kopalni. Węglan to najgorsza opcja bo tu jest potrzebna interwencja natychmiatowa a węglan będzie Ci odkwaszał latami. Magnez możesz poniekąd uzupełnić kizerytem lub siarczanem magnezu granulowanym.

Wiadomość z agroFakt.pl

chiałbym zastowosać wapno defekacyjne na wiosne pod jęczmien jary czy to dobry pomysł? czy lepiej po żniwach? czy jeczmień pobierze choć troceh tego nawozu?

k0b    5

Oczywiście po żniwach. Jęczmień najlepiej wykorzystuje wapno w 2-3 roku stosowania, dlatego wapno rozsiewa się pod przedplon. @the1mati1 Co postów wyżej kredą granulowaną dostarczysz Ca jako składnik, ale czy będzie jakieś działanie odkwaszające? Kreda jest tak samo nawozem węglanowym jak te 4t węglanu więc to chwyt marketingowy, nie ma szans na odkwaszanie sypiąc 300, 400 czy  nawet 700kg. Jeśli chcesz się poważnie zająć odkwaszaniem to stosuj kilka lat ten węglan, w odpowiednikach dawka przez kilka lat. Może granulat tylko lepiej się wchłania. Na trawy zawsze jesienią, odpowiednie warunki i czas na działanie. Jakie wapno pyliste, chodzi Ci o formę czy o wapno tlenkowe?

damianzbr    987

4,5t  węglanu z magnezem faktycznie lepiej zadziała niż 700 kg kredy. Ale już 2t kredy raczej będzie górą nad 4,5 t węglanu z magnezem. Spowodowane jest to reaktywnością a ją ocenia się po wielkości frakcji. Drobinki kredy są jak drobinki cementu, pojedynczej gołym okiem nie zobaczysz, natomiast wapno węglanowe z magnezem często to ziarenka wielkości ziarenek piasku lub nawet większe.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest 3-4 t kredy z kopalni luzem, żaden granulat który jest droższy nieraz 10 krotnie.

Jeżeli jesteś z podlasia, wschodnie i północne mazowieckie, północne lubelskie, lub z okolic Częstochowy masz dostęp do taniej kredy, jeśli mieszkasz w okolicy Kielc, syp węglan z magnezem po 7-8t/ha bo to możesz kupić na kopalni w Kielcach po 10-20 zł/t.

Znajomy stosuje krede od 10 lat co roku,zaczynał od około tony pozniej 500kg/ha a teraz daje po 200kg /ha co roku,zaczynał od ph 3,4 a teraz na tych działkach ph po 6-6,5 tak wiec cos to daje jednak a pylistego rozsiewaczem nie rozsieje a granulat juz tak a u mnie w okolicy sprzetu do rozsiewu pylistego brak

damianzbr    987

Ja nie mówię że nie daje, chodzi o pieniądze i ilość. Niech policzy ile wydał kasy przez ten czas na granulat. A to samo by załatwił w 2-3 lata, do tego jeszcze większą ilością kredy sypkiej przy czym zosatałoby mu się na używany RCW z allegro.

the1mati1    45

Jestem z łódzkiego a za samochód weglanowo-magnezowego z kopalni laskowa cena 1400 z transportem. Dobre jest to wapno z tej kopalni? To co lepiej zastosować sypnąć na trawy i pod qq trochę węglanu czy tego magnezowego? Gdybym sypnął magnezowego to bym dostarczył tez troche magnezu z ktorym u mnie jest cienko. Czy lepiej magnez uzupełnić czym innym? Tylko czym? A mogę weglanowo-magnezowego rzucić razem z obornikiem pod plug pod qq. I tak mi wapno nie zacznie działać. Czy lepiej nie laczyc wapna z obornikiem?

bulamondeo    0

witam.  moja przygoda z wapnem zaczela sie dopiero na jesieni,zwapnowalem wiekszosc pol wapnem z morawicy w ilosci ponad 3tony/hektar ale niewiem czy to byla dobra decyzja...wczoraj bylem na polu i czesc wapna lezy sobie jakby nie naruszone a wysiana zostala 7miesiecy temu. czy to jest normalne>?ze ono tak dlugo sie rozpuszcza?

dla jasnosci to byl weglan wedlug papierów mial miec 52%CaO i aktywność chemiczna 93% byl jakby nierówno zmielony tzn.czesc byla zrobiona na pyl a jakies 20%drobne kamyczki ktore w calosci leza nienaruszone

mariuszzz    14

witam.  moja przygoda z wapnem zaczela sie dopiero na jesieni,zwapnowalem wiekszosc pol wapnem z morawicy w ilosci ponad 3tony/hektar ale niewiem czy to byla dobra decyzja...wczoraj bylem na polu i czesc wapna lezy sobie jakby nie naruszone a wysiana zostala 7miesiecy temu. czy to jest normalne>?ze ono tak dlugo sie rozpuszcza?

dla jasnosci to byl weglan wedlug papierów mial miec 52%CaO i aktywność chemiczna 93% byl jakby nierówno zmielony tzn.czesc byla zrobiona na pyl a jakies 20%drobne kamyczki ktore w calosci leza nienaruszone

jak to leży? nie było wymieszane z glebą??? posypałeś i zostawiłeś??

jesli tak to faktycznie nie podziała

bulamondeo    0

czesc zaoralem na zime ale mimo to po grzebnieciu w ziemi widac biale kamyczki. wiecej widac gdzie tylko talerzówką bylo robione po rozsianiu wapna  i zasiany poplon. po zniwach zobaczymy czy ph sie zmienilo.

gwozd    101

Orientuje się ktoś w jakiej cenie w świętokrzyskich kopalniach może być dolomit mielony? Cena loco kopalnia

bialy2005    193

Te kamyki tak jak pisali poprzednicy za jakies 10 lat sie rozłoża :)  Takie uroki tego typu wapna jest to frakcja 0-4mm najprawdopodobnij  niby powinno byc 50% poniżej 0,5mm ale to juz loteria w sezonie to wioza wszytko co wyglada podobne i nazywaja wapnem. tego typu wapna trzeba sypac po 6t i efekt po jakichs 2 latach zaczyna byc widoczny. Jesli chcesz szybszego efektu to tylko kreda gdzie nie ma kamyków tylko wiekszosc masy jest w drobnej frakcji tyle ze albo zgranulowane i drogie lub surówka  troszke zbrylona ale pod palcami sie rozsypie wiec kilka razy jak sie pomiesza to można powiedziec ze w 100% sie rozłoży.

szajar    1

Można teraz siać krede na oziminy, łąki, pod zboża i pod qq, nigdzie nie było wapnowane już pewnie 10 lat czy lepiej poczekać do żniw i wtedy porobić badania gleb idopiero działać? Droga taka kreda jest, jaką ilość na ha się sieje maksymalnie i jaka jest najlepsza? Dużo pytam, bo nie wiele wiem o tym.

karol210    12

Witam szajar a ja przeczytałem wszystkie wątki z największego Forum AGROFOTO i inne.... i na jedny na własnym polu dałem kredy białej na drugim wapna węglanowego 50% CaO   i  na trzecim tlenku wapnia(budowlanego) ponad 90% CaO....a o Dolomicie nie wspomnę(w szklance połowa kamieni po rozpuszczeniu wodą)stoi w garażu to g...wno

Doradzę króciutko:

na oziminy tylko Mączka Wapniowa, na Łąki Kreda może być śmiało a nawet lepiej węglanowe, a pod QQ teraz tylko Mączka kredowa(wapno) ponieważ musisz dużo fosforu dać, który reaguje z kredą(wapnem) 

Miesiąc temu mogłeś posiać budowlane pH wycina w górę w ciągu miesiąca o prawie 1 pH. ilośc 500-700kg^max 1tona!! na ha(ph utryma się podobnież przez dwa następne lata ale działa natychmiast) a kreda zaczyna działać po dwoch latach(tak tu wielu twierdzi i inne badania naukowe gospodarstawa Polskiego) i dziala do pięciu lat.

Było i takich wielu co waliło wapnem tlenkowym lub budowlanym(to samo) pod kapuste dawki grubo ponad 2ton na ha i na trzeci rok na polu nie mieli co zbierać mimo rekordowych plonów jak na ,,Czarnoziemach" dzięki reaktywnemu i wyplukujacemu wapnu tlenkowemu

PS: Wielu Ci doradzi kredę wapniowa ale na bieżący rok ,,nic nie pomoże"(nawet zaszkodzi)....została jedynie saletra wapniowa w dawce >300kg na ha zamiast saletry amonowej, Przy dawce 400kg zapotrzebowanie na wapno dla pszenicy wystarczające przy kwasowości około 4,0-4,5.

Edytowano przez karol210

master20002    157

Koledzy dostałem ofertę na wapno węglanowe 53 % -63 zł za tonę z dowozem, węglanowo magnezowe (dolomit)32 %-63, kreda 51%-123 zł. Dolomit frakcji 0-0,2 mm. Doradźcie mi co wybrać. Czy to węglanowe 53 % mogę wysiać pod soję na skibe? Kredy nie wykorzystam 26 ton teraz, a szkoda żeby mi się rozpłynęła, a tamto nawet jak zostanie to może poleżeć.

knoro93    167

Witam szajar a ja przeczytałem wszystkie wątki z największego Forum AGROFOTO i inne.... i na jedny na własnym polu dałem kredy białej na drugim wapna węglanowego 50% CaO   i  na trzecim tlenku wapnia(budowlanego) ponad 90% CaO....a o Dolomicie nie wspomnę(w szklance połowa kamieni po rozpuszczeniu wodą)stoi w garażu to g...wno

Doradzę króciutko:

na oziminy tylko Mączka Wapniowa, na Łąki Kreda może być śmiało a nawet lepiej węglanowe, a pod QQ teraz tylko Mączka kredowa(wapno) ponieważ musisz dużo fosforu dać, który reaguje z kredą(wapnem) 

Miesiąc temu mogłeś posiać budowlane pH wycina w górę w ciągu miesiąca o prawie 1 pH. ilośc 500-700kg^max 1tona!! na ha(ph utryma się podobnież przez dwa następne lata ale działa natychmiast) a kreda zaczyna działać po dwoch latach(tak tu wielu twierdzi i inne badania naukowe gospodarstawa Polskiego) i dziala do pięciu lat.

Było i takich wielu co waliło wapnem tlenkowym lub budowlanym(to samo) pod kapuste dawki grubo ponad 2ton na ha i na trzeci rok na polu nie mieli co zbierać mimo rekordowych plonów jak na ,,Czarnoziemach" dzięki reaktywnemu i wyplukujacemu wapnu tlenkowemu

PS: Wielu Ci doradzi kredę wapniowa ale na bieżący rok ,,nic nie pomoże"(nawet zaszkodzi)....została jedynie saletra wapniowa w dawce >300kg na ha zamiast saletry amonowej, Przy dawce 400kg zapotrzebowanie na wapno dla pszenicy wystarczające przy kwasowości około 4,0-4,5.

Chłopie tak wytłumaczyłeś że sie głupi zrobiłem po przeczytaniu Twojego posta zero ładu i składu. Jakieś herezje piszesz że kreda zaszkodzi i że po 2 latach dopiero zaczyna działać. Nie wiem skąd bierzesz takie info ale doucz sie troche zanim się następnym razem wypowiesz.

akernolat    17

Na wiosnę musze wywieźć obornik na 5 ha, i nie wiem czy w tym tygodniu zastosować krede w ilości 500kg/ha, wymieszać z ziemią i za miesiąc wyzieżć obornik czy odwrotnie, najpierw obornik a potem wapno.

jest to dzierżawa o słabym ph, więc muszę zastosować i obornik i wapno

Co radzicie wykonać napoczątku?

Agrest    401

W sumie to np. Polcalc zaleca kredę dawać pogłównie, ewentualnie bardzo płytka uprawka, tak aby rozpuszczająca się kreda przesiąkała w głąb razem z opadami. Wówczas wapń jest dostępny dla systemu korzeniowego w krótkim czasie po zaaplikowaniu.

damianzbr    987

Dzisiaj na polu znalazłem dwa dziwne, żółte place w życie. Zbadałem kilkukrotnie pH w tym miejscu i się okazało że oscyluje w przedziale 7,07 - 7,8. Nic nie mogę się wypowiedzieć co do nawożenia bo to nie moja działka. Jedynie co wiem że przedplonem było zboże chyba pszenżyto. Co o tym sądzicie?

Załączam fotografie:

http://pokazywarka.pl/ccfrhu/

shrek    1

a zbadałeś pH w miejscach zielonych ?? czy całe pole ma takie wysokie pH ?? czy tylko żółte kawałki ??

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie