Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

warchest    44

to skad milaes taka krede i luzem pewno ja z bigbabgow z kredcala noi hyba widac ze cos tam dziala ale 400 zł tona no ale efekty sa takze jest dobrze a powiedzcie jakei wapno dac tylko takei zeby dobre bylo nie jakies posodowe tylko czy z magnezem czy takei na ziemie w miare nie kwasne

Wiadomość z agroFakt.pl

konrad82    46

A mnie nie chcieli sprzedać.  Dranie ... Jak wezmę w garść i z cisnę to prawie sie klusek robi. Jak określisz wilgotność ?? Pewnie bez dodatkowej osoby na RCW się nie obędzie.

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Rozsiewałem wapno polcalc efekty rewelacyjne na klase ziemi VI dałem maksymalno dawkę 500kg/ha żyto poprostu czarne :D Dawka tak duża ponieważ od 3lat nie było wapnowane i rocznie na 1ha idzie jakieś 40-50 tyś litrów gnojowicy z rusztu. Bardzo łatwe w rozsianiu :P

Arekfo    0

Ja osobiście polecam literature prof. Witolda Grzebisza oraz Dr Witolda Szczepaniaka :D. Jest tam wszystko wyjaśniona czarno na białym.

damianzbr    987

A mnie nie chcieli sprzedać.  Dranie ... Jak wezmę w garść i z cisnę to prawie sie klusek robi. Jak określisz wilgotność ?? Pewnie bez dodatkowej osoby na RCW się nie obędzie.

Bardzo mokra. Gdy ją siałem latem wyglądałem jak młynarz. Może wiatr jej nie porywał z kupki ale nie było mowy o kluskach.

Jeśli masz wywaloną drabinkę ze środka to może pójdzie. Kwestia wielkości otworu - większy otwór, większa prędkość i na to samo wyjdzie. Może jedynie przylepiać się do ścian i co drugi wózek trzeba by to obczyścić, lub w celownikach na talerze może się zawieszać, ale to też szybko można wymontować.

Edytowano przez damianzbr

farmer1973    12

Jak określisz wilgotność ??

W prosty sposób . Weź np. 10 kg i zważ. Potem wysusz np w piekarniku i zważ ponownie. Ile bedzię brakowało na wadze tyle ma wilgotności. :)

bialy2005    193

U mnie tez w miare sucha przyjechała. Narazie leży i czeka na wolna chwile :) U mnie włąsnie nie mam drabinek wiec idzie wszytko czy suche czy błoto tylko inne predkosci i ustawienei otworu.

maniana    6

Posiadam wapno węglanowe luzem. Stosować je teraz pod pług czy przemieszać z ziemią (talerzówka) i dopiero zaorać? Dodam że ziemia po warzywach (głównie kapustnych) -dużo resztek (liści na polu).

karol210    12

Osobiscie wysialem wapno tlenkowe na zimę,ztalerzowalem i robie podorywke zeby wapna nie zaorac na ,,wgłąb" tylko dopiero na wiosnę obornik i głęboka orka(azot na dole wapno juz na górze) mysle ze dobrze robię..

Dlatego ze wapno potrzebuje czasu na przemiany w glebie,pod tym względem radzono mi na AF

PS:Maniana najlepiej wymieszac np.talerzowka jesli chodzi co robic zaraz ,,po" wapnowaniu

Sorki za nieskladne ostatnie zdanie.,,PS" zabraklo

Edytowano przez karol210

knoro93    167

jeżeli już robiłeś tą podorywke to po co sie jeszcze w talerzowanie bawic? Teoretycznie talerzówka troche pomiesza te wapno z ziemia ale według mnie to zbędny zabieg skoro robiłeś podorywke

Mam obecnie posiany poplon po pszenicy ozimej w następnym roku ma tam być QQ na ziarno. I mam taki problem chcę te pole powapnować ( nie wiem czemu nie zrobiłem tego przed sianiem poplonu). I teraz tak zimą będe woził tam obornik który bede rozrzucał 1 marca i orał. I kiedy teraz mam powapnować przecież wapno nie współgra z obornikiem musi być kilka tygodni różnicy.  Jak to pogodzić czy ktoś z was ma jakiś pomysł??

knoro93    167

Powapnuj teraz i wymieszaj talerzówka z poplonem. Wspomoże to rozkład poplonu a przy okazji wapno zacznie odkwaszać glebe póki do wiosny. Wiosna wywieziesz obornik i zaorzesz to.
Ja zastanawiam sie jak u siebie zrobic. Mam do posiana 1.5 tony kredy na polu na którym obecnie rośniie gorczyca z rzepakiem jako poplon. Zależy mi na szybkim efektcie a wiec mam plan zaorac to przed zima na poorane pole wysiac wapno i zabronowac zeby wymieszac wapno z gleba. Jakieś inne pomysły?

Agrest    399

Jak dla mnie to wszystko tylko nie brona. Ważne żeby zachować strukturę gruzełkowatą gleby, a brona na zimę to do wiosny będzie ubite boisko. Gleba złapie mało wilgoci bo większość spłynie w najniższe punkty terenu, na wiosnę też później będziesz mógł zacząć uprawki, bo w dołkach będziesz lgnąć.

Lepsze wyjście to kultywator lub brona talerzowa, agregat talerzowy lub agregat uprawowy ale bez wałków doprawiających i kruszących.

knoro93    167

Jak dla mnie to wszystko tylko nie brona. Ważne żeby zachować strukturę gruzełkowatą gleby, a brona na zimę to do wiosny będzie ubite boisko. Gleba złapie mało wilgoci bo większość spłynie w najniższe punkty terenu, na wiosnę też później będziesz mógł zacząć uprawki, bo w dołkach będziesz lgnąć.

Lepsze wyjście to kultywator lub brona talerzowa, agregat talerzowy lub agregat uprawowy ale bez wałków doprawiających i kruszących.

Nie bardzo Cie rozumiem co Ty chcesz bronować u kolegi skoro orać nie  moze i nie chce?

Agrest    399

Nie bardzo Cie rozumiem co Ty chcesz bronować u kolegi skoro orać nie  moze i nie chce?

A nie pomyślałeś, że odpowiedziałem na Twoje pytanie? Przecież Ty chcesz bronować na zimę.

knoro93    167

Mój bład wybacz. Może i masz racje jeśli chodzi o tą brone. Albo dam po prostu wapno pod pług. Wiosną tam zamierzam posiać kukurydze która ma rozbudowany system korzeniowy to i tak by odczuła działanie wapna nawet jeśli ono bedzie w głebszych warstwach. A jakie dzialanie bedzie miała kreda nie wymieszana z gleba tylko rozsiana po zaoranym polu na zime?

g60dalk    3

Dziś rozsiałem wapno węglanowe na pole gdzie rośnie łubin(poplon) i mam zamiar go w sobotę potraktować talerzówką gdyż łubin ma ponad 80cm wys. po niedzieli orka zimowa, i tu pytanie mogę przed talerzówką rozsiać Polifoskę M nie będzie to błędem ?   

Agrest    399

A po co ta polifoska? Chcesz siać przewódkę czy już pod wiosenne zasiewy? W każdym razie takie łączenie nawożenia wapnem i wieloskładnikiem nie jest zalecane.

g60dalk    3

No właśnie pod wiosenne zasiewy tak chciałem zrobić, gdyby nie wapno to bym się nie zastanawiał

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie