Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pola
johnsoon    5

polcalc to bardzo dobre wapno, ale kreda z mielnika nie gorsza.. u mnie z przywozem kosztuje 100zl a polcalc 500..

kreda jest tak rozpuszczalna, ze rozpuszczona przejdzie przez opryskiwacz 

Edytowano przez johnsoon

dawid35123    1

W jakich przedzialach miesci sie prawidlowy stosunek K-Mg ?, nie moge nigdzie nic o tym znalesc. Na jednym stanowisku mam stosunek potasu do magnezu-1.5 a znowu na drugim prawie 5 , raczej to drugie stanowisko ma niezbyt dobry stosunek K-Mg?

Edytowano przez dawid35123

k0b    5

W jakich przedzialach miesci sie prawidlowy stosunek K-Mg ?, nie moge nigdzie nic o tym znalesc. Na jednym stanowisku mam stosunek potasu do magnezu-1.5 a znowu na drugim prawie 5 , raczej to drugie stanowisko ma niezbyt dobry stosunek K-Mg?

Trudne pytania zadajesz. Szybciej znajdziesz szukając prawidłowej zawartości magnezu i potasu w mg/100g dla Twojej gleby.

Wiadomość z agroFakt.pl

knoro93    171

Panowie czy moge wysiać ok 1.5 tony kredy na zaorane pole kukurydzy oraz poplonu gorczycy i tak to pozostawić bez bronowania do wiosny? Wczesną wiosną na część pójdzie potas następnie brona w celu ograniczenia parowania a na reszte polifoska i siew pszenzyta jarego. Chodzi mi czy jak posieje te wapno na zaorane pole czy musze to bronowac czy moge zostawic tak do wiosny. Wapno sieje poglównie nie na ściernie ponieważ zalezy mi na szybkich efektach nie chcem przywalać wapna 20 centymetrową warstwą gleby i ograniczać jego działania w najbliższym roku.

Agrest    527

Stosunek K/Mg w glebach wszystkich rodzajów i dla obu warstw:

bardzo wysoki >6,0

wysoki 3,5-6,0

poprawny <3,5

Są to dane z tabel dla rośli sadowniczych, ale myślę że obowiązują i w rolnictwie. Źródło "Opracowanie zaleceń nawozowych w sadownictwie" Wydawnictwo SGGW 1993

solek01    32

robiłem ostatnio analize gleby i wyszło mi:

PH-5,31-kwaśny

Fosfor -8,9 zawartość niska

Potas -34-bardzo wysoka

Magnez-7,9-zawartość wysoka

Wapnowanie konieczne to wiadomo, ale czy jak zawartość potasu jest bardzo wysoka to czy mogę nie dawać go pod najbliższe zasiewy i to samo z magnezem?

k0b    5

Z reguły obniżasz docelową dawkę o połowę jeśli chodzi o magnez i potas, tak aby nie obniżać zasobności tego składnika w glebie. Choć wielkim błędem nie będzie gdy dasz tylko niewielką startową dawkę potasu. Fosfor analogicznie planowa dawka x1,5, załóżmy chcesz wysiać te 50kg, przy niskiej dajesz 50x1,5=75kg.

Andr3w    48

W poniedziałek był u mnie oszust  oferując wapno w oprysku- koszt kuracji około 150 zł /ha (podnoszące po roku ph o minimum 0.8 do 1.2 ) z tego co pamietam przyjechał Corsą w dieselu. Przestrzegam przed takim kretactwem. Dostał kilka Uji i wygoniłem z podwórka. Powiat Lubartowski.

icek1    178

czy wapno z mielnika jest dobre bo mam ofertę po 100 zł za tone i ile go się sypie na ha 4 klasy

rolstudent    98

Wapno z mielnika to kreda. Jest dobrym wapnem. Ba kopalni kosztuje 50 zl tona. Policz sobie dojazd i bedziesx wiedzial czy to dobra cena.

das21    45

Witam;) mam parę pytań na temat wapnowania bo dopiero zaczynamy z tym przygodę. A wiec tak, pierwsze pytanie tyczy się jakie wapno mam zastosować na ziemie V klasy, chciałym teraz na dniach je rozsiac i na wiosnę wygnojic te pole bo będzie tam kukurydza i tu się rodzi kolejne pytanie czy tak mozna ? Bo niby jak się wapnuje to juz się nie gnoji. Następne pytanie jest takie, czy moge na wiosnę wapnowac pod owies na orkę zimową.

crystalzts    14

Na taką glebę zastosuj wapno węglanowe , możesz wiosna dać obornik bo to już będzie długi czas między wapnem a gnojem i pod owies wiosną też możesz dać . Wapno węglanowe można dawać i pogłównie np; jesienią na oziminy.

a1fe26c2    36

czy wapno z mielnika jest dobre bo mam ofertę po 100 zł za tone i ile go się sypie na ha 4 klasy

Sypie się tyle, ile trzeba. Konkretnie zależy to od rodzaju gleby i stopnia zakwaszenia, czyli pH. Na gleby lekkie sypie się mniej, na ciężkie więcej. Ilość potrzebnego wapna jest podawana w tonach tlenku wapnia (CaO). Na certyfikacie do wapna będzie podana zawartość CaO i MgO.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

OKEY    154

Dzwoniłem do Morawicy cena wapna u nich to 25zł+8%VAT + transport . Z transportem w okolice Lublina wychodzi ok. 2000zł. 26t.Czas realizacji ok 2 dni. płatność przy odbiorze lub przelewam. Warte to wapno tych pieniędzy?

Parametry wapna z ich strony :

PARAMETRY CHEMICZNE WAPNA MORAWICA:
- CaCO3 = 94% - 98%
- CaO = 50% - 53%
- MgCO3 = 1% - 3%
- MgO = 1% - 2%
- wilgotność = 3% - 8%
- aktywność chemiczna = 93%

karol210    12

Witam czy wapno budowlane moge rozpylic opryskiwaczem?wiem ze juz stosowano tak,jakąś radę ile sypać na 100litrów wody wapna budowlanego,bo ręcznie 15 ha to mordeka,mały kawałek tylko dzis posialem a kurzu sporo,wiatru nie bylo.

Edytowano przez karol210

Agrest    527

Dziwny pomysł, ale jak już jesteśmy przy takich pomysłach to może już lepiej zakupić wywrotkę wilgotnego piachu, wymieszać i siać. Jeszcze taniej z własną ziemią. Godzina pracy koparko ładowarki około 120 zł.

rafa007    5

Witam mam takie małe pytanie Chcę kupić wapno z morawic i wysiać na łąki po 4 pokosie. gleby lekkie 3 i 4 klasa w jakiej ilości i czy odczekać trochę czasu żeby trawa odbiła??!!  I taki mały dodatek:) to co mi zostanie puścił bym na pola, były randapowane teraz myślałem wapno i orka pod wiosenne zasiewy Czy ma to jakiś sens czy może coś zmienić by w tym planie pasowało??!! z góry dzięki za pomoc

sebe1033    65

co do łąk to nie pomyliłeś się że lekkie bo łąki to raczej na podmokłym są najczęściej torfy

może pastwiska , w każdym razie dawkę nie za dużą max 3-4 t wapna 50 % CaO jak najpóźniej nie jak trawa odrośnie tylko jak "spocznie" na zimę bo to zawsze jest stres dla rośliny , a na pod orkę to nie ma problemu

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez blabla
      Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia pola nawozami mineralnymi przed założeniem plantacji truskawek. Truskawki sadzę na przełomie maj-czerwiec, obornika nie rozwoziłem. Na wiosnę mam jeszcze zwapnować ziemię. Pole ma 70 arów. Jaki polecacie nawóz w postaci granuli ?

• Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?