Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Zapisz się na wapno defekacyjne!

galeria
Pola
johnsoon    5

a wapno jak kupowac to jakie lepiej z magnezem czy takie jak ziemie w miare w kulturze to hybaz magnezem lepsze co ne ? i z kielc hyba dobre wapno jak ktos te wapno mial niech sie wypowie

temat rzeka.. poczytaj kilka "ladnych" stron wstecz

• Like 1

dawid35123    1

Moze mi ktos wyjasnic dlaczego w parametrach chemicznych wapna Morawica jest podane 1-2% MgO (strona Kopalni Wapiennej)  a obok w badaniach OSCHR w Kielcach podane jest ze wapno nawozowe niezawierajce magnezu?

Kamis2010    1

można na zaorane posiac wapno budowlane ??? w jakiej ilości ??? póżniej sól potasowa i siew agregatem ???w jakich odstępach czasowych ???

Wiadomość z agroFakt.pl

nojsze    44

Do 7% zawartości Mg nie ma obowiązku wykazywania jego zawartości czyli z dobrej woli koś napisał 1-2% gdyż Mg zawsze się znajdzie nawet w śladowych ilościach.

A ci co piszą o kredzie za 500pln/t i jej cudownych właściwościach to albo dobrze wąchają lub szukają naiwnych rolników a raczej chłopów.

dawid35123    1

Aha dzieki za info. Wsumie dac zalozmy te 3 tony wapna z 1-2% magnezu to troche sie uzbiera a kizeryt troche kosztuje.

kozulek2    228

Normalnie.

Ja na zaorana ziemie daje wapno , potem polifoska i mieszam to agregatem , potem bronowanie i siew pszenicy.

I jest LUX.

jasne i fosfór zblokowany   ;)

nojsze    44

Fosfor zablokowany przy silnie reagujących nawozach wapniowych np. CaO weglan prazony wapno tlenkowe palone.

Przy tych wszystkich piachach które większość sieje na pola nie ma takiej opcji gdyż takie wapna to rozkładają się nawet kilka pokoleń kolego i z tym fosfórem to przesadzasz jak weglan wapnia np. Creda mielnica zablokuje ci fosfór :)) bo mnie fosforu nie zablokuje , proponuj ę ćwiczenia z chemii rolnej

KULAWA_KOZA    88

jasne i fosfór zblokowany   ;)

kolego a robiłes tak że piszesz? czy tylko z opowieści wiesz?

Ja tak zrobiłem i pszenica była piękna , zarówno na jesień jak i wiosnę.

karol210    12

Ile dajecie wapna budowlanego na hektar?gleba bardzo kwasna 3,7pH

Kupię wapno mazowieckie.budowlane lub weglanowe

Edytowano przez karol210

nojsze    44

To się zastanów jakie wapno na pH 3,7 gleba piach czy glina ja dawałem po żniwach Tlenk-Magn w ilości około 3t na ha i z pH 4,8 mam na dzień dzisiejszy 6,2 agresywnie ale skutecznie.

Chcesz dam ci namiar na prawdziwe wapno Tlenkowo-magnezowe nie jest tanie do mnie transport 25.700 5400 zł za patelnię ale efekt hmmm cena brutto \Vat 23%

karol210    12

5ha koniecznie musze gleby srednie.ilość ,10 ton(połowa ceny,)jakie dawki dajecie budowlanego na ha gleba srednia

Tzn.jest możliwość kupienia ,10 ton?skąd?

nojsze    44

Człowieku wapno budowlane zawiera chlor i spier...sz glebę na zawsze , jak można być takim ciemniakiem , kolego opanuj się kreda lub czysty CaO nawozowy do 3 t 50-55 % CaO i to wszystko co jednorazowo możesz zrobić jak chcesz być baranem to 300kg budowlanego wypali ci próchnicę

pozdr....

• Like 1

k0b    5

Człowieku wapno budowlane zawiera chlor i spier...sz glebę na zawsze , jak można być takim ciemniakiem , kolego opanuj się kreda lub czysty CaO nawozowy do 3 t 50-55 % CaO i to wszystko co jednorazowo możesz zrobić jak chcesz być baranem to 300kg budowlanego wypali ci próchnicę

pozdr....

Trochę kultury też nie zaszkodzi, kolega grzecznie pyta.  Zbyt dużo tlenkowego też wypali. Odpowiednie dawki tlenkowego, nie zbyt duże albo węglan.

STIG0013    406

Do 7% zawartości Mg nie ma obowiązku wykazywania jego zawartości czyli z dobrej woli koś napisał 1-2% gdyż Mg zawsze się znajdzie nawet w śladowych ilościach.

A ci co piszą o kredzie za 500pln/t i jej cudownych właściwościach to albo dobrze wąchają lub szukają naiwnych rolników a raczej chłopów.

A dlaczego niby mają coś wąchać ? Sam kupuję kredę ostatnio po 470 chyba i nie widzę w tym nic dziwnego

marluk    29

ja tez chce tak zrobic, orka wysiew superfosfatu i kredy bronowanie i siew, myslisz ze bedzie ok? jakie plony miales po takim mieszaniu?

farmer1973    12

pozdr....

Kolego jak już komuś ubliżasz od baranów i ciemniaków to proponuję się troszkę douczyć z chemii.Od kiedy to wapno budowlane zawiera chlor ?

Palisz coś że takie głupoty piszesz? Wapnem budowlanym nic nie spier...sz.Wyjaśniam:

Wapno budowlane to zgaszone wapno tlenkowe Ca(OH)Takie wapno nie reaguje z wodą tylko się w niej rozpuszcza i fizycznie zawiera około 65 -70% CaO. Czyste wapno tlenkowe CaO minimum 90% bo takie wychodzi z pieca (wapno palone nie poddane hydratyzacji) przyjmuje podczas procesu gaszenia (hydratyzacji) ok 25 % wody wagowo , zwiększa objętość około 2 razy i nadal jest suche.Po takim procesie nie jest już w żaden sposób agresywne.

Kolego nojsze może wytłumacz w logiczny sposób jak wapno budowlane w dawce 300 kg na ha coś spali i skąd bierze się w nim chlor.Ktoś ci niezłych bajek nawciskał.Podejrzewam że jakiś sprzedawca kredy i ty mu uwierzyłeś bez weryfikacji tego co mówił, a następnie ubliżasz ludziom na forum

kozulek2    228

jakie opowieści synu ? podstawowa wiedza tu się kłania - nie raz i nie dwa było pisane o tym 

Soulshakin    79

Jak ktoś ma wątpliwości czym jest wapno palone budowlane i jak bardzo jest zbliżone do wapna które można wysiewać na polu wystarczy pierwsza lepsza kartę charakterystyki ściągając i porównać sobie skład.

Jeśli tylko komuś się opłaca używać wapna budowlanego to droga wolna.

http://www.agria.pl/pdf/1.pdf

Co do stosowania razem z nawozami to mogą nastąpić straty azotu - przy stosowanie formy amonowej lub uwstecznianie się fosforu do związków nierozpuszczalnych w wodzie (np fosforan trójwapniowy). Z tego samego powodu nie stosuję się wapna na obornik lub gnojowice.

Należy zachować jak najdłuższa przerwę między wysiewaniem wapna i nawozów. Wiadomo że nie zawsze uda się zachować min 4 tygodnie ale wystarczy że wymieszą się wapno razem z wykonywaniem podorywki i dopiero nawozy wysieje się po orce to już kontakt wapna bezpośrednio z nawozem jest mniejszy, a co za tym idzie ryzyko wystąpienia reakcji uwsteczniania jest mniejsze.

KULAWA_KOZA    88

ja tez chce tak zrobic, orka wysiew superfosfatu i kredy bronowanie i siew, myslisz ze bedzie ok? jakie plony miales po takim mieszaniu?

Agil--8.2t/ha

Ozon 7,5t/ha

2x saletra

3x na grzyba

na jesień polifoska 8

250kg./ha

1x skracanie.

jakie opowieści synu ? podstawowa wiedza tu się kłania - nie raz i nie dwa było pisane o tym 

wiedza to raz a praktyka to dwa "synu"

wiedza z praktyką rzadko idzie w parze.

co sadzicie o firmie trans wapn z raicszyna?Oferuje krede nawozowa tzw wapniak rolniczy...warto sie tym zainteresowac czy to jakies nie wiadomo co??

a1fe26c2    36

U kogo w okolicach Terespola mogę kupić przyzwoite wapno tlenkowe w przyzwoitej cenie? Pola IV i V klasy.

co sadzicie o firmie trans wapn z raicszyna?Oferuje krede nawozowa tzw wapniak rolniczy...warto sie tym zainteresowac czy to jakies nie wiadomo co??

Warto zainteresować prokuraturę :) 

To zwykły otoczkowany kamień w betoniarce sprzedawany jako granulat . 

Cos jak wapmag jak przepłuczesz wodą zostanie 70-80% masy drobnych kamieni i piasku .

Najlepszym testem na wapno jest wrzucenie go do wody - każdy cwaniak przy tym teście zmięknie  . ;)

temat rzeka.. poczytaj kilka "ladnych" stron wstecz

słuszna uwaga kolego - temat rzeka  :)

damianzbr    972

Warto zainteresować prokuraturę :)

To zwykły otoczkowany kamień w betoniarce sprzedawany jako granulat . 

Cos jak wapmag jak przepłuczesz wodą zostanie 70-80% masy drobnych kamieni i piasku .

Najlepszym testem na wapno jest wrzucenie go do wody - każdy cwaniak przy tym teście zmięknie  . ;)

słuszna uwaga kolego - temat rzeka  :)

Gdzie żeś był jak cię nie było?

Witam po powrocie.

a polcalc to dobre wapno bedzie ?

w wodzie kreda powinna sie dobrze rozpuscic czy musi byc odczyn kwasny?Gdzies czytałem o tescie z octem poł na poł z woda i wtedy rozpuszczac ta krede ale nie wiem czy to prawda czy nie...

Edytowano przez przemek111447

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się