Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno w dobrej cenie

galeria
Pola

3 tygodniowy odstep miedzy polifoska 8 w fawce 250kg/ha a sianiem wapna kredowego na zaorana glebe to bedzie dosc dobry odstep?Inaczej nie dam rady sie wyrobic...

knoro93    165

No dobra a jak sie odniesiecie do tego http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszanie_nawoz%C3%B3w według tej tabeli z polifoską można mieszać tlenek i węglan a jak będzie z kredą? Dałbym to wapno pod orke ale zależy mi na szybkim efekcie bo mam pole które bardzo potrzebuje wapna to raz a dwa inne pola tylko raz w życiu widziały wapno wiec nie chcem czekać na efekty za rok jeżeli dałbym pod orke tą krede. Wysłałem glebe do badania zobaczymy jakie beda wyniki moze wyjdzie fosfor wysoki heh to sobie daruje ale wątpie.

johnosoon Wapna nie zamawiałem bezpośrednio w mielniku tylko w swojej miejscowości w firmie ktora coś tam wozi i jak wracają spowrotem tą trasą to biorą wapno przy okazji nie wiem dokładnie co oni tam wożą bo to ojciec zamawiał. W każdym razie czeka się u nich do 2 tygodni mi przywieźli po 2 dniach bo szefem tej firmy okazał się ojca znajomy.

k0b    5

Ktos sie pomylil. Oczywiste, ze nie mozna, jesli nie mozna mieszac z nawozami w formie amonowej jak wyzej opisali to jasne, ze polifoska nie jest tu wyjatkiem. Z kreda jak z weglanowym przeciez to ta sama forma!

Edytowano przez k0b

Wiadomość z agroFakt.pl

karolr2    180

Ale macie problemy mieszać nie mieszać dwa tygodnie odstępu a może tydzień a może lepiej rano a może po południu. Przecież jak będzie miał któryś słabe serce a dowie się że nie o tej porze dnia zmieszał to się przekręci, Przecież nawet jak by ci przez to zmieszanie nawet 5% czy tam wapna czy nawozu nie zadziałało to będzie lepiej niż jeździć po tym polu dwa razy siać dwa razy agregat. Ja tam tam mieszałem z nawozami nawet z obornikiem wapno dolomitowe i węglanowe i efekt kuku 3metry,ziemniaki miały mieć parcha a nie było,pszenica na 4 i 5 klasie plon 12m3 z 1.15ha. Źle mnie nie zrozumcie ja nikomu nie doradzam tylko opisałem swoje spostrzeżenia po tym jak w tamtym roku po raz pierwszy wapnowałem.

knoro93    165

Forum jest od tego żeby sie tu wypytać mądrzejszych od siebie i nie popełniać takich błędów jakie popełnileś Ty, To że Ci kukurydza na 3 metry wyrosła to nic nie znaczy. Ja mam pola które w życiu wapna nie widziały i kukurydza rośnie po prawie 3 metry i co z tego? To znaczy ze moge sobie sypac wapno razem z obornikiem? Trzeba tak zrobić żeby było dobrze. A po drugie żeby tu chodziło o 5 procent zablokowanego fosforu i azotu z tej polifoski to bym sobie nawet swoich czterech liter tym nie zawracał.

karolr2    180

Kiedyś się przejmowałem tak jak ty,ale trochę poszukałem w necie i tak jeden profesor zaleca dwa lata odstęp drugi miesiąc. Może za jakiś czas zrobią badania i wyjdzie że 5 lat musi być odstęp albo wcale. A i tak myślę że 90% profesorów napisze to za co im ktoś zapłaci.

Ja ci nie bronie się interesować i pytać nic mi do tego,pytaj jak najwięcej.

A jak myślisz o ile % chodzi?

knoro93    165

Myśle że to zależy w dużej mierze od dawki wapna i jego reaktywności im wieksza dawka i reaktywność tym fosfor w większej ilości zostanie zablokowany. Nie chcem mówić bo nie znalazłem nigdzie takiej informacji w jakim stopniu ten fosfor zostanie zablokowany ale skoro tak dużo i często się o tym mówi że tych nawozów się nie miesza to nie chodzi tu o 5 czy 10 % a raczej dużo więcej.

Rolnik1973    1249

A ja dawałem obornik, przyorałem, na orkę potafoska kultywator kreda siew i był piękny jęczmień jary. Gość też wiosną dal obornik przyorał kreda nawoz i agregat i zboże piękne aż leżało. Dla mnie to bajki że nie można dawać. Może te budowlane do lasowania?

k0b    5

To nie bajki, ani oplaceni profesorowie, fosfor nie jest zablokowany tylko moze zostac uwsteczniony w wyniku gwaltownej zmiany a takich gleba nie lubi. Od razu na pewno ciezko o jakies efekty.

karolr2    180

Nie sądze żeby tyle się uwstecznił żeby nie starczyło dla rośliny. Ona i tak tyle pobiera ile jej potrzeba ani grama więcej.

k0b    5

Tak, wiadomym jest tez ze rzadko wykorzystanie z nawozow min. to 100%, gleba ma zapasy fosforu, z ktorych roslina moze korzystac, mozna nawet nawozic fosforem na zapas poniewaz nie jest on pobierany luksusowo jak potas.

sebe1033    62

zależy jaki będzie deszcz :lol: . Była różnica jak siałem mokre co plandeka nie zakryła a spod plandeki ale niewielka na pewno słabiej leciało

Druga sprawa czym będziesz rozsiewał ja miałem pożyczony zachodni sprzęt rozrzucał na 8 metrów to szczelina szeroka to nie było jak wyżej problemów z mokrym , ale u sąsiada ładowałem tylko wapno to jeden dzień super szło a na w nocy popadało to na drugi nie było roboty a rozsiewał rcw 3. Szerokość mała bo z 2 metry a przez to szczelina mała i się zamurowywało powiedzmy :(

Z kolei znajomy wozi joskinem rozrzutnikiem na 2 pionowe wałki i nie ma problemów żadnych :D

panczo1922    68

Ja mam pytanie trochę innej natury... Wziąłem rok temu dzierżawę... Pole od lat nie widziało wapna... Siane żyto po życie od x lat... Klasa 4. W tym roku miałem posiane pszenżyto, oczywiście dostało pod korzeń npk a na wiosnę razem ok 140kg N... Plon mizerny miejscami wręcz żałosny. Po żniwach na ściernisko rzuciłem 3 tony wapna węglanowo magnezowego z żelatowej... Przed wapnowaniem zrobiłem badania gleby ph ok 4,3... Teraz pole zaoralem rzuciłem 400 kg npk 8 20 30 i zasiałem rzepak. Uważam że trzeba złamać jakoś tą monokulturę i lepsze to niż znowu zboże... Urośnie coś tam? Miał ktoś takie doświadczenia?

knoro93    165

Ja w tym toku tez miałem rzepak na słabym polu dzierżawie którą dopiero w tym roku bede wapnował i powiem szczerze że z jesieni był słaby po zimie też cienko ale jak dostał N to fajnie poszedł i plon był nie najgorszy. Jeżeli moge Ci coś doradzić to jeżeli bedzie słaby jesienią to sie nie bój i sypnij mu saletrosanu ze 100 kg jesienia tylko nie za późno bo sie rozhartuje bardzo przed zimą. dobrze jakbyś miał jakieś porównanie z innym sianym na podobnej glebie i w podobnym terminie.

wlamaj1    34

Jaka jest stawka VAT na wapno nawozowe? Jak zamawiałem miało być 8%, faktura do mnie nie dotarła a w piątek po południu przyszedł sms, że faktura wystawiona i termin płatności mija 02.09 - wapno przywiezione miesiąc temu. Z kwoty na fakturze wynika, że policzyli mi VAT 23% (Osadkowski)

thor1984    7

Znacie jakieś firmy z okolic Sandomierza które przywożą mniejsze ilości (około 12 ton) niż całosamochodowe?

farmer1973    12

koledzy jak doczyscic rozsiewacz z wapna?W skrzyni został taki nalot i nie moge sie go pozbyc...czym skutecznie go zmyc?

Octem albo kretem w żelu.Tylko nie gołym.Zrób roztwór 1:3. Każde wapno umyjesz tylko kwasem.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się