wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

knoro93    215

Myśle że to zależy w dużej mierze od dawki wapna i jego reaktywności im wieksza dawka i reaktywność tym fosfor w większej ilości zostanie zablokowany. Nie chcem mówić bo nie znalazłem nigdzie takiej informacji w jakim stopniu ten fosfor zostanie zablokowany ale skoro tak dużo i często się o tym mówi że tych nawozów się nie miesza to nie chodzi tu o 5 czy 10 % a raczej dużo więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15368

A ja dawałem obornik, przyorałem, na orkę potafoska kultywator kreda siew i był piękny jęczmień jary. Gość też wiosną dal obornik przyorał kreda nawoz i agregat i zboże piękne aż leżało. Dla mnie to bajki że nie można dawać. Może te budowlane do lasowania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

To nie bajki, ani oplaceni profesorowie, fosfor nie jest zablokowany tylko moze zostac uwsteczniony w wyniku gwaltownej zmiany a takich gleba nie lubi. Od razu na pewno ciezko o jakies efekty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Nie sądze żeby tyle się uwstecznił żeby nie starczyło dla rośliny. Ona i tak tyle pobiera ile jej potrzeba ani grama więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Tak, wiadomym jest tez ze rzadko wykorzystanie z nawozow min. to 100%, gleba ma zapasy fosforu, z ktorych roslina moze korzystac, mozna nawet nawozic fosforem na zapas poniewaz nie jest on pobierany luksusowo jak potas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

zależy jaki będzie deszcz :lol: . Była różnica jak siałem mokre co plandeka nie zakryła a spod plandeki ale niewielka na pewno słabiej leciało

Druga sprawa czym będziesz rozsiewał ja miałem pożyczony zachodni sprzęt rozrzucał na 8 metrów to szczelina szeroka to nie było jak wyżej problemów z mokrym , ale u sąsiada ładowałem tylko wapno to jeden dzień super szło a na w nocy popadało to na drugi nie było roboty a rozsiewał rcw 3. Szerokość mała bo z 2 metry a przez to szczelina mała i się zamurowywało powiedzmy :(

Z kolei znajomy wozi joskinem rozrzutnikiem na 2 pionowe wałki i nie ma problemów żadnych :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

Ja mam pytanie trochę innej natury... Wziąłem rok temu dzierżawę... Pole od lat nie widziało wapna... Siane żyto po życie od x lat... Klasa 4. W tym roku miałem posiane pszenżyto, oczywiście dostało pod korzeń npk a na wiosnę razem ok 140kg N... Plon mizerny miejscami wręcz żałosny. Po żniwach na ściernisko rzuciłem 3 tony wapna węglanowo magnezowego z żelatowej... Przed wapnowaniem zrobiłem badania gleby ph ok 4,3... Teraz pole zaoralem rzuciłem 400 kg npk 8 20 30 i zasiałem rzepak. Uważam że trzeba złamać jakoś tą monokulturę i lepsze to niż znowu zboże... Urośnie coś tam? Miał ktoś takie doświadczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

miałem podobnie pole ,,ruszyło" po opryskaniu UG maxem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Ja w tym toku tez miałem rzepak na słabym polu dzierżawie którą dopiero w tym roku bede wapnował i powiem szczerze że z jesieni był słaby po zimie też cienko ale jak dostał N to fajnie poszedł i plon był nie najgorszy. Jeżeli moge Ci coś doradzić to jeżeli bedzie słaby jesienią to sie nie bój i sypnij mu saletrosanu ze 100 kg jesienia tylko nie za późno bo sie rozhartuje bardzo przed zimą. dobrze jakbyś miał jakieś porównanie z innym sianym na podobnej glebie i w podobnym terminie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186

Jaka jest stawka VAT na wapno nawozowe? Jak zamawiałem miało być 8%, faktura do mnie nie dotarła a w piątek po południu przyszedł sms, że faktura wystawiona i termin płatności mija 02.09 - wapno przywiezione miesiąc temu. Z kwoty na fakturze wynika, że policzyli mi VAT 23% (Osadkowski)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186

No właśnie a ja nie mam faktury. Jutro dzwonię niech przyślą chociaż na maila...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Znacie jakieś firmy z okolic Sandomierza które przywożą mniejsze ilości (około 12 ton) niż całosamochodowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

koledzy jak doczyscic rozsiewacz z wapna?W skrzyni został taki nalot i nie moge sie go pozbyc...czym skutecznie go zmyc?

 

Octem albo kretem w żelu.Tylko nie gołym.Zrób roztwór 1:3. Każde wapno umyjesz tylko kwasem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wioskowy    3

Wiecie może czy magnez z wapna węglanowo magnezowego jest dostępny szybko czy potrzeba czasu.Jeśli wapno było zastosowane pod koniec sierpnia ,wymieszane z glebą to czy jak pod koniec września posieję pszenżyto na glebie z małą zawartością magnezu rośliny będą czerpały magnez z wapna?.[zawartość mg w glebie 2,6 a ph 4.8]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

raczej ci sie nie uda to pszenzyto. Zbyt slaba gleba a w dodatku kwasna. Daj tuz przed siewem wapno granulowane kredowe przybronuj i siej a na wiosne kizeryt. Cos bedzie. Tylko nie wiem czy przy cenach pszenzyta wydatki nie przerosna przychodow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Czy 6,3 tony wapna węglanowego 53% na ja ha to nie za dużo? na gleby ciężkie ph 4,9-5,5 bo troche za duzo mi się rozsypało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Węglanowe to węglanowe, ale jaka reaktywność. Wysiałeś 3,339 t/ha CaO. Odjąć reaktywność, jeżeli wapniak to miał max 50% reaktywność, jeżeli kreda max 95% reaktywność, to wychodzi że dałeś 1,6695 lub 3,172 t/ha . Biorąc pod uwagę że są to gleby ciężkie to jeżeli była to kreda dałeś w sam raz, jeżeli wapno z pod Kielc i okolic to dałeś go za mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Dzięki za wyliczenia. To wapno to z Morawicy nawet fajnie zmielone nie spodziewałem się takiego, co do reaktywności to nie wiem czy nie ma 93% ale pewien nie jestem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj