Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
stef3    0

dziś rozsiewałem wapno z morawicy, troche wiało i sie pyliło ale tak pozatym dobrze szło ładne nie zbrylone- dawka 5 t/ ha, jeszcze jeden dzień i porozsiewne na ten rok

milanreal1    290

Nordcalk Standard dobre wapno.Miałem w zeszłym roku.W tym czekam na spóźnione wapno z Morawicy i mam pytanie do bardziej doświadczonych.Jak pododzić wapnowanie z rozsianiem soli potasowej którą powinno się rozsiać na kilka tygodni przed siewem a przerwą między wapnowaniem a nawożeniem?Czy może ta zasada nie obowiązuje przy soli potasowej.

Przy soli potasowej nie ma znaczenia. Możesz nawet razem siać.

mf25    7

A jak radzisz Mineal i inni wapno wysiac tego norkalka standard przed orka czy po orce ?? ph 5,3 na dzialce

Wiadomość z agroFakt.pl

KRISS75    39

Przy soli potasowej nie ma znaczenia. Możesz nawet razem siać.

Dzięki za informację.

warchest    46

ale do sasiada przywozili to straszne bryly i wogole niewiem moze tro jakis gorszy gatunek byl czy cos takeigo

ursus55    11

Mi przywieźli wczoraj i jutro będę rozsiewał to się podzielę z wami jak się siało.

knoro93    168

Podłączam się pod pytanie. Mam podobny problem zamówiłem krede z mielnika i chcem ją dac po orce przed siewem w tym samym czasie co polifoske. Teoretycznie chyba nie można bo polifoska zawiera fosfor który zostanie uwsteczniony przez wapno a jak to jest w praktyce? Już sie nawet zastanawiam czy nie zrezygnować w tym roku z fosforu i nie sypnąć samej soli. Wapno ma wysoką reaktywnośc i na wiosne powinno troche uwolnić zablokowanego niskim ph fosforem co o tym myślicie?

knoro93    168

Transport z okolicznej firmy kilometrów dokładnie nie powiem ile do 100 wyszło mi bodajże coś po 95 zł

k0b    5

Podłączam się pod pytanie. Mam podobny problem zamówiłem krede z mielnika i chcem ją dac po orce przed siewem w tym samym czasie co polifoske. Teoretycznie chyba nie można bo polifoska zawiera fosfor który zostanie uwsteczniony przez wapno a jak to jest w praktyce? Już sie nawet zastanawiam czy nie zrezygnować w tym roku z fosforu i nie sypnąć samej soli. Wapno ma wysoką reaktywnośc i na wiosne powinno troche uwolnić zablokowanego niskim ph fosforem co o tym myślicie?

Nie łącz tych zabiegów. Sypnij tą polifoską przyda się, roślina musi się jakoś krzewić i rozwinąć żeby plon zaprogramować. A ta kreda granulowana? Należałoby odczekać min. te 4 tygodnie więc późną jesienią daj i też będzie dobrze, odpowiednia wilgotność itd. więc też może być. Poczekaj kolega @milanreal1 widzę tu ma zasób wiedzy więc liczę na poparcie mojej tezy ;)

empro24    2

Jeżeli dostaniesz tą kredą z mielnika to daj znać jaka jest wilgotność, z tego co się orientowałem to jest taka mazia błotna czyli może być trochę wilgotny

knoro93    168

dostałem ją po 2 dniach od zamówienia jest różnego granulatu ale jakichs dużych brył nie ma ogólnie mazią bym tego nie nazwał myśle że się dobrze rozsieje. Może ktos mi napisac w jakiej formie jest wapno w kredzie? W wikipedi znalazłem tabele mieszania nawozów i według jej polifoske można mieszać zarówno z wapnem tlenkowym jak i węglanowym nie wiem jak jest z kredą.

k0b nie sztuka sypnąć i potem fosfor zostanie zablokowany po zmieszaniu z wapnem chcem jakoś to połaczyć tak by i fosfor wprowadzić i powapnowac w odpowiednim terminie

Matey    431

Panowie mam dwie działki które chce wapnowac. Pierwsza pH 4,4, zawartość magnezu 4,0/100g gleby, druga pH 4,9, zawartość magnezu 5,0. Wiem że kilka ton wapna muszę sypać, zamówiłem dziś jeden transport 56% tlenku wapnia, w odwodzie miałem 45% tlenku wapnia i do 8% tlenku magnezu. Dobrze zrobiłem czy lepiej było wziąć wapno z magnezem?

Tomaszeek    3

da sie jakoś rozsądnie podzielic wapno(ph okolo 5) , obornik swiński oraz polifoskę pod pszenzyto ozime co wysiac pierwsze i w jakich odstepach czasowych?

nojsze    44

Jeżeli wprowadzisz do gleby wapno węglanowe w postaci kredy np. z mielnika jej agresywność chemiczna nie myl z reaktywnością jest mała możesz zastosować nawozy fosforowe z kredą z tlenkowym to wbrew wszelkim zasadom. Kreda może być rozsiana w wierzchniej warstwie gleby (siewnej) nawóz fosforowy głębiej np. pod orkę średnią w zasadzie nawozy fosforowe powinniśmy stosować pod orke lub gruber ale co ta,m chemia rolna dla ludzi to magia....

Ja na gleby ciężkie zastosowałem wapno tlenkowo-magnezowe 52 % CaO i 34% MgO inaczej dolomit prażony pył gorszy niż cement siew ty;lko noca dobrze że gosp mam w jednym kawałku ale z ta kredą to jest moda nie twierdzę że jest zła ale na Gliny tylko tlenek i nie pisać proszę głupot

że wszystko zniszczy jest najlepszy. Kreda Ok bardzo szybko odkwawsza ale cena 37%CaO tak realnie 95złt z mielnika 100KM

Tlenek z Krakowa 200 zł brutto 87% CaO i MgO z tym że Mg ma siłę Odkwaszania 1,4 Ca 1

pozdr...

k0b    5

dostałem ją po 2 dniach od zamówienia jest różnego granulatu ale jakichs dużych brył nie ma ogólnie mazią bym tego nie nazwał myśle że się dobrze rozsieje. Może ktos mi napisac w jakiej formie jest wapno w kredzie? W wikipedi znalazłem tabele mieszania nawozów i według jej polifoske można mieszać zarówno z wapnem tlenkowym jak i węglanowym nie wiem jak jest z kredą.

k0b nie sztuka sypnąć i potem fosfor zostanie zablokowany po zmieszaniu z wapnem chcem jakoś to połaczyć tak by i fosfor wprowadzić i powapnowac w odpowiednim terminie

Nic Ci się nie zablokuje, wysiewasz powierzchownie to jak mieszasz? Fosfor dajesz pod orkę. W takim razie mam pytanie do Cb: jeżeli wysiejesz wapno na ścierń, dobrze wymieszając kilkukrotnie uprawkami, potem przedsiewnie fosfor to też zostanie zablkowany?(czyt. uwsteczniony) Generalna zosada jest taka, że nie stosujemy przed i po wapno w odstępie min. 4tyg żadnych nawozów fosforowych i az. amon. itd.

Kreda zawiera wapń w postaci węglanu wapnia.

pozdrawiam

Edytowano przez k0b

Tomek90    196

Czytaj dokładniej napisał, że po orce przed siewem. Kreda z mielnika przywieziona luzem w wannie bo innej tam nie sprzedają. Trzeba mieć dobry sprzęt żeby to rozsciać późna jesienią po ścieżkach, wogóle kto sieje wapno pogłównie bez mieszania, nawet granulat lezał u mnie do żniw.

@knoro93 trzeba było pod zrywanie ścierniska dać tą krędę i byś miał odstęp czasu. Teraz to rzuć npk pod orkę 3 tyg przed siewiem, a przed samym siewem kreda. Pod raps dałem kredę pod uprawkę scierniska, po 2 tyg poszła orka i po 3 siew od wysiania kredy. Npk przed samym siewiem.

johnsoon    5

Przywiezli juz Ci ta krede? ja dzwonilem ostatnio to trzeba miesiac czekac.. teraz nie wiem bo musze orac i siac gorczyce..

johnsoon    5

Przywiezli juz Ci ta krede? ja dzwonilem ostatnio to trzeba miesiac czekac.. teraz nie wiem bo musze orac i siac gorczyce..

milanreal1    290

Nie łącz tych zabiegów. Sypnij tą polifoską przyda się, roślina musi się jakoś krzewić i rozwinąć żeby plon zaprogramować. A ta kreda granulowana? Należałoby odczekać min. te 4 tygodnie więc późną jesienią daj i też będzie dobrze, odpowiednia wilgotność itd. więc też może być. Poczekaj kolega @milanreal1 widzę tu ma zasób wiedzy więc liczę na poparcie mojej tezy ;)

Wapno z polifoska absolutnie nie. Nie tylko ze względu na fosfor ale też na azot.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez blabla
      Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia pola nawozami mineralnymi przed założeniem plantacji truskawek. Truskawki sadzę na przełomie maj-czerwiec, obornika nie rozwoziłem. Na wiosnę mam jeszcze zwapnować ziemię. Pole ma 70 arów. Jaki polecacie nawóz w postaci granuli ?

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?