Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pola
KRISS75    39

Witam.Dałem ziemię do analizy aby powapnować i oto co mi wyszło:

Ph6,4 zawartość:fosfor 12,4-średnia,potas 5,3-niska,magnez 0,8-bardzo niska.

Ja myślałem nad corn cali+azot

Jaki nawóz radzilibyście zastosować pod pszenżyto ozime?

k0b    5

ph 6,5 jaka gleba? Obowiązkowo wapno z magnezem zastosuj, najtaniej wyrównasz niedobór Mg. Przy nawożeniu zwróciłbym uwagę na potas. Możesz zastosować jakąś polifoskę przedsiewnie i na wiosnę uzupełnisz potas solą. Z azotowych coś z magnezem nie zaszkodzi. Może siarczan w oprysku? Korn cali jest ok. Zasobność masz, to teraz zajrzyj w potrzeby pokarmowe, uwzględnij współczynnik na zasobność potas będzię bodajże 1,5 i wyliczysz.

Wiadomość z agroFakt.pl

Tomazi3p    44

Optimum pH na glebie lekkiej to 5,7 a zbędne od 6,1 to po co stosować jeszcze wapnno magnezowe? Chyba że jakieś małe ilości. Magnez z wapna jest stopniowo uwalniany, szybciej działa kizeryt. Jeżeli ten CornKali jest w miare przystępnej cenie to też może być. W okresie wegetacji siarczan magnezu to konieczność. Gleby lekkie naturalnie sa ubogie w magnez więc ten proces potrwa jakiś czas.

damianzbr    988

kiedyś wykoleił sie u nas pociag który wiózł siarkę. Ktoś krzyknął ''pociąg z nawozem'' każdy złapał wóz i poleciał, następnie na pole zwalać i tak w koło aż te wszystkie służby ich nie pogoniły. Było to w latach 90' wypaleniska sa do dzisia na tych polach gdzie zrzucano łopatami.

Tomazi3p    44

A siarczan magnezu nie zakwasza ziemi?

Zakwasza, zakwasza, zapomniałem dopisać-siarczan magnezu w postaci nawożenia dolistnego.

dawid35123    1

A co jesli chodzi o przyoraniu poplonu np gorczycy po uprzednim wapnowaniu. Gorczyca tez dostarcza do gleby skaldniki mineralne jak obornik. Czy po wapnowaniu na sciernisko lepiej juz nie siac poplonu?

agromatik    182

@Sypermichał tym kwasomierzem to możesz określić pH octu, przynajmniej będziesz miał 50% szans że Cię nie oszuka.

Rolnik1973    1275

Taki z płynem, wkładasz grudkę ziemi kilka kropel płynu i się zabarwia na odpowiedni kolor i porównujesz z odcieniem ph na płycie pomiarowej. Koszt ok 35-40 zł na 40 próbek.

Tomazi3p    44

Ja mam z Anwilu ten płytkowy, z płynem Helliga. Orientacyjnie można stwierdzić jaki jest stan gleby, oczywiście dokładniejsze wyniki są możliwe w labku lub przy pomocy elektronicznych pHmetrów ale dla mnie wystarczy. Sądzę że takiego typu kwasomierz dobrze mieć na stanie. Są miejsca na polu gdzie obserwuje się anomalny wzrost roślin, i wtedy taki pHmetr się przydaje. Koszt ok 35zł, a płyn idzie kupić osobno

fireseba    101

mierniki za 8zł działają, sprawdzałem w różnych ziemiach i odczyn się zgadzał, tylko ziemia musi być wilgotna

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A sprawdzałeś go w roztworach buforowych o pH 4 i 9?

warchest    46

a co powiecie o wapnie kujawit ponoc z firmy larfarge cementowni z bydgoszczy zamawialem u doradcy wapno i sie wogole nie odzywa i nie przyjezdza wapno a dzwonilem do takiego przewoznika to mowi ze do roku juz nie wozi tego wapna bo swiadectw nie bylo i wogole ? czy ta firma z wapnem upadla czy co jest nie tak w tym ?

jackowski11    2

Ja mam z Anwilu ten płytkowy, z płynem Helliga.......

Gdzie kupiles.

Czy jest lepszy od innych płytkowych. To zalezy od płynu?

adiss    6

a co powiecie o wapnie kujawit ponoc z firmy larfarge cementowni z bydgoszczy zamawialem u doradcy wapno i sie wogole nie odzywa i nie przyjezdza wapno a dzwonilem do takiego przewoznika to mowi ze do roku juz nie wozi tego wapna bo swiadectw nie bylo i wogole ? czy ta firma z wapnem upadla czy co jest nie tak w tym ?

Nie wiem jaki ma w tym interes ale wciska Ci totalną ciemnotę . Firma jest i działa wapna mają dwa typy . Najlepiej wejdz na ich stronę ogarnij co i jak jest tam numer kontaktowy i wszystkiego się dowiesz .

antoni1    12

czy warto wpłaccic przedpłatę na wapno bo cena atrakcyjna po 45 zł za tonę z dowozem na miejsce a firma gdzies w polsce tylko podaje nr konta

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez blabla
      Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia pola nawozami mineralnymi przed założeniem plantacji truskawek. Truskawki sadzę na przełomie maj-czerwiec, obornika nie rozwoziłem. Na wiosnę mam jeszcze zwapnować ziemię. Pole ma 70 arów. Jaki polecacie nawóz w postaci granuli ?

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?