Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pola
thor1984    7

Czy wapnowanie późną jesienią praktycznie pod orkę zimową jest dużym błędem czy taki sposób jest dopuszczalny?

warchest    46

Kolego, jak masz niskie ph to magnez jest uwsteczniony.Podnieś ph i wszystko powinno być w normie.Jak masz ciężkie gleby to najlepszym rozwiązaniem jest wapno tlenkowe, tym bardziej jesienią.

czyli jak ph jest niskie to proby wykaza niski magnez a tak naprawde w glebie jest magnez ? tylko po podniesieniu ph w probach wyjdzie go duzo ? ? ?

lipton    0

Jeśli się nie mylę to wartości podawane przez stacje chemiczno-rolnicze dotyczą składników dostępnych dla roślin, więc nie wiem czy jest uwsteczniony skoro próby pokazały jego wysoką zawartość. Bynajmniej żadnych niedoborów magnezu nie widać na roślinach a nawożenia tym składnikiem nie stosuję. Badania robiłem dwa lata temu i w tym roku chcę je powtórzyć. Ogólnie na przestrzeni trzech ostatnich lat stosowałem dwa razy węglan 04 i raz kredę. Nigdy nie myślałem o tlenku i raczej nie będę stosował, bo węglan jest bezpieczniejszy w stosowaniu i lepiej go rozsiać.

Wiadomość z agroFakt.pl

warchest    46

a wapno 05 odmiany dobre jest i to jest weglan hyba co nie bo 04 to juz lepsze co ma mniejszy numer ale 05 hyba takie zle nie jest

Brounter    18

Jeśli nie ma magnezu w glebie to z powietrza się też nie weźmie. Ph może być przyczyną zahamowania przyswajania magnezu ale przy braku tego składnika w glebie wapno inne niż magnezowe nie polepszy sytuacji

Tomaszeek    3

jeżeli będe dawał wapno pod pszenice ozimą to lepiej dać pod orke na szczyznie orał będę tylko raz czy lepiej zaorać i pod agregat dać i ile przed siewem? wapno palone+magnez

empro24    2

mam do zaoferowania wapniak koszelowski (kreda granulowana) w bigbagach; odbiór u producenta lub dostawa

SipmaZ224    59

empro podaj ceny

ja stosowałem po łubinie, chodzi Ci o to czy zbytnio nie będzie się gryźć z zasymilowanym azotem przez łubin?

Dokładnie o to mi chodzi.

Zna ktoś odpowiedź?

Edytowano przez SipmaZ224

rafto    29

Podrzuci mi ktoś kontakt do jakiegoś przewoźnika co wozi wapno węglanowe w dobrej cenie i jest z woj. łódzkiego ?? okolice Łodzi

Edytowano przez rafto

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Witam, przywieźli mi dziś całego tira kredy z mielnika, odmiana 07a, i tutaj moje pytanie. Jest ono strasznie zbrylone, praktycznie jak granulat. Czy nie będzie problemu siać go zwykłym RCW?

Brounter    18

Granulki powinny mieć wielkość około 2-3 mm, nie wiem jak jest u Ciebie dokładnie ale rcw powinien bez problemu sobie z tym poradzić

kamillo457    0

najlepiej wysiać wapno odrazu po zbiorze słomy na ściernisko, czy może po podorywce albo po zjężdzeniu kultywatorem ścierniska ? a obornik w jakim odstępie czasowym można dawać po wapnowaniu pola ?

bialy2005    193

Kolega pisze o surówce z mielnika. Rcw daje rade :) Ale najlepiej bez drabinek w srodku bo lubi sie zawieszac. Po ile płaciłes ?

marcin2057    20

a ma ktoś pożyczyć RCW lub świadczy usługi rozsiewu wapna w woj. łódzkim powiat łaski? mam do rozsiewu 2 transporty po 27t

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ja prawdopodobnie z SKR będę pożyczał RCW tego nowszego z wysiewem hydraulicznym.

Kolego bialy2005

Fakturka jeszcze mi nie przyszła, ale z transportem ma wyjść ok. 100zł za tonę. Odległość 125km w jedną stronę. Oczywiście cały transport, 25 ton.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie