Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rafal116    0

koledzy może ktoś się orientuje gdzie można kupić jakieś dobre wapno węglanowe w woj. łódzkim okolice łowicz , skierniewice

robo1980    42

mam pytanie czy mogę dać wapno z początkiem marca pod roślinę strączkową którą będę siał pod koniec kwietnia.na jesieni był dany obornik.czy wapno nie zaszkodzi bo nigdy tak nie robiłem prosze o poradę.

Brounter    18

Ksiązkowo nie można siać wapna po oborniku przez przynajmniej 6 tygodni. Chodzi tu tylki i wyłącznie o blokowanie przyswajania azotu z obornika do gleby [azot w formie amonowej czyli szybko działającej]. Poza tym nie ma najmniejszych przeciwskazań, jedyna wada to że wapno nie wpłynie na zmianę pH az tak znacząco jak miało by to miejsce jesienia, ale roślina następsza juz na tym skorzysta zwłaszcza jak przedplonem jest dodatkowo roślina stączkowa

Wiadomość z agroFakt.pl

gwozd    101

a co to za roślina strączkowa? bo nie wszystkie lubią świeże wapnowanie

qba333    9

panowie a czy kizeryt pomoze cos teraz na wiosne przy ph gleby powyzej 6? Robilem badania i niestety tylko ph mam dobre. ile tego kizerytu pod pszenice i pszenzyto zeby troche ten magnez podniesc??

marcin9084    0

panowie sąsiad wysiał 2 tony wapna tlenkowego na 2 hektary czy dobrze zrobił ?? bo ja myślę ze nie za dużą dał dawkę co wy o tym sądzicie ??????

będzie siał owies a na jesień pszenicę

Brounter    18

Taka dawka nie jest za duża, wapno tlenkowe zawiera około 60% MgO. Jedynym warunkiem stosowania jest bardziej żyzna gleba z większą ilością próchnicy. W innym wypadku może dojść do przewapnowania i zamierzony efekt będzie odwrotny czyli wapń zablokuje przyswajanie przez rośliny makroskładników

gwozd    101

ta... wapno tlenkowe to mogło mieć magnezu tyle co ...saletrzak

arturmen    1

Agronom_kujawy, podaj swojego maila, proszę. Mam do Ciebie kilka pytań a skrzynkę masz zapełnioną.

marcin9084    0

Przepraszam wkradła się pomyłka miało być takie wapno :)Nawóz wapniowy węglanowy "OXYFERTIL Ca 80 G1" pow. 80% CaO

Agronom_kujawy, podaj swojego maila, proszę. Mam do Ciebie kilka pytań a skrzynkę masz zapełnioną.

witam kolego

Jak masz pytania to pytaj tutaj , może komuś przydadzą się informacje które tu odczyta. :)

Poza tym publicznie to zawsze można się z tym co ja napisze nie zgodzić .

Co do skrzynki to nie mam zapełnionej ale coś ostatnio mnie blokują i sam też nie mogę odpisywać. :ph34r:

marb80    2

Jaka cena wapna z Inowrocławia?

jaki kosz transportu bo mieszkam niedaleko ok 90km moze byc na PW

stojanow    1

to daj znać jak to wygląda i jak to będzie z rozsiewem takiego pyłu

dzis zaczalem siac krede warunki calkiem sprzyjajace zero wiatru ale i tak pyl na pol wsi

DARKPANTER    5

Mam mały problem jutro jadę z saletrą na jęczmień, a z różnych powodów nie udało mi się rozsiać kredy ile odczekać po saletrze z tą kredą czy zostawić ją na po żniwach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez blabla
      Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia pola nawozami mineralnymi przed założeniem plantacji truskawek. Truskawki sadzę na przełomie maj-czerwiec, obornika nie rozwoziłem. Na wiosnę mam jeszcze zwapnować ziemię. Pole ma 70 arów. Jaki polecacie nawóz w postaci granuli ?

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?