wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Dawid381010    1

z cukrowni ci nie polecam chyba że dasz 30 ton na hektar

ja mam pytanie dnośnie wpana nie wiem ktoe wybrac

wapno granulowane z siarkopolu w workach po 50 kg 26 % wapnia,16 magnezu ? ktorę sieje sie od 200 do 480 kg na hektar cena 500 zł t

czy normalne wpano, takie ktore tirem 28 t przywozą tlenkowo magnesowe które daje sie od 3 t do 5 na hektar ?cena 2000 zl za 28 t razem z przywozem na miejsce

które wybrac do odkwaszenia ziemi ?

Edytowano przez Dawid381010

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

kup dobre z kopalni najlepiej czysty weglan z młodej kopalni - z epoki jurajskiej( białe) bo szybko dziła. weglanowo magnezowe ( szare) to dolomit ze strszej epoki i duzo twardszy czyli wolnij dziła. Nie wierz w te brednie o 500kg wapna ze to ma wystrczyc to sa dawki dla ratowania plonu np. pod jeczmin jary a nie odkwaszenie gleby. to sa brednie wszystkich tyhc firm które grnuluja wapno i workuja a cena to kosmos. Poczytaj troche o wapnowaniu i dawkach czystego CaO potrzebnego do okwaszenia - liczy sie je w tonach a zawartosc CaO w wapnie weglanowym to 50% wiec chyba juz wiesz o co chodzi.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid381010    1

kup dobre z kopalni najlepiej czysty weglan z młodej kopalni - z epoki jurajskiej( białe) bo szybko dziła. weglanowo magnezowe ( szare) to dolomit ze strszej epoki i duzo twardszy czyli wolnij dziła. Nie wierz w te brednie o 500kg wapna ze to ma wystrczyc to sa dawki dla ratowania plonu np. pod jeczmin jary a nie odkwaszenie gleby. to sa brednie wszystkich tyhc firm które grnuluja wapno i workuja a cena to kosmos. Poczytaj troche o wapnowaniu i dawkach czystego CaO potrzebnego do okwaszenia - liczy sie je w tonach a zawartosc CaO w wapnie weglanowym to 50% wiec chyba juz wiesz o co chodzi.

tlenkowo magnezowe nie bedzie na kwasne ziemie 4 klasa ?

Edytowano przez Dawid381010

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Byczek123    0

mam pytanie. ziemie mam 4 klasy odczyn 5,4 ph i chce zastosować wapno węglanowe ale granulowane by rozsiać je lejem bo piasta nie posiadam? jaką dawke wapna węglanowego granulowanego powinienem wysiać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

kolego szkoda kasy !!! na granulowane wapna przeziez one sa 8x drozsze od tego samego tylko nie granulowane a wysiac musisz tyle samo jednego czy drugiego zeby był efekt na opakowaniach to bajki dla nie swiadomych rolników i naciaganie.

 

 

Nie ma wapna tlenkowo-magnezowego tylko weglanowo-magnezowe czyli najzwyklejszy dolomit i najwolniej dziłjacy.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Ile płaciłes za wywrotke wapna, z tej firmy co podawałes? mieszkam niedaleko ciebie i cena pewnie bedzie podobna.. Pozdro./


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

z kopalni bukowa u mnie zaleznie od firmy chcia od 67-72 netto/t autka około 26-28t


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

z morawicy jest weglanowe ale to z dolomitu ono nie jest białe tylko szare i ma niewielka ilosc magnezu. Ogólnie dobre wapna sa z tej kopalni drobno mielone ale od mnie deko dalej i mi bardziej podoba sie z bukowej a o jakosci wapna z bukowej swiadczy to ze teraz tam stoja kolejki po kilkanascie godzin i wapno idzie prosto z produkcji na pole nie ma hałd a w innych kopalniach to juz róznie bywa :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

tlenkowe standardowo jest pyliste jak budowalne bo to, to samo :) niewielkie dawki do 500kg/ha wiecej bym nie sie bał


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Panowie, a gdzie na podkarpaciu można kupić w miarę dobre i niedrogie wapno? Musze coś zrobić z polami bo niby wszystkie nawozy w pore dane i ochrona jest na dość dobrym poziomie lecz nie mogę osiągnąć więcej niż 2,5-3 tony rzepaku. I do tego skrzyp się pojawia.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kris5    1

Panowie dzisiaj zakupiłem wapno tlenkowe i mam pytanie w jakiej dawce na ha rozsiewać??? dodam że gleby nie są mocno zakwaszone bo były reguralnie wapnowane ale wapnem buraczanym tym z cukrowni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
urszula    0

gdzieś w granicach 200-300 kg

ja u siebie już posiałem na 4a 4b 300 kg tlenkowego ale na taką ziemie to max bo jest mocne dodam że odczyn 5,5

czy po nawożeniu wapnem można zmiejszyć dawkę azotu na wiosne ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Tlenkowego kiedyś zalecali 2-3 tony Teraz mówią 1-1,5 t. Ja pod buraka tonę dawałem.300 kg ta sobie można porosić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
urszula    0

to kolego masz chyba 1 klase i ph na poziomie 4 jakbym ja na 4 klasie dał tone tlenkowego to by przez najbliższe 10 lat nic nie urosło :) a poza tym pisał że są lekko kwaśne a nie bardzo mocno kwaśne. A poza tym kiedyś to ja byłem piękny,młody i bogaty ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sobuciak    4

Kolega @bialy2005 ma rację nie dajcie się nabierać na te workowane i jakieś ,,super,, wapna których wystarczy 300kg, jak sie często okazuje mają grubo ponozej 50% czystego składnika bo sporo cwaniaków podaje zawartość wapnia w węglanie a nie w tlenku, gdzie na worku piszą 80% a w rzeczywistości nie ma tam nawet 50% czystego składnika. A ile wysiewać to poprostu róbcie analizy glebowe w stacjach chemiczno- rolniczych za 10zeta macie odczyn, wyliczone ile wapienka zastosować na działeczkę, ponadto potas fosfor i magnez, wszystko czarno na białym i bez zbędnego gdybania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

A niby dlaczego nie można dać tlenkowego 1 tony?

Proszę zadzwonić do Osadkowskiego w Legnicy zapytać się, bo nawet u nich mi mówili w tamtym roku że teraz dają 1 tonę.

A 2-3 t to kiedyś się dawało. I to jakieś 10 lat temu.

Jest to wapno mocno reaktywne i szybko działające. 300-400 kg zaczeli mówić tak jak z tym wapnem workowanym. Żeby sprzedać mało a dobrze zarobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
largo85    0

Panowie, a gdzie na podkarpaciu można kupić w miarę dobre i niedrogie wapno? Musze coś zrobić z polami bo niby wszystkie nawozy w pore dane i ochrona jest na dość dobrym poziomie lecz nie mogę osiągnąć więcej niż 2,5-3 tony rzepaku. I do tego skrzyp się pojawia.

kolego jakies 2 tyg temu brałem wapno weglanowe 52% CaO z kopalni w Morawicy..cena wapna w kopalni to 27zl/t...ja za 28 ton zaplacilem niewiele ponad 1400zl z transportem do Dębicy czyli wychodzi jakies 50zl/t..z kopalni do mnie jest 150 km

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
largo85    0

kolego powiem ci tak..w kopalni nazywa sie to wapno tlenkowe i kosztuje ok 50-60zl/t plus transport spod Kielc (reaktywnosc 95% a zawartosc CaO ok 55%)..na skladzie kupujac kiedys nawozy przedsiewne gosc kupil to samo wapno tyle ze granulowane po 600zl/t...jesli potrzebujesz caly samochod to bierz tylko z kopalni(widac roznice w cenie)ja wziolem tego tone bo wiecej nie potrzebowalem i nikt mi takiej ilosci nie przywiezie z kopalni:)..radze tylko dawac go na ciezka ziemie bo na lekka tylko weglanowe na odkwarzenie lub weglanowo-magnezowe na podtrzymanie ph..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Jakie mogą być skutki przewapnowania w drugim roku? Może zacznę od początku. Na wiosnę rozsiałem wapno - miało być to robione po żniwach, ale zboża wymarzły więc posiałem wiosną. Na jedną z działek poszło za dużo. Teraz jest tam kukurydza ( całkiem ładna ), chociaż wiosną musiałem ją ratować 3 x wuxalem bo robiła się fioletowa. Są płace gdzie wypaliło kuku. Stosowałem wapno węglanowe w ilości ok 9-10. ton na ha. Na wiosnę planuje tam zasiać mieszankę zbożową- czy to dobry pomysł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

kreda to nie nie tlenek :) kreda to weglan tylko w najszybciej działajacej formie. Jesli chcesz krede to kup tzw. surówke z kopalni Koszele, Mielnik koszt 47zł/t + transport ( netto). To co pisza na opakowanich to naciagnie ludzi na niby małe dawkowanie :) kreda ta ma około40-45% CaO, a 95% to CaCO3 :) Zalezy jakie masz ph ale jesli w okolicy 4 to 4-5 t kredy i po 2 latach poprawka np weglanem z okresu jury lub dolomitu. Ja w ubiegłym roku dawałem krede z Mielnika około 4t/ha po wyoraniu nie ma praktycznie po niej sladu a czy dała cos to zobacze jak beda rosły roslinki w tym koku :)

 

@largo85 Wapno tlenkowe to kosztuje 150zł/t w kielcach :) To o czym piszesz to wapno weglanowe jurajskie koszt 25-30zł/t lub dolomit 15-20zł/t

Z tymi 9-10 t/ha to troszke przegiołes pałke ale jak kuku robiła sie fioletowa i były place gołe to ja bym raczej stawiał na zakwaszona zimie w tych miejscach. Bo weglan to dopiero zacznie działac. Jeszcze pytanie czy rozsiałes to wapno pod pług czy pod agregat ? bo jak pod pług to efekt bedzie dopiero jak przeorzesz ta zimie.

Edytowano przez bialy2005

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
largo85    0

@bialy2005 masz racje,,przepraszam za wprowadzenie w blad,,mi gosc z kopalni tak mowil jak zamawialem wapno ze kreda i wapno tlenkowe ma takie samo dzialanie..ale nie wnikalem w to bo mnie interesowalo tylko weglanowe na lekkie ziemie..na przetestowanie kupilem jednak 2 big-bagi kredy z tym ze granulowanej..a ta cena 150zl/t to cena w kopalni bez transportu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj