wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

bialy2005    582

ja w ubiegłym roku rozsiałem 4 patelnie kredy z kopalni omya mielnik kosztowała mnie 90zł brutto tona przy odległosci 130km od kopalni. sama kreda kosztuje około 45zł + transport licz 3zł km w obie strony


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pedro    16

bialy2005 a w jakiej dawce stosowałeś i przy jakim Ph?

Edytowano przez Pedro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Dawałem około 4t w tym roku nic nie daje ale pewnie w przyszłym dam weglanu ze 2-3 t bo ta kreda zacznie dziłąc dopiero na tegoroczne zasiewy no i troche dziłął juz tam gdzie siałęm jare pod oziminy nie dałą efektu bo ja przyorałem( mój bład). Ph tam gdzie siałem miedzy 3,8-4,5 zaleznie od działki. 2 lata temu siałem weglan 6t/ha i w tym roku były zboza git widac rónice po wapnowaniu takze tez szybko działa i jest tanszy u mnie 72zł/t brutto przy 100t odległosc 220km w jedna strone a kopalni bukowa.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

Witam wszystkich

muszę teraz wapnować pole bo ph gleby niskie i nie wiem na jakie się wapno zdecydować u mnie w okolicy sprzedają WAP-MAG po 500zł/t lub zamówił bym w Kielcach tylko nie wiem które lepsze oto linki

http://allegro.pl/wapno-nawoz-magnezowe-cao-36-mgo-18-i2548318157.html

http://allegro.pl/wapno-weglanowe-53-cao-i2548318141.html

dajcie znać które wybrać i jak stosujecie to jaką ilość na ha

z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

wap-mag to to samo co w pierwszym linku tylko zworkowane. przy zakupie wapna kieruj sie rozdrobnieniem im drobniejsze tym lepiej. ja bym brał to z drugiego linka czyli weglanowe ale i z jak najmłodszej epoki czyli twardosc. polecam weglanowe białe z epoki jury kopalnie w okolicach kielc np liohst bukowa itd. koszt 22-29netto tona loco kopalnia. Jak to posiejesz nie pod pług a pod agregat to efekt bedzie juz na wiosne.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Czyli sianie wapna na ściernie a następnie orka odpada. Według Kolegi lepiej jest zaorać posiać wapno a następnie uprawić pole.

Najlepiej rozsiać na ściernie i zrobić podorywkę, talerzowanie lub inna płytka uprawę ścierniska.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miecho123    4

No to się dogadaliśmy. Ja w tym roku siałem kredę. Słomę opryskałem stalerzowałem po tygodniu posiałem kredę i pobronowałem. Dzisiaj pada ładny deszczyk i wszystko gra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

A czy można dać pod agregat przed zasiewem rzepaku 2 tony kredy? I wtedy nawożenie fosoforem dać na ściernię pod pług?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

kolego bialy2005 mam zamiar to wapno siać pod agregat bo będę siał na tym polu buraki, pytam jakie wapno bo wcześniej siałem ten WAP-MAG ale wystąpiły mi na polu place gdzie nic nie urosło jedynie chwasty, zrobiłem badanie gleby i już wiem że tam gdzie były place to ph gleby wynosi 3,8 a w innych miejscach 6,9 więc muszę sypnąć wapnem aby poprawić ph gleby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

wapno pod agregat napewno bedzie oki bo bedzie wpłukiwane przez wode w gład gleby a nawóz pod pług tez oki :) Mam podobny plan :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niebieski    31

Gdzieś czytałem, że między wapnowaniem a nawozami fosforowymi powinna być przerwa, co najmniej dwa tygodnie, bo fosfor robi się trudno przyswajalne przez rośliny, nie wiem jak to się ma kredy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojciechu    0

witam, a co sądzicie o wapnie z cukrowni? u nas w tym roku sialiśmy, ale jedni mówią że to nic nie warte, że po co ziemię na pole wozić, że na nim tylko chwast rośnie (jak leży na pryzmie), ja słyszałem że oprócz wapnia zawiera jeszcze dużo innych makro- i mikroelementów.


hoduję króliki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Stosowałem z cukrowni przez dwa lata i więcej tego dziadostwa nie chcę widzieć. Dawałem po 8-10 ton i nie było efektu.

Wapno zawiera jeszcze mikroelementy w bardzo małych ilościach.

Żadnych makro. T ak wyczytałem kiedyś w Top agrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek0531    1

Ja zamówiłem wapniak koszelowski i chciałbym się właśnie poradzić was kiedy go rozsiać, aby odrazu działał i czy z nawozami fosforowymi czy w oddzielnych terminach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

mam pytanko, chciałem pod rzepak rozsiać wapno magnezowe, i teraz mam dylemat, pole jest już potalerzowane, na to chce wysiać wapno i potem orka pod rzepak, czy mogę razem z wapnem wysiać nawozy pod korzeń (150kg. Polidap + 400kg KornKali), czy lepiej przyorać wapno a potem przedsiewnie po orce nawozy ?? dodam że zamieszam to przed siewem broną wirnikową , co poradzicie bo już sam nie wiem, miałem wapno siać wcześniej przed talerzówką ale kurde pogoda trochę plany popsuła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
largo85    0

koledzy w poniedzialek przywiezli mi wapno weglanowe z Morawicy 52% CaO..cena wapna w kopalni 27 zl/t..za 28.5 t zaplacilem 1430 zl z transportem do Dębicy..wczesniej stosowalem wapno weglanowo magnezowe granulowane...powiem tylko ze jest ono dobre jedynie do podtrzymania ph bo odkwasic glreby sie nim nie da...zobaczymy co da tegoroczne nawozenie..pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy81    69

Kolego ile masz km do koalni???

Ja mam okolo 280km i zaplace 85zl t. weglanowe.

W pszyszlym roku wezme z Gniewkowa z Kuj-pom okolo 100km. Polecacie ta kopalnie?

Edytowano przez Nowy81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Do mnie dziś ma dotrzeć drugi transport wapna dolomitowego z Żelatowej - Chrzanów 1300 za 25ton z transportem (-+100km)


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Panowie. Wiecie może gdzie mogę dostać nie wielką ilość wapna (najlepiej kredy ok 5t) woj łódzkie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FisKars    3

Potrzebuje wapno węglanowo-magnezowe najlepiej w postaci granulatu aby mozna było je wysiać zwykłym roziewaczem istnieje takie coś?? i czym różni się od zwykłego wapna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
largo85    0

Kolego ile masz km do koalni???

Ja mam okolo 280km i zaplace 85zl t. weglanowe.

W pszyszlym roku wezme z Gniewkowa z Kuj-pom okolo 100km. Polecacie ta kopalnie?

 

do kopalni mam jakies 170 km w jedna strone..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Różni sie tym że jest granulowane :D

mam pytanko, chciałem pod rzepak rozsiać wapno magnezowe, i teraz mam dylemat, pole jest już potalerzowane, na to chce wysiać wapno i potem orka pod rzepak, czy mogę razem z wapnem wysiać nawozy pod korzeń (150kg. Polidap + 400kg KornKali), czy lepiej przyorać wapno a potem przedsiewnie po orce nawozy ?? dodam że zamieszam to przed siewem broną wirnikową , co poradzicie bo już sam nie wiem, miałem wapno siać wcześniej przed talerzówką ale kurde pogoda trochę plany popsuła

Wapno pod pług nie jest dobry. Do tego stosowanie wapna i nawozów fosforowych powoduję uwstecznianie fosforu. Ktoś na forum pisał że pomiędzy wapnem a nawozów fosforowych powinien być określony odstęp( chyba user @akacja o tym pisał). Zależy tez jakie wapno będziesz stosował, bo jak te wolno działające( tzn CaCO3+MgCO3) to ewentualnie można spróbować.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcine    44

hej Panowie, ja u siebie nie miałem wapnowanej ziemi od około 6-7 lat. Jakie wapno najlepiej zastosować na taką glebę,w jakiej dawce?

Sieję zboże i kukurydzę. Ziemie są III i IV klasy.

Co sądzicie o stosowaniu wapna z cukrowni? Mieszkam ok 10 km od takiej, więc miałbym łatwy dostęp do takiego wapna.Tylko, czy rzeczywiście wyjdzie to taniej?

I jak wapnowanie ma się do gnojenia pól? Wiem, że bezpośrednio po sobie tych zabiegów nie można wykonywać, ale na przykład wapnowanie teraz a gnojenie po pół roku będzie działało?


norweskie-lesne.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj