wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

mp255    7

Cześć.

Mam taka sprawe.Chce siac wapno magnezowe w tym roku i mam kilka pytań.

-Gdzie kupić wapno za rozsądna cenę.

-Ile musze zasiać na hektar

-Czym najlepiej rozsiać.Gnojara lejek czy moze piast którego musiał bym wypozyczyć i za ile.

-Kiedy siać.

-Na jaka głebokosc przyorać.

-Czy mógłbym i czy zdażyłbym zasiać jeszcze gorczyce na poplon czy raczej nie.

Czytałem gdzies ze gnoju nie mozan mieszac z wapnem wiec bedzie lezec na nastepny rok.

Jest tego gnojstwa 15 ha i musi byc koniecznie zasianie gdyz przez pare lat nie dopieszczania ziemi powychodziły gdzie niegdzie place na ktorych nic nie rosnie przez nie dobor magnezu.

Czekam na odp.


Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Ja daje obornik co 2-3 lata nierzadko z wapnem i nie widze różnicy, daje w tej chwili tylko wapno defekacyjne prasowane z cukrowni ok 10t/ha (420zł/24t) efekty rewelacyjne, dawałem z kopalni to do dziś się nie rozpuściło, i wzrost ph mikry.


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

pewnie mieszkasz blisko cukrowni :) bo w tym wapnie to głowny koszt stanowi transport .


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Mam miejscami place że pszenica czy nadchodzi czas krzewienia to zżółkła i wygineła miejscami na jednym kawałku. Moje pytanie bo nie robiłem jeszcze badania czy to złe ph czy brak magnezu? Bo nie wiem czy dać samo węglanowe czy z magnezem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

zawsze lepsze to z magnezem jak masz taką możliwość to siej to z magnezem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M4t3usz    31

@dralo5 Napewno b.niskie ph, tak jak umnie. Jest pole na którym są takie place i z badań wynika, że jest tam najmniejsze ph bo 4.02 a zawartość Mg Bardzo wysoka. Na szczęście w tamtym roku wywapnowałem :)

Edytowano przez M4t3usz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

No to teraz pytanie lepsze samo węglanowe 50%CaO bez magnezu w dawce startowej 3 t/ha czy dać tlenkowe 60% CaO 1 t/ha? Niby reaktywność mają oba ponad 90%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Na lekkie weglanowe, na cięzkie tlenkowe. Przy mocno zakwaszonej glebie takie wapnowanie rewelacyjnych wyników nie da.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Ale to ma być w tym roku takie dawki a na drugi rok kolejne wapnowanie. Pod pszenicę ozimą dawać wapno węglanowe pod agregat przed sianiem czy na ściernisko i głeboka orka?

Edytowano przez dralo5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niebieski    31

Wapnowanie samej górnej warstwy to niewielki pożytek, a sianie, co najmniej dwa tygodnie po wapnowaniu. Najlepiej na ściernisko i przeorać, i tak, co roku, nie wapnuj tylko pod rzepak, bo nie lubi świeżo wapnowanej ziemi. Ja tak robię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekM    0

Ja daje obornik co 2-3 lata nierzadko z wapnem i nie widze różnicy, daje w tej chwili tylko wapno defekacyjne prasowane z cukrowni ok 10t/ha (420zł/24t) efekty rewelacyjne, dawałem z kopalni to do dziś się nie rozpuściło, i wzrost ph mikry.

Witam mam pytanie czy każdy może kupić takie wapno z cukrowni czy trzeba siać buraki ? Chętnie bym takie wapno kupił :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Ja sprzedałem kilka samochodów ludziom którzy nie sieją buraków, tzn. na fakturze widniało moje nazwisko, brałem z cukrowni na zamówienie ludzi którzy nie są plantatorami, mi wychodziło ok 410-440zł/24t, a czy nie plantator może kupić??? nie wiem, pewnie może ale drożej, poszukaj w okolicy plantatora i pogadaj z nim, dogadaj się i oddaj mu to co on zapłaci i tyle. Był u mnie inspektor jakieś 2 tyg temu i jeszcze chciał mi wcisnąć wapno :D

 

@biały2005 z cukrowni pod dom mam 119km, kierowcy przywożą wapno jadąc z cukrowni po buraki zamiast na pusto czy wysłotek, a od już nieistniejącej cukrowni Włostów miałem ok 3km, pamiętam tam wapno kosztowało 4zł/t własnym transportem , lub 9zł samochodem.

Edytowano przez bobytempelton
  • Like 1

Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Witam mam pytanie czy każdy może kupić takie wapno z cukrowni czy trzeba siać buraki ? Chętnie bym takie wapno kupił :)

 

W cukrowni Dobrzelin może każdy ale cena 2x tyle co płaca plantatorzy. Najlepiej właśnie dogadać się z plantatorem i brać na niego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

moze mi ktos podac dziłajace cukrownie najblizsze do powatu łukowskiego woj lubelskie i mazowieckie. bo tez intersuje mnie wapno defekacyjne ale cos czuje ze transport bedzie dosc drogi nie nie bedzie sie opłacało.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekM    0

Dzięki będę musiał od kogoś spróbować odkupić tylko jest jeden problem brak plantatorów w mojej okolicy jest jeden który sieje ale sam ma od groma ha to może nie chcieć iść na taki układ no zobaczymy . Dwa lata temu siałem wapienno - magnezowe w ilości 3 tony na ha ale efekt taki sobie :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Jak kwaśna ziemia to 3 tony/ha to napewno jest mało. Ja mam zamówione wapno dolomitowe i będę go dawał ok 6t/ha na ściernisko. Ph mam niskie od 4.7 - 5.2 i gleby mam bardziej zwięzłe. Skład wapna to 53% CaO + 20% Magnezu i za całą wannę 1300zł z transportem płacę


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pedro    16

bolid20 skąd będziesz brał to wapno, nie przypadkiem z Siewierza?

Edytowano przez Pedro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Dawałem te wapno z cukrowni przez dwa lata po 8 ton na hektar. I powiem że więcej tego dziadostwa nie chcę widzieć. Wolę dać nord calc po 2-3 tony i jest efekt niż to z cukrowni 8-10 i mizerny efekt.

Na polu 3 hektary połowę posiałem z cukrowni, a połowę z nordcalcu i efekt był przy koszeniu pszenicy o około tony więcej na wapnie z nordcalcu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mp255    7

bolid20

Gdzie kupiłeś te wapno ze tak tanio.Po ile za toneMi jeden gosciu zaproponował 100zl za tone to drogo czy tanio.Ja jak bym mial siac 15 ha x po 6 ton wapno=90 t. wapna 3 wanny 90tx100=9000

Także dla mnie to nie bedzie oplacalne jak bym mial tyle siac.


Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matixcx    0

Drogo Ci gościu powiedział, bo koszt wapna MAGNEZOWEGO, WĘGLANOWEGO, MAGNEZOWO-WĘGLANOWEGO wynosi 15zł/t do 25zł/t. Chyba że mówił o wapnie tlenkowym z wyższej półki ale zwykłe wapno i tak da dobry efekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massa1994    23

Na allegro jest duzo firm ktore sie oglaszaja ze maja na sprzedasz a kosz to przewaznie 25zl/t + transport wie ktos moze ile sobie zycza tak miej-wiecej juz tak lacznie?jakie dawki najczesciej wysiewacie?

 

wlasnie skoro mowa o wapnowaniu..kilka osob napisalo mi ze wapno zalatwi sprawe...zerknijcie proszę o pomoc

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/53128-tzwypaleniska-na-polujak-sie-ich-pozbyc/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Co do ceny wapna to wszystko zalezy w głownej mierze od odległosci do kopalni i organizacji transportu. Od nas do Kielc wiec - wiekszosci kopalni mam 190-220km. Transport liczysz po te 3zł kilometry x2. Chyba ze jest taka opcja ze na powrocie cos wiezie w druga strone to wtedy moze sie udac zapłącic km tylko w jedna strone. takie akcje najlepiej załatwiac przez spedycje bo prywatnie jak bedziesz gadał z fiorma transportowa to ci sie napewno nie przyzna ze ma powrót ładowny :) Mam tez kontakt z firmami co podaja cene kompleksowo czyli z transportem i nic mnie nie obchodzi to ostatnio chcieli 75 brutto za tone weglanowego bez magnezu z kopalni Budy około 200km do mnie.

Edytowano przez bialy2005

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

wuja kupił niby wapno tlenkowe 70 % koszt 50 zł tona ( wiem że to dziwne ) ile ton na hektar tego sypać ? on coś chce koło 3 t/ha, może być tyle ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

bolid20

Gdzie kupiłeś te wapno ze tak tanio.Po ile za toneMi jeden gosciu zaproponował 100zl za tone to drogo czy tanio.Ja jak bym mial siac 15 ha x po 6 ton wapno=90 t. wapna 3 wanny 90tx100=9000

Także dla mnie to nie bedzie oplacalne jak bym mial tyle siac.

 

U nas w ODR załatwiają to wapno ale tylko taka cena na nasz powiat. I była to najtańsza oferta jaką znalazłem bo na allegro co szukałem to ceny w moj region nie schodziły poniżej 2000tys za transport.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Czy ma ktoś namiary na dobre wapno kredowe? a tak pozatym kilka osób zaleca stosowanie kredy na mojej ziemi nie od razu pełną dawę 6 t tylko co roku po 2 tony. Czy może zrbobić się zjawisko przewapnowanie przy dużych ilościach kredy?

Edytowano przez dralo5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj