wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Tomek001    11

wziąłem w dzierżawę ziemię i po zbadaniu okazało się, że pH wynosi 4 prosiłbym o podpowiedź jakie wapno dać, jakie najszybciej zadziała? dodam że ziemia lekka.

 

mam możliwość kupna wapna z cukrowni po 25zł/tonę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Na lekkie to węglanowe z jak największą zawartością CaO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

wziąłem w dzierżawę ziemię i po zbadaniu okazało się, że pH wynosi 4 prosiłbym o podpowiedź jakie wapno dać, jakie najszybciej zadziała? dodam że ziemia lekka.

 

mam możliwość kupna wapna z cukrowni po 25zł/tonę

 

Daj 1t tlenkowego (600kg CaO) aby szybko odkwasić (najlepiej jesienią a jeśli wiosną to porządnie przemieszać) i z cukrowni które zadziała za rok dwa.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Koledzy mam pytanie. Ile mam dać po żniwach wapna (jakiego ?) skoro w tym roku dałem 3,5t kredy koszelowskiej (czy jakoś tak). Mam na celu odkwaszanie gdyż ziemię mam bardzo kwaśną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Bardzo kwaśna to jest i pH 5 i pH 3, a dawki wapna będą zdecydowanie inne. Podaj pH. A jak nie to najpierw rób badania gleby. Na oko nic dobrze nie zrobisz.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soulshakin    82

Nie che mi sięrozpisywać ale to jest najważniejsze co powinno interesować ludzi jeśli chodzi o dawkę CaO

 

Dodam jeszcze

-gleby lekkie - wapno węglanowe - wolno działające

-gleby ciężkie - wapno tlenkowe - szybko działające

o05mJ.jpg

Edytowano przez Soulshakin
  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

Ale trzeba też zwrócić uwagę na to iż wapno najlepiej dawać na ściernie a potem wykonać podorywkę... nie wystarczy 1 zabieg ( przypuścmy mamy wysiać 4 tony wapna .. wysiejemy i zaorzemy i gitara) to jest złe rozumowanie. Aby coś uzyskać wapno co rok trzeba stosować ( lepiej dawać co rok po mniej niż na raz a dużo) dając dużą ilość przesuszymy ziemię. polecam wykonać badania ziemi na poszczególnych działkach to dowiecie się co i w jakich ilościach trzeba uzupełnić, bo wskaźnik wyżej podany to tylko przypuszczenie. O ptymalny zakres pH dla maksymalnego plonowania większości roślin uprawnych mieści się w przedziale 5,5-6,0,a dla roślin wrażliwych (buraki, jęczmień,koniczyna, lucerna, groch, bobik) – od 6,0do 7,0 (bliżej górnej granicy). Mniej wrażliwe na zakwaszenie (optymalne pH 5,1-5,5) są: żyto, ziemniaki, łubin żółty, .Określenie dawek wapnia zależy od kategorii agronomicznej gleby (bardzo lekka, lekka,średnia, ciężka) W praktyce masa wapna do wywiezienia na pole jest o wiele większa. Wynika,że zapotrzebowanie wynosi np. 3,5 t CaO,a zastosowane będzie wapno o zawartości 50% CaO, to na 1 hektar trzeba dostarczyć 7 ton masy towarowej. Bezpośrednio przed wapnowaniem i po nim nie należy też stosować nawozów fosforowych i azotowych, ponieważ następują wówczas straty azotu na skutek ulatniającego się w wyniku przemian glebowych amoniaku,a fosfor staje się niedostępny dla roślin. Przerwa pomiędzy wapnowaniem a nawożeniem powinna trwać przynajmniej 4-6 tygodni. Nie wolno również łączyć wapnowania z wywozem obornika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A gdzie cudzysłów zgubiłeś? Bo książkę przepisałeś idealnie :P


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

@milanrael: ale @piotr dobrze gada:) dwa przedostatnie posty to takie "kompendium wiedzy" o wapnowaniu.

 

@soulshakin: możesz mi jeszcze dopowiedzieć czy dawki wapna z drugiej tabelki to dawki uzupełniające do poziomu ph 7 czy podnoszące ph o 1 jednostę w skali?


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wiesz ten tekst widziałem tyle razy w życiu, poza tym wszędzie można go znaleźć.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soulshakin    82

@milanrael: ale @piotr dobrze gada:) dwa przedostatnie posty to takie "kompendium wiedzy" o wapnowaniu.

 

@soulshakin: możesz mi jeszcze dopowiedzieć czy dawki wapna z drugiej tabelki to dawki uzupełniające do poziomu ph 7 czy podnoszące ph o 1 jednostę w skali?

Dawki wapna w 2 tabelce doprowadzają glebę do stanu optymalnego.

 

Jednak stan optymalny to nie jest zawsze to samo Ph, tak na glebie ciężkiej 5,5 to już jest bardzo źle jednak na glebie b.lekkiej to już jest normalna sprawa, także szacunkowo na glebach lekkich optymalne Ph będzie w granicach 5,5-6 tak na bardzo ciężkich to 7.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

Wiesz zgodzę się przepisałem, nie wszystko ale przepisałem. Niby wszyscy to wiedzą a mała ilość rolników się do tego stosuje jeżeli w ogóle stosuje wapnowanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sobuciak    4

Dawki wapna w 2 tabelce doprowadzają glebę do stanu optymalnego.

 

Jednak stan optymalny to nie jest zawsze to samo Ph, tak na glebie ciężkiej 5,5 to już jest bardzo źle jednak na glebie b.lekkiej to już jest normalna sprawa, także szacunkowo na glebach lekkich optymalne Ph będzie w granicach 5,5-6 tak na bardzo ciężkich to 7.

 

"doprowadzają glebę do stanu optymalnego" tu się nie zgodzę to są daweczki najbardziej racjonalne pod względem ekonomicznym i praktycznym (jak najwięcej pomóc, czyli podnieść pH i jak najmniej zaszkodzić czyli ograniczyc straty wapna i drastyczne zmiany w środowisku glebowym) MOGĄ doprowadzić do optymalnego pH ale przy niskim odczynie gleby zazwyczaj tak się nie dzieje, (pomijam już fakt różnarodności satanowisk glebowych) najrozsądniej sprawdzić po dwóch latach od solidnego wapnowania na ile podskoczył nam odczyn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolek1    40

Ponoć nie można łaczyc wapnowania z obornikiem no ale ja otym nie wiedziałem i rozwiozłem obornik przyorałem go a pozniej po zoranym polu wysiałem wapno czy bardzo zle zrobiłem? prosze o odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Nie no jak zaorałeś to nie tak bardzo źle. Najgorzej jakbyś wysypał wapno bezpośrednio na obornik. No i oczywiście zależy jakie wapno.

 

PS : za swoje płaciłem 135 do Lubelskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renault    2

Daj jakiegoś tlenkowego tylko nie dużo. Jak tlenkowe palone to mysle tona starczy z powodzeniem.

 

Co mylicie o wapnie tlenkowo magnezowym 60% CaO, 30%MgO? Stosowal ktoś?

 

to wapno nadaje się tylko na ściernisko

jak chcesz siać pod zboże to węglanowe lub wapno koszelowskie.

zastosowanie wapna tlenkowego przed siewem powoduje uwstecznienie azotu i fosforu.

może również ograniczać wschody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

dokłądnie ze względu na agresywną forme działania i intensyfikację przemian chemicznych w glebie


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No wiadome że pali pruchnice i wysusza glebe ale to oczywiście zależnie od warunków. Choć ostatnio słyszalem że to uwstecznia fosfor to mit. Słyszałem że 1kg tlenku wapnia pobiera 560l wody na przekształcenie sie w CaOH ( albo Ca(OH)2) już nie pamiętam z chemii jaką wartościowość ma Ca :)

Na wiosne na zamarzniętą glebe na poplon pod buraki dałem wapna 46% CaO i 46%MgO ok 500-800kg na ha. Zobaczymy efekty. Ale wiem że powinienem dużo wcześniej zawapnować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolek1    40

Za bardzo niewiem jakie to wapno ale z kopali Jażwica jest takie jasno zółtawe podobne z daleka do zwiru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj