wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

milanreal1    319

Powiedzmy otwarcie ilość CaO jaka wniesiemy do gleby wapmagiem jest mizerna i nie podwyższy pH, co najwyżej może zachować pH na dotychczasowym poziomie :D


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Jechało z firmy Agria po 135 z transportem brutto. Transport z Krakowa z Huty a Agria sprzedawała, firma z Tarnowa. Jestem spod Lublina. W mulcz gorczycy. Ziemie średnie. U mnie bezorkowo idzie nie tyle gruber co spulchniacz. A w wapmagu tam jest forma CaO a nie CaCO3? Bo wapmag chyaba wolno działa. Tylko podając na opakowaniu podają w przeliczeniu na CaO.

I klasa głównie 3a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Słyszeliście że aktywność odkwaszania przez 1kg MgO ma taką samą aktywność co 1,4kg CaO? :)

Kolego wydaje mi sie ze sie mylisz odnośnie magnezu ,

u mnie ponad 10 lat temu przez kilka lat było stosowane wapno ma gnezowe

5 lat temu badanie gleby wykazało wysoką zawartość magnezu a odczyn letko kwaśny ,było stosowane wapno tlenkowe , ostatniej jesieni nowe badanie gleby iwynik podobny , według doradcy taka zawarto,sc magnezu przy vtym ph jest nietypowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sobuciak    4

Kolego taka wysoka zasobność w magnez przy odczynie lekko kwaśnym zdarza się dosyć często, szczegulnie jak ktoś ma bardzo wysokie zakwaszenie i brak magnezu więc stosuje całą dawke wapno magnezowe, odczyn podskoczy do kwaśny lub lekko kwaśny bo jedna dawka to zamało żeby odkwasić (latami się psuje i kilka latek trzeba naprawiać)

a magnez moze nam skoczyc na wysoką czy bardzo wysoką i koledzy mają racje wapń i magnez zblizone właściwości odkwaszające.

Wap mag zawiera dwie formy siarczanową i węglanową jedna działa szybciej druga wolniej, mozna nim odkwaszac stosując odpowiednio wysoką dawkę ale czy kogoś na to stać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

mam pytanie a mianowice chciałem jeszcze teraz dać kredę po trawę zakłądaną i kukurydzę. jestem z łódzkiego ale pytanie kieruję także ogólnie gdzie mogę dostać taka kredę i w jakiej cenie, w necie szukałem to jest wapniak koszelowski (KZK), OMYA, lafarge (koło kielc ale tam jest tylko nawóz radkowit a kredę nie wiem czy mają, LHOIST. proszę o pomoc


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

przeczytalem kilkanascie ostatnich stron i jestem skołowany.

Kupilem ziemie (IIIb oraz IVa, gleba srednia) i okazalo sie ze pH wynosi srednio 4,00 a Mg 1,1 mg w100g gleby,wiosna pojda ziemniaka a pozniej planuje rzepak. Jaka dawke nawozu wapniowo-magnezowego dac teraz na wiosne oraz jaka ilosc wapna ww wapna podnosi o jeden punkt pH?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tuniec    1

mam pytanie a mianowice chciałem jeszcze teraz dać kredę po trawę zakłądaną i kukurydzę. jestem z łódzkiego ale pytanie kieruję także ogólnie gdzie mogę dostać taka kredę i w jakiej cenie, w necie szukałem to jest wapniak koszelowski (KZK), OMYA, lafarge (koło kielc ale tam jest tylko nawóz radkowit a kredę nie wiem czy mają, LHOIST. proszę o pomoc

zadzwoń do tej firmy oni też krede mają http://www.grempix.pl/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

przeczytalem kilkanascie ostatnich stron i jestem skołowany.

Kupilem ziemie (IIIb oraz IVa, gleba srednia) i okazalo sie ze pH wynosi srednio 4,00 a Mg 1,1 mg w100g gleby,wiosna pojda ziemniaka a pozniej planuje rzepak. Jaka dawke nawozu wapniowo-magnezowego dac teraz na wiosne oraz jaka ilosc wapna ww wapna podnosi o jeden punkt pH?

http://www.kpodr.pl/index.php/produkcja-rolinna/42-inne/1103-wapnowanie-gleb Wszystko da się w internecie znaleźć. Teraz wapna bym wcale nie polecał. 4,0 to niskie pH nawet na ziemniaka ale wapnowanie na ziemniaka zawsze wpływa niekorzystnie(ryzyko parchu). Na Twoim miejscu o rzepaku pomyślał bym w 3-4 roku użytkowania. Ciężko w ciągu roku taka zapuszczona glebę uzupełnić.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

ja się nie zgadzam że pod buraki powinno się wapnować na jesieni. Wapno powinno się wysiać na ściernie i podorywke wykonać wtedy wapno do wiosny ma czas sie rozłożyć. Najgorsze co można zrobić to zasiać go na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Ja dopiero teraz zawapnowałem interwencyjnie bo po prostu wcześniej nie miałem jak a kiedy sie powinno hmmm. Zawsze sie uczyłem że pod przedplon rośliny która potrzebuje najlepszego pH.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Panowie, stosował ktoś z was wapno z Działoszyna CaO+MgO minimum 75% w tym 20%MgO. Jeśli tak to jaką dawkę należy zastosować? Podobno 500kg na 1ha wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

To formy tlenkowe czy węglanowe? Jeśli tlenkowe to tona wystarczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Gościu mówił że to jakaś pozostałość z hydratyzacji budowlanego wapna... jakoś tak.

 

Jednak tlenkowe. Po ile u Was takie wapno? Koleś chce po 430zł

Edytowano przez pawelol111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

pawello 111 czy ty masz na myśli wapniak kaszelowski bo ono po tyle chodzi bo tlenkowe to to 24t kupujesz za 2500tys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Tlenkowe u mnie na składzie kosztuje 197zł za tonę i wg mnie to także zdzierstwo. Ja tydzień temu przywiozłem magnezowego wapna 5ton i udało mi sie jeszcze przed deszczem rozsiać


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@ piotrb14 A co ty byś chciał to wapno jest za chu. nie pieniądz więc nie ma co liczyć na nie wiadomo jakie działanie. Ja po zastosowaniu tego wapna zauważyłem poprawę gdzie były wypaleniska teraz jest lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Dziś zrobiłem badanie na PH -kupiłem kwasomierz glebowy i wydaje mi się, że wyniki są wiarygodne. Czy wapno węglanowe albo magnezowe, które na allegro kosztuje 15-17 pln warto rozsiewać na polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Jeśli masz w miare uregulowane pH lub masz lekkie ziemie to wg mnie węglanowe jak najbardziej. Jeśli niskie więc trzeba szybko działać to tlenkowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tuniec    1

jak by ktoś szukał ceny na woj.Pomorskie powiat Gdańsk to:

w postaci węglanu o zawartości min.50%CaO-100zł/t

w postaci tlenku min.60% CaO-180zł/t

w postaci tlenku min.50%CaO- 165zł/t

jak by ktoś był zainteresowany wapnem/kredą/kruszywem to zapraszam na PW

 

Więcej informacji pon numerem 602-592-838

www.grempix.pl

Edytowano przez tuniec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj