wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

danield28    35
jak znasz pH to juz wiadomo ile tego wapna dać.

 

Nie do końca tak jest... Aby prawidłowo określić ilość wapna potrzebną do otrzymania określonej wartość pH należy wykonać pomiar kwasowości hydrolitycznej i na podstawie tej wartości obliczyć ilość wapna...

 

panowie a moje pytanie jest takie, czy jeżeli systematycznie co 3 lata stosuję obornik jak i kórzaj, to czy jest konieczność wapnowania , chodzi mi co będzie na dłuższą metę, bo obecnie po oborniku to na plony nie narzekam

 

Gleba będzie się zawsze zakwaszać chyba, że są to gleby powstałe na zasadowej skale macierzystej... Jeśli nie posiadasz taki gleb gleba będzie się zakwaszać... Stosując obornik nie będziesz zakwaszał gleby gdyż obornik posiada właściwość buforujące ale ziemia i tak będzie się z każdym rokiem zakwaszać... Najlepiej jednak co 4 lata wykonywać testy gleby i będzie wiedział co i jak... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek30    0

A timac agro kupujecie po1500zł za tone i wam pasuje agrikola oferuje tlenkowe granulowane za 840zł za tone a 780 to jest niemiecki granulat bardzo dobrej jakości chwale sobie przynajmniej nie 1500zł i efekty są. jeśli chodzi o ścisłość to mają tańsze i lepsze...

Edytowano przez bartek30

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gorzupiak    1

bartek30

 

Trudno mi zrozumieć to co napisałeś.


"Myślę, że w dzisiejszych czasach to społeczeństwo wywiera na tobie pewną presję, jak powinieneś się zachowywać."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

No potraktowałeś to szczegółowo wiec się zgadzam. Ja podałem orientacyjnie, znając pH gleby, są tabele z orientacyjnymi dawkami CaO na ha w przypadku takiej gleby i wartości pH. Z obornikiem to nie tylko wł bufurowe ale też trochę Ca w oborniku jest. Wielkiej roli nie odgrywa ale taka delikatną.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Tak oczywiście można określać na podstawie pH jest to prosty sposób... Co do tego wapna one jest właściwie jednym z czynników właściwości buforujących obornika... :rolleyes: Pozdrawiam

Edytowano przez danield28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koks85    2

Ile płacicie za wapno i jakiego rodzaju w przeliczeniu na 1t?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
struna7278    0

Witam mam pytanie.

 

Czy na wiosnę przed sianiem jęczmienia mogę dać wapno ?

Jakie wapno polecacie? Próba PH nie była robiona.

 

Proszę o odpowiedź :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Medalik    2

Z tego co się oriętuję to wapno daje najlepsze efekty w drugim roku więc drugiej roślinie zrobisz dobrze :D . Napewno możesz dać, jęczmień niewiele zyska jeśli coś zyska ale napewno mu nie zaszkodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Daj jakiegoś tlenkowego tylko nie dużo. Jak tlenkowe palone to mysle tona starczy z powodzeniem.

 

Co mylicie o wapnie tlenkowo magnezowym 60% CaO, 30%MgO? Stosowal ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seremiak    1
Napisano (edytowany)

A słyszeliście coś o tym wapnie Oxyfertil 80%CaO G1??? http://www.lhoist.pl...ertil_Ca_80.pdf Stosował może ktoś?? Potrzebuje szybko odkwasic glebe bo miejscami pH 4,5 i nie wiem czy bedzie dobre na ziemie 4a klasa. Jeszcze mam pytanie czy można mieszać wapno tlenkowe z węglanowo magnezowym??

Edytowano przez seremiak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Ale czy warto. Cena podobnego z magnezem (również tlenkowe) 520zł/t. Więc jak za wapno to dużo za dużo. No ale odkwasić powinieneś szybko. Duża zawartość wapnia a tym bardziej że to tlenek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seremiak    1

To co polecacie na ziemie 4a o pH4.5 żeby szybko je podnieść?? Czy tlenkowe będzie dobre w ilośći 1.2t/ha 80%CaO zda rezultat podniesie pH?, a może lepiej weglanowe na tą klase ziemi?? i zkąd brać najlepiej żeby dość tanio wyszło??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

W sumie to ależy jakie gleby bo jak lekkie, piachy to może lepiej jednak węglanowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

jeżeli wapno rozsiejesz na wiosnę to nie licz na to że zaraz podziała bo jakiś efekt może być widoczny dopiero po roku, najlepiej dawać go na ściernie i przyorać wtedy daje najlepszy efekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seremiak    1

gleba raczej średnia może gdzieniegdzie lżejsza a miejscami glina, wapnować chcę dopiero latem na sciernie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukkar37    0

Witam wszystkich. Co Panowie myślicie na temat rozsiewania wapna rozrzutnikiem fortshritt t 088? Posiada pionowe wałki i niewielkie talerze, więc powinno dać radę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol7110    0

Mam pytanie jakie wapno sypać i w jakich ilościach najlepiej na dosyć lekkie gleby IV a-b klasy chciałbym też wiedzieć jaka cena tego wapna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol7110    0

Na lekkie to węglanowe. A jakie pH?

 

tego narazie nie wiem ale wapno to było dawane z 20 lat temu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Zależy jakie masz gleby niedaleko mnie są gleby naturalnie bogate w wapń i mają pH powyżej 7 gdzie nikt nigdzie nie wapnował. I też 4 klasa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corman    0

A co myślicie o takim nawozie: http://www.sulca.pl (17%S, 21%Ca). Sąsiad zakupił pod rzepak i był bardzo zadowolony. Jeśli chodzi o magnezowe to może Dolomit MgO+CaO 45% za 31zł lub 50% za niecałe 50zł loco kopalnia Rędziny

Edytowano przez corman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Panowie gdzie mógł bym dostać wapno tlenkowe w ilościach 6 - 10 ton. Do tej pory cały czas idzie wapno z Siewieża , magnezowe oczywiście. pH gleby podniosło się jednak nadal znajduje się w przedziale lekko kwaśne. Zawartość Mg mam już duża i bardzo duża. Dlatego chciał bym sięgnąć po tlenkowe, tylko nie mogę znaleźć punktu gdzie mógł bym to dostać. Jak macie jakieś pomysły to piszczie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj