wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

silva    19

Jeszcze nie brałem ale wystarczy popatrzeć po ogłoszeniach. Cały samochód przywiozą. Gość niedaleko mnie niedawno sprzedawał chyba w cenie 108zł ale jeszcze sie więcej nie rozglądałem. Dawki jeszcze nie liczyłem. Arek175 u mnie żółknie na brak magnezu albo może czasami wystarczy zgłęboszować i jest lepiej

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

U nas popon jest i będzie przyorywany więc przed orką damy krede a później nawozy i siew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Koło mnie niedaleko produkują rsm. Robią też fosforowo-potasowy i wapniowy. Wapniowy robią z mączki wapiennej, 30% masowo i 44,4 % wagowo cena 240 zł, plus 70 za rozlanie. www.agrochemserwis.pl Pomyślę o tym na wiosnę.Jestem ciekaw czy lepsze od kredy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhcr    5

Witam.Mam takie pytanie odnośnie tego czy można utrzymać pH gleby w normie stosując raz na 2-3 lata obornik i dodatkowo gnojowice, bo jednak zawiera wapń?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Wiecie gdzie badania można wsadzić?

Przykład, po wymieszaniu próbki podzieliłem ją na 2, A i B.

Oto wyniki;

-A,PH 5.2, FOSFÓR 5.6, POTAS 11, MAGNEZ 6,7

-B,PH 6.8, FOSFÓR 27.1, POTAS 15.9, MAGNEZ 7.5

Teraz pytanie, którą próbkę mam brać pod uwagę? :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

było kiedyś o czymś takim artykuł w top agrar wysłali jednakową ziemię do różnych stacji badawczych i z każdej przyszło coś innego

pH można sobie samemu zbadać kupić płyn heliga(nie wiem jak się dokładnie pisze) z płytką, może nie będzie bardzo dokładnie ale wysyłając do badania też nie ma pewności

@farmer wylicz średnią z tych dwóch wyników :D


red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Szczerze to ja olewam te wyniki pha i walę co roku po 100t wapna na inne działki i jakoś rośnie. Przy tych cenach nawozów to bym wolał wiedzieć jaka zawartośc PKMg naprawdę jest, ale przy takim gównianym badaniu próbek to raz, że się odechciewa 2 dni łaźić i kopać działki, druga sprawa to przy tych cenach nie da się przedawkowac PKMg. :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
badyl321    0

Kolego znam ceny wapna i potrafie to sobie obliczyć tylko sprawa wygląda tak nie mam rozsiewacza do tego to raz przydałby sie też jakiś tur żeby to zaladować a chciałem zapytać czy gdybym kupił to wapno co podałem posiać na wiosne powiedzmy zwykłym lejkiem tone na ha koszt 250 zł plus paliwo tylko czy to coś da.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
badyl321    0

Chodzi o to że wapno nigdy nie było dawane a chciałby miec w miare plony i myslałem żeby takie coś na wiosnę posiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wiec po 1 zrób badanie gleby. Potem kup wapno ale te dobre, potem poszukaj może ktoś pożyczy albo nająć usługę piastem i wyjdziesz bardziej na + niż stosowanie czegoś takiego.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinn998    13

Co uważasz za "wapno dobre"? U mnie po badaniu ph wyszło 4.9 i nie mam pojęcia jakie zastosować. Co polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Astora    3

Co uważasz za "wapno dobre"? U mnie po badaniu ph wyszło 4.9 i nie mam pojęcia jakie zastosować. Co polecacie?

Kolego przy tym pH co ty masz (4,9), najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie wapna węglanowego bez magnezu tylko CaO min. 50%, wapno takie posiada dużo wyższą reaktywność niż wapna magnezowe (chyba ze są to mączki magnezowe - one posiadają wysoką reaktywność). Musisz zastosować w dawce ok. 4ton/h. Trzeba pamiętać, ze wapno magnezowe nie podniesie nam szybko pH TYLKO podtrzyma więc stosujemy go w momencie kiedy już mamy minimum pH 5,8. Bardzo dobre wapno kupisz w Kopalni Wapienia Morawica - ja tam kupowałem tel. 41/367-02-27. Jak już podniesiesz pH 6 wtedy możesz zastosować wapno magnezowe (ale sądzę ze nie wcześniej niż za 2 lata), tylko pamiętaj, żeby było dobrze rozdrobnione. (im bardziej rozdrobnione szybciej zadziała)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Widzę, że kolega wszystkie swoje ostatnie wizyty na forum poświęca tylko reklamowaniu wapna z Morawicy, nawet i krytykujesz wapna z innych kopalni, bo tylko z Morawicy jest dobre?

Mam rozumieć, że tam pracujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

witam koledzy chciałem zapytać jakie wysiewacie tlenkowe to palone budowlane czy mielone z kamienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suzuki21l    5

panowie a moje pytanie jest takie, czy jeżeli systematycznie co 3 lata stosuję obornik jak i kórzaj, to czy jest konieczność wapnowania , chodzi mi co będzie na dłuższą metę, bo obecnie po oborniku to na plony nie narzekam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klepk995    182

Witam chciałbym się dowiedzieć czegoś na temat wapna węglanowego ma zamiar je kupić po 18zł/t i chce się spytać czy w ogóle warto je stosować , prosiłbym o napisanie wszystkiego na temat tego wapna i w ogóle czy to wapno będzie dobre pod tytoń , zboża, warzywa za wszystkie informacje z góry dziękuje cool.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Zależy od zawarość CaO, jak znasz pH to juz wiadomo ile tego wapna dać.

 

panowie a moje pytanie jest takie, czy jeżeli systematycznie co 3 lata stosuję obornik jak i kórzaj, to czy jest konieczność wapnowania , chodzi mi co będzie na dłuższą metę, bo obecnie po oborniku to na plony nie narzekam

 

Zrób badania gleby i będziesz wiedział.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj