wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

dralo5    27

Podłożony obornik ze ścierniskiem i już głęboka orka zrobiona. Mam ph słabe (4,5-5,5) dlatego chciałbym zrobić bo potasu i fosforu to mam po badaniu bardzo wysoka zawartość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Już lepiej na wiosne razem z nawozami przed siewem ale najlepiej byłoby gdybyś raz wymieszał samo wapno na wiosne a drugi raz już nawozy przed siewem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No właśnie. W moim przypadku właśnie będziemy dawać na wiosne chyba wapno jeśli finanse pozwolą tyle że teraz tam jest gorczyca to wapno będzie przyorane i dopiero uprawa przed buraki. Myśle że jakbyś zrobił dwie uprawy agregatem w tym pierwszą głębiej to nie powinno być źle. Tzn najlepsze rozwiązanie wg mnie. Albo nawet teraz zasiać wapno i zmieszać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Właśnie jakie. Tlenkowe 70% 1,5t/ha czy węglanowe 50% 3t/ha? A co z uwstecznianiem się fosforu stosują wiosną fosfor i wapno? A może rozsiać i gryfem grudziądzkim zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darkos795    4

Witam,zamówiłem dziś wapno [2000 pln za 27 ton brutto z dowozem jeśli to kogoś zainteresuje] i mam pytanko

do osób które rozsiewały to rozrzutnikiem obornika,mianowicie jak grubo trzeba sypać wapna na rozrzutnik,i jakim

biegiem trzeba jeżdzić aby wcodziło ok trzech ton wapna na ha?Będe wdzięczny za wszystkie dygresje na temat

rozsiewania wapna tą metodą.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Medalik    2

Ja się bawiłem rozrzutnikiem. Sypałem ok 20-25cm wapna i jeździłem trójką w C-360. Miałem 23tony i starczyło mi na 5ha ,a więc ok 4,5 tony/ha.

 

Ale rozrzutnikiem jest zabawa jak cholera, jak masz możliwość to pożycz sobie Piasta. Rozsiewacz rozsieje to szybciej i dokładniej, spalisz mniej paliwa( a paliwo drogie ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja w tym roku rozwoziłem po polu rozrzutnikiem i nie za ciekawie to wygląda

za duzo nie na sypie i trzeba dużo razy jeździć najlepiej by było rozsiewaczem do wapna rcw lub podobnym ;)


red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

I do piasta 1 osoba na piaście z łopata(gdy wapno jest wilgotne).


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darkos795    4

Znalazłem kogoś niedaleko mnie co ma piasta,2 czy 3 lata temu brał 30 pln od siewnika,muszę z nim pogadać.Fakty-

cznie licząc ile rozrzutników obornika wchodzi na pole to bym się najeżdził,ale kombinowałem w różne strony.

w każdym razie dziękuje za wszystkie sugestie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

@ krzysiek3120 a nie wiesz w jakiej cenie jest ta kreda i jaki ma skład i jakie dawki zalecają stosować? A co myślicie o kredzie mielnickiej i jaki dawki należy jej dawać? Bo nie mogę znaleźć ich strony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek175    1

Witam!!

Mam mały problem ,a więc tak:

Na jednym polu w tym roku zasiana była pszenica jara. Wschody były bardzo dobre mimo przymrozków na początku maja ,ale po jakiś 3 tygodniach na polu zaczęły się robić żółte place. Ziemia na tym polu to głównie klasa 3b. Ziemia w poprzednim roku na tej działce odłogowała miały być ziemniaki ,ale została zalana w maju ,a na działce obok zdążyliśmy zasiać jęczmień który i tak zgnił i po jęczmieniu nie było placy w pszenicy. Na 99% jest to sprawa ph ,bo efekt był taki że do żniw pszenica na tych kołach znikła. I tera z chciałbym się dowiedzieć jakie wapno tam posiać ,a sprawa jest tak ,że zostanie rozsiane ono wiosną na orkę (zimową lub wiosenną). Jest areał około 0.6ha ,a więc najlepiej żeby było workowane ,tanie i skuteczne.

 

P.S Dodałbym do załącznika zdjęcie tej pszenicy ,ale jakoś nie mogę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

to kup wapniak Kaszelowski 500kg w cenie 550tona działa po miesiącu od rozsiania na wiosnę dasz 500kg i na jesień następne 500kg i powinna się ziemia wyrównać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Nie jestem pewny czy to na 100% pH. My przed burakami dajemy krede tyle że jeszcze przed orką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Najpewniej byłoby zrobić badanie gleby, koszt 9,4zl i wtedy pewność by była jak to sprawa pH.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek175    1

Jeżeli nie ph to co?

Wstawiać zdjęcie tej Pszenicy jak ona wyglądała po wschodach?

Edytowano przez Arek175

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj