wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

agriculteur    0

o co chodzi tak naprawdę z tym mieszaniem obornika z wapnem? Sprawa wygląda tak że zabieram się właśnie za wywóz wapna na pole gdzie jest ściernisko bo było pryskane na perz, wiem że późno ale z różnych względów wcześniej się nie dało. Problem polega na tym że na część tej działki ma przyjść obornik, myślałem że uda mi się to wszystko prędzej zorganizować i chciałem dać wapno potem podorywka obornik i orka zimowa ale teraz jest już trochę późno i nie wiem czy jest sens robić to w takiej kolejności (zwłaszcza, że ON tani nie jest) czy po prostu rozwieść wapno, obornik i zaorać to wszystko na głęboko. Tylko zastanawiam się jakie będą negatywne konsekwencje takiego wymieszania wapna z obornikiem czy może jednak lepiej poświęcić się i zrobić to na dwa razy? Dodam jeszcze,że składowanie obornika do przyszłego roku też raczej nie wchodzi w grę. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pietras892    945

A gdzie ta kopalnie się znajduję.Pod Białoruską granicą?

 

Tak kolego to jest nad Bugiem bodajże powiat siemiatycze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Koledzy wziąłem w dzierżawę hektar pola, problem w tym, że od dawna nie było ono wapnowane a w tej chwili jest ono zaorane już na zimę. Czy można na to posiać wapno a potem ewentualnie to przebronować czy może wjechać kultywatorem? Czy lepiej poczekać do wiosny? Ale mi zależy na czasie bo chciałbym tam kapustę zasadzić za rok to lepiej wapnować jesienią... Proszę o szybką odpowiedź ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Wg mnie lepiej zasiać teraz i właśnie jakoś je przykryć. Żeby nie mieszać innych nawozów z wapnem na wiosne. Szkoda że zaorane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dannygumis    21

Kupował ktoś w tej firmie? http://agrikola.manifo.com. Był dziś u mnie koleś i oferują wapno skoncentrowane w Big Bagach. Człowiek mówi, że tego wapna daję się po 250 kg na ha. Cena 790 i 840 zł tona w zależności od wapna. Proszę o opinię na wyżej wymieniony towar warto czy nie? 

 

Wcześniej kupowałem mielnickie i z kielc po 79 zł tona.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Kupował ktoś w tej firmie? http://agrikola.manifo.com. Był dziś u mnie koleś i oferują wapno skoncentrowane w Big Bagach. Człowiek mówi, że tego wapna daję się po 250 kg na ha. Cena 790 i 840 zł tona w zależności od wapna. Proszę o opinię na wyżej wymieniony towar warto czy nie?

 

Wcześniej kupowałem mielnickie i z kielc po 79 zł tona.

 

 

 

Przelicz sobie koszt 1t CaO wapna + koszt rozsiewu i na tej podstawie podejmuj decyzję. Jak jesteś już dorosły to pewno nie wierzysz w bajki, wiec nie wierz we wszystko co mówi przedstawiciel chcący opchnąć towar!!!


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dokładnie, wapna nie da się skoncentrować do takich wartości aby np 250 czy nawet 500kg dało dobry efekt odkwaszający.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
trigo    0

Moim zdaniem bardzo dobre efekty odkwaszające daje wapniak koszelowski, mała dawka (jednorazowo max 1t/ha), niska cena,i widoczne efekty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuzaj63    45

Witam.Stosował ktoś może wapno pocelulozowe?W jakich dawkach stosować?

Czy po 20 latach składowania mogło stracić swoje właściwości?

Nigdy wcześniej nie słyszałem o takim wapnie a trafiło mi sie ok 20 ton razem z zakupionym polem więc coś trzeba z nim zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
trigo    0

My stosowaliśmy, dawek nie pamiętam - ale nie oszczędzaj go, właściwości raczej nie straciło (jednak poziom wapna mógł spaść - został wymyty, ale nieznacznie)

 

wydaje mi się, że jest produkt uboczny z produkcji, zawiera około 20-30% CaO, rozsiewaj je, nie zaszkodzi.

U nas we wsi wapno leżało 30lat, było jedną wielką bryłą, zasada była taka ile kto sobie ukopie to jego :D

Edytowano przez trigo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Kupował ktoś w tej firmie? http://agrikola.manifo.com. Był dziś u mnie koleś i oferują wapno skoncentrowane w Big Bagach. Człowiek mówi, że tego wapna daję się po 250 kg na ha. Cena 790 i 840 zł tona w zależności od wapna. Proszę o opinię na wyżej wymieniony towar warto czy nie? 

 

Wcześniej kupowałem mielnickie i z kielc po 79 zł tona.

 

Witam,

mozesz napisac cos wiecej o wapnie jakie Ci oferuja? Jaki ma sklad, ile czystego skladnika tzn CaO lub CaO+MgO. Cena ok 800 zl/t jest szalona. Nawet wapno granulowane kosztuje taniej. I co znaczy "skoncentrowane"? Bo nigdy o czymś takim nie słyszałem.

 

Koledzy

Jaka kopalnie dolomitu polecacie? Szukam wapna weglanowego z magnezem.

Co myslicie o http://www.gzd.com.pl/oferta/nawozy

lub http://www.kksm.eu/index.php?menu=12

lub http://www.dolomit.com.pl/nawozy.html

Kiedyś dobrą opinię miało wapno z Siewierza ale nie wiem jak jest teraz z jakością. Powinno być ok.

KKSM ma kilka kopalń. Dobre wapno mają w Laskowej ale trzeba dopilnować zeby bylo dobrze drobno zmielone.

Tego trzeciego nie znam ale na stronie internetowej, którą podałeś piszą "Nawóz wapniowo - magnezowy węglanowy jest łatwy w stosowaniu, nie pyli przy rozsiewaniu!!" Tu sami sobie strzelają w stopę. Wapno musi pylić. Dolomit to najtwardsza skała z ktorej robią wapno nawozowe i musi być drobno zmielony żeby w ogóle działał w glebie. Czyli im więcej pyłu w wapnie mielonym z jakiejkolwiek kopalni tym lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalfalk1    27

Witam.Stosował ktoś może wapno pocelulozowe?W jakich dawkach stosować?

Czy po 20 latach składowania mogło stracić swoje właściwości?

Nigdy wcześniej nie słyszałem o takim wapnie a trafiło mi sie ok 20 ton razem z zakupionym polem więc coś trzeba z nim zrobić.

ma ono 40% CaO.dawałem ok.5t na ha.na efekt musisz czekać ok.2lata(zwyżka plonu).rozwalałem je rozrzutnikiem obornika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jpogorzelak    5

Witam

Czy wapno tlenkowe można sypać na lekkie gleby, a drugie pytanie czy wapno węglanowe można dawać na wszystkie rodzaje gleeb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gelax88    19

czy mozna tego na 100%nie wiem ale raczej nie wolno ,lepiej zastosuj sie do zalecen ,bo moze nie byc efektow lub coś gorszego ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nic290    1

Z tego co słyszałem stosuję się je na lepszych stanowiskach aczkolwiek w małych ilościach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kruszek    0

Nawozy wapniowe dzielimy na wolno działające i szybko działające.

Wolno działające to nawozy występujące w formie węglanowe CaCO3.

Szybko działające to nawzoy tlenkowe CaO.

Nawozy węglanowe stosujemy na gleby lekkie a tlenkowe na gleby ciężkie i zwięzłe.

Stosowane inaczej nie przyniosą pożądanych efektów.

Jeżeli wapnujesz co 4-5 lat powinieneś co drugi cykl sypnąć wapno magnezowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiju221    17

Możesz po prostu wapno tlenkowe zgasić i wtedy dopiero je zastosować. A jeżeli już musisz to zastosuj połowę zalecanej dawki, na pewno nie zaszkodzi.


Sprzedam Claas Variant 360 na części!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiju221    17

Zależy w jakiej dawce. Największym zagrożeniem jest tzw. szok dla mikroorganizmów znajdujących się w glebie, jeśli zachwiejesz ich równowagą plony mogą spaść znacząco.


Sprzedam Claas Variant 360 na części!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    837

my wpano węglanowe pod skibe sialiśmy w ilości 2,5-3,0 ton. Czeskie wapno 60% bodajrze, 50zł/tona w tym transport ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Panowie a można byłoby rozwieść wapno węglanowe lub tlenkowe na glebę i zostawić na zimę nie ruszane? Będą jakieś straty i czy w ogóle podziała? Wcześniej nie dałem z różnych powodów a teraz chciałbym żeby pod buraki było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj