wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bratgarka    2

koledzy wozić wapno z cukrowni czy nie dodam że odległośc pola od cukrowni około 5 km czyli transport nie najdroższy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pietras892    945

ja bym się nie zastanawiał nawet 5 minut... dla Ciebie to opłacalny interes... ja mam do najbliższej cukrowni ponad 100km i woziłem 2lata temu :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Z cukrowni dawałem po 8-10 ton na ha a efekt mizerny. Dwa lata dawałem.Nigdy więcej tego dziadostwa na polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pietras892    945

jeżeli transport prawie nic go nie kosztuje to wcale nie jest złe wyjście u mnie po8 tonach/h odczyn się zmienił...

obecnie stosuje kredę z mielnika i efekty są natychmiastowe szczególnie na rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandcba    0

No dobra ale ja nie chce dawać dużo około 1000kg kredy na ha. To nie moge dawać nawet jesienią gdybym po orce rozsypał wapno a potem lekko przytalerzował??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

to dajesz w górnych granicach-kredy się taką ilość daje jak jest naprawdę kwaśno-na glebach ciężkich max dawka to 1200 kg.kreda będzie szybko działać,więc spokojnie możesz dawać jak ziemniak wyjdzie-obyś parchatych nie miał-bo to różnie bywa.miałem jesienią wapno pod ziemniak(bo tak jakoś plany się zmieniły)no i gładziutkie.wapno świeżo i parch to też nie jest reguła,ale bywa i wtedy kłopot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

jeżeli transport prawie nic go nie kosztuje to wcale nie jest złe wyjście u mnie po8 tonach/h odczyn się zmienił...

obecnie stosuje kredę z mielnika i efekty są natychmiastowe szczególnie na rzepaku

Jaki jest koszt tej mielnickiej kredy i od kogo kupowałeś - bezpośrednio w zakładzie czy przez jakąś firmę?

Edytowano przez zorzyk2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandcba    0

Poczekaj chyba Cie źle zrozumiałem chce dać około 1000kg kredy nawozowej(kupuje w workach po 25kg) to dużo?? Przecież w pszeliczeniu na CaO to są raczej znikome dawki aby odkwaśić ziemię. Dobrze mówię czy coś pomieszałem??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

kreda ma 90% no nawet więcej-szybko działa,i daje się ją częściej-więc chyba rozumiesz dlaczego są mniejsze dawki-wapno rozkłada się wolniej,część po roku lub dwu,a nawet trzech,a kreda rozpuści się w całości.rozpuść garść jednego i drugiego w szklance wody,zobaczysz różnicę.

radzę ci dać w ziemniak jak już krzaczki będą dlatego żebyś parcha nie miał-mawia się że parchate są jak wapno(pod jakąkolwiek postacią)w ziemię "wchodzi"lub "wychodzi"-nie ja to wymyśliłem,dziadkowie nasi już to dawno stwierdzili,i coś w tym jest-nie zawsze jest to reguła,ale czy chcesz ryzykować ziemniakiem(chyba że masz komu skarmić).ja bym zrobił jak pisałem,ja ci nie karzę,chciałeś rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandcba    0

To ja już nei wiem czym różni się taka kreda np. z okolic mielnika którą daje się kilka ton na ha a kredą nawozową która jest w workach i daje się ją maksymalnie 1 tone?? nie jest to kreda granulowana tylko normalna sypka. Wytłumaczysz mi to bo się już pogubiłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

margiel to też kreda,dla ścisłości-historii coś pamiętasz-dzieje tworzenia ziemi:JURA,KREDA-dlatego kreda bo młodsza,niż skała wapienna.

różnica w tonach na ha to od zawartości % wapnia(Ca)i czy węglan czy tlenek.

to tak ogólnie-musiałbym do książki spojrzeć(bo się tego nie uczyłem-nie ten profil szkoły),ale na AF są studenci profili rolniczych-bardziej są obeznani,ja to bardziej z praktyki.

poczekaj niech się wypowiedzą,a czytać czytają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandcba    0

Margiel??? No ale z nazwy jedno kreda i drugie kreda. Gduy dzwoniłem do tego gościa od kredy z mielnika mówił że zawartość CaO wynosi około 40% a tej kredy nawozowej której daje się tak mało też około 50-55% A więc gdy mam w dawkach napisane że potrzebóje dać około 2,5 tony czystego wapna CaO to wychodzi na to że musze dać około 6 ton tej kredy z mielnika rozkładam to na dwie dawki i wychodzi mi idealnie a jak to sie ma to tej kredy nawozowej którą daje się tylko 1 tone?? Mam ją stosować przez nastepne kilkanaście lat czy co?? A to że są różne rodzaje wapna to wiem dolomin węglanowe itp. Ale przecież z nazwy to i jedno kreda i drugie kreda i to mnie to zastanawia. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

kreda ma 90% no nawet więcej-szybko działa,i daje się ją częściej-więc chyba rozumiesz dlaczego są mniejsze dawki-wapno rozkłada się wolniej,część po roku lub dwu,a nawet trzech,a kreda rozpuści się w całości.rozpuść garść jednego i drugiego w szklance wody,zobaczysz różnicę.radzę ci dać w ziemniak jak już krzaczki będą dlatego żebyś parcha nie miał-mawia się że parchate są jak wapno(pod jakąkolwiek postacią)w ziemię "wchodzi"lub "wychodzi"-nie ja to wymyśliłem,dziadkowie nasi już to dawno stwierdzili,i coś w tym jest-nie zawsze jest to reguła,ale czy chcesz ryzykować ziemniakiem(chyba że masz komu skarmić).ja bym zrobił jak pisałem,ja ci nie karzę,chciałeś rady.

 

90% CaO czy reaktywności bo to różnica. Na studiach miałem że kreda ma 40-50% CaO czy teoretycznie 1t to nic, z drugiej strony opinie na forum ze 1t potrafi podnieść pH o 1 stopień więc dziwne to wszystko.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandcba    0

No właśnie a ja spotkałęm się ze stwierdzeniem Że kreda CaCO3 nie może mieć więcej niż chyba 53% CaO bo tak wynika z reakcji chemicznych. Więc ja już się pogubiłem w tym wszystkim. :( A jeszcze jedno jak to jest kreda nie jest wapnem tlenkowym a więc można pszesadzić z dawką kredy na glebach lekkich??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

@milanreal1-dobrze to ująłeś-reaktywności-bo w jednej szklance woda się zabarwi i na dnie będzie osad jakby piasku,a druga się rozpuści prawie całkowicie-jakby brudnym mlekiem szklankę zalał.z drugiej strony to co szybko podniesie PH to i szybciej z pola wyjdzie-bo ten osad piasek z tej szklanki będzie latami jednak się rozpuszczał-no chyba że to zanieczyszczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandcba    0

No dobra a jeśli mam pole gdzie co roku są ziemniaki to kiedy mam dawać wapno odrazu po wykopkach gdzieś w lipcu a potem talerzówka czy jak??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

lipiec dobra pora-do jesieni z reaguje,jeszcze przez zimę i git.

tylko kto sadzi ziemniaka X lat na tym samym kawałku-trzeci raz to już za długo-chociaż rok przerwy by się przydał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandcba    0

No to rzeczywiście wstrzymam się do następnego roku i dam zaraz po zbiorach. A propo takiej ziemi to ździwiłbyś się jakie są tam ziemniaki nawet potym że od kilkunastu lat są tam ziemniaki. Ale sadzę je na wczesne a więc zazwyczaj do początku lipca są wykopane i zasiany poplon.:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Panowie, Chciałbym wysiać sól potasową i wapno najlepiej na pole po burakach ze ściętymi liśćmi i nie wiem jak zrobić sól na liści a na przeoraną glebę rozsiać wapno tlenkowe i zostawić nie ruszane na zimę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

Zasiany poplon gorczyca jest już duża można na nią wapno teraz rozsiać. Czy ta zielona masa nie będzie miała negatywnego wpływu na wapno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pietras892    945

Jaki jest koszt tej mielnickiej kredy i od kogo kupowałeś - bezpośrednio w zakładzie czy przez jakąś firmę?

 

 

 

wszystko zależy od odległości ja kupowałem bezpośrednio z kopalni ok 100km odległość płaciłem 90zł+vat za tonę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj