wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

chomik111    18

te 4 tony podziel sobie na dwie dawki. W tym roku 2 tony może być nawet kreda szybciej podnosi ph a w następnym roku daj drugie 2 tony CaO możesz dać jakieś z magnezem bo podejrzewam że masz niską albo bardzo niską zawartość w glebie a to ważny składnik pokarmowy dla roślin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinn998    13

te 4 tony podziel sobie na dwie dawki. W tym roku 2 tony może być nawet kreda szybciej podnosi ph a w następnym roku daj drugie 2 tony CaO możesz dać jakieś z magnezem bo podejrzewam że masz niską albo bardzo niską zawartość w glebie a to ważny składnik pokarmowy dla roślin

Dzięki za podpowiedz. W tym roku i tak nie dam rady bo już rzepak rośnie - można było wcześniej pomyśleć o wapnowaniu przed sianiem ale niestety zacząłem się tym interesować od niedawna. Ciekawe co wyjdzie z rzepaku w tak niskim ph. Będę miał rozeznanie na następny roku jak wapnować, a co do Magnezu jego zawartość była niska wiec wapno będzie potrzebne z magnezem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rataj    3

wszystko zależy od kategorii agronomicznej gleby. Przy niskich wartościach pH nie można dawać wysokich dawek jednorazowo bo można uzyskać dokładnie odwrotny efekt. Innymi słowy nic by Ci to nie dało ze wysiałeś wapno a odczyn by się nie zmienił. Jest taka ksiażeczka, w zasadzie poradnik "ABC wapnowania" odnośnie wapna i wapnowania w której jest to ładnie opisane i przedstawione. Warto przeczytać przed dokonaniem wyboru odnośnie dawki jak i samej formy nawozu bo jest kilka opcji. A jednorazowa maksymalna dawka CaO/ha zależy jak już wspomniałem od kategorii agronomicznej gleby. Jeśli masz dostęp do tej pozycji to z pewnością znacznie ułatwi Ci wybór a jak nie to ja mam te książkę to jak byś chciał to na gg mogę Ci troche podpowiedzieć podpierając się tym poradnikiem. Pozdrawiam


Claas Dominator 98sl classic, Zetor Forterra 12441, Zetor Proxima 85 plus, Zetor 7211, Ursus c330


AgroFoto -----> najlepsza stronka w sieci;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

@rataj - może miałbyś możliwość zeskanowania tej książki, w necie nigdzie nie ma, a ona ma bodajże 36 stron, wrzuciłbyś gdzieś i wielu miało by z tego pożytek, nie ukrywam że ja również :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rataj    3

w poznaniu nie mam skanera. A poza tym to całej książki na pewno nie będę skanował tylko jak już to jedynie te tabelki z dawkami na poszczególne kategorie.


Claas Dominator 98sl classic, Zetor Forterra 12441, Zetor Proxima 85 plus, Zetor 7211, Ursus c330


AgroFoto -----> najlepsza stronka w sieci;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Jak bym teraz rozsiał na łąkę ok 1 t/ha wapna 70% CaO a na wiosnę dobrze przegnity obornik to będzie ok? Nie powinna już chyba zajść reakcja obornika z wapnem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Jak bym teraz rozsiał na łąkę ok 1 t/ha wapna 70% CaO a na wiosnę dobrze przegnity obornik to będzie ok? Nie powinna już chyba zajść reakcja obornika z wapnem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

nie wolno obornika mieszac z wapnem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35
nie wolno obornika mieszac z wapnem

 

Wiesz, ja za to wiem, że można i nie mam żadnych przeszkód... Prowadzone były nawet badania, które polegały, że do obornika dodawano wapno i to dopiero trafiało na pole... Jak twierdzisz, że nie można to podaj do tego powód... Pozdrawiam

Edytowano przez danield28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

można stosować wapno granulowane pogłównie wiosna na zboża ozime ??

 

Niby podają że można a czy da efekt? Mało kto takie coś robił, najlepiej zrób na próbę cześć pola z wapnem część bez i zobacz jak to będzie wyglądało.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy mogę rozsiać wapno na poplon? Chodzi głównie o to, że na poplon będzie szedł azot aby się to rozkładało, czy to nie zakłóci jakichkolwiek procesów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest to nowy kawałek ziemi, na którym będzie gorczyca bo przez długi czas ziemia leżała ugorem. Z tego co przeczytałem na tym forum zrozumiałem ,że na masę zieloną powinno dać się azot w celu lepszego rozkładu, chyba ,że błędnie zinterpretowałem..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Bardzo błędnie zinterpretowałeś. N daje się np na pocięta słomę po żniwach. Na zielona masę nie trzeba.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BizonFan321    374

mam zamiar wapnować pole , będę potrzebował 1000 kg wapniaka kornickiego jak go zamówić i gdzie dostać ? Normalne wapno nie wchodzi w grę bo nie mam rcw . Czy np. u handlarza nawozami można go zamówić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BizonFan321    374

mam zamiar wapnować pole , będę potrzebował 1000 kg wapniaka kornickiego jak go zamówić i gdzie dostać ? Normalne wapno nie wchodzi w grę bo nie mam rcw . Czy np. u handlarza nawozami można go zamówić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandcba    0

To tak mam owies który na zime będzie zaorany głeboką orką. Nie wiem kiedy dać wapno na tą ziemie na owies raczej nie bo po orce wapno pójdzie głęboko w ziemię i nei będzie efektu a więc dać jesienią np. po orce a po tem zbronować czy na wiosne tuż przed sadzeniem ziemniaków?? Wiem jest podobny temat ale tam są strasznie chaotyczne odpowiedzi i nie można się czegoś dokładnie dowiedzieć bo cały czas zmieniają się wątki. Więc prosiłbym o nie odsyłanie mnie do innych tematów. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Ziemniaki nie lubią świeżego wapna więc lepiej teraz rozsiać wapno i dobrze się wymiesza z ziemią oczywiście pod warunkiem ze nie będzie dawany obornik bo wtedy wapno odpada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

w ziemniaku najlepiej wapno dawać jak są już takie 15cm krzaczki i opielić,lub obredlić-parch wtedy nie występuje.ziemniak toleruje odczyn kwaśny,brak magnezu bardziej odczuwalny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj