wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Lukaszjarm    4

tlenek bede zamawial za rok po zniwach . to powie mi ktos czy budowlane wapno nadaje sie do poprawy pH czy lepiej kupic jakis Wap-Mag czy tam Wapniak Koszelowski ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Wapno budowlane może zawierać różne związki chemiczne umożliwiające prace budowlane w ujemnych temperaturach. Te substancje mogą zaszkodzić roślinom.

Daj takie wapno do analizy chemicznej i stwierdzisz czy można siać czy nie.


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz0221    0

koledzy agrofotowicze. a co to za wapno ?? koloru żółtego, sypkie (granulkowate) nie kurzy się przy rozsiewaniu...czy to poprostu jakiś nawóz...widziałem jak go gdzieś rozsiewali RCW, ile daje się go na hektar np. pod pszenicę ozimą ?? i jaka cena ?? może bym zastosował takie... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hemi    45

Pewnie wapienko magnezowo- węglanowe ja zastosowałem 6t/ha po 30zł tona. A nie ładowali go niebieskim ciągnikiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
david697    0

to raczej ani jedno ani drugie... oba nie nadają sie do siania wapna.

A tak wogóle to zaczni od odwiedziń lub telefonu do izby rolnej, są w tej chwili dotacje do wapna, ale jeśli idzie o dokładne info to zadzwoń i sie dowiedz. Mój Tato wiem że złożyl dziś wniosek i bedzie wiadomo w przyszłym tyg czy bedzie dotacja czy nie..... ogolnie zwracaja polowe ceny wapna. Tylko to oni podają Ci jakie kupujesz i od kogo. Każdy powiat ma innego dostawce.

Na początek musisz dać próbke ziemi do analizy i jeśli wykarze zakwaszenie gleby lub jest jałowa glebo to otrzymujesz dotacje.

Dlateo jeśli chcesz mieć wapno to weż próbki od jakiegoś sąsiada to ma zakwaszoną glebe, ja tak zrobiłem i od razu przeszło :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

ja sieje w ostatnich latach wapno tlenkowe magnezowe. pH mam w granicach 5,6-6 w zaleznosci od pola. moim zdaniem wazny jest odczyn gleby bo jak bedzie pH przykładowo 3 lub 4 to ani nawóz ani obornik nie pomoże bo nawozy sie uwstecznią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej24871    12

A ja ostatnio czytałem w poradniku jak jakiś profesorek się wypowiadał że nie ma sensu wapnować tlenkowym on drastycznie podnosi ph a później klapa, w dłuższej perspektywie to samo działanie jak węglanowe


O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Daj węglanowe na ciężkie ziemie to efekty będziesz miał może po 5 latach ...


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubert9595    4

koledzy zastanawiam się czy rozsiać wapno na ściernisko czy na zaorane, kupiłem wapno o zawartości 15% magnezu i 30% wapna w konsystencji podobnej do cementu, sypkie jak radzicie żeby było dobrze????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz0221    0

koledzy chcę zasiac pszenice ozimą i nie wiem kiedy rozsiac wapno, przed orką czy po orce ? sąsiad który siał pszenżyto wapno dawał po orce...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

Andrzej24871 , zgadza sie, ale licza sie stosowane dawki ja sieje w granicach 1 t/ha. najlepiej rozsiej wapno wymieszaj z gleba i dopiero bierz sie za orke . jak bys odrazu zaorał to wapno dostanie sie zbyt głeboko , teoretycznie mozesz zrobic jak twoj sasiad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Siał ktoś wapno na poplon?? Pytam bo widziałem jak sąsiad siał wapno na kwitnącą gorczycę a potem to orał.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Co powiecie na temat kredy nawozowej o takich parametrach?

 

CaCo3 - 950 g

CaO - 550 g

Ca - 380 g

PH - 9,4

Wilgotność - 0,3 %

Zawartość substancji nierozpuszczalnych w 15 % HCL - 1,6 %

 

Warto kupić? Cena ok. 140zł za tonę w workach 25kg, w bigbagach taniej... Ile tego mniej więcej można na hektar wysiać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

Znów prośba o poradę

Tydzień temu pokropiłem na awansem na chwasty.Czy mogę teraz rozsiać wapno i czekać na deszcz czy czekać i rozsiewać przed samą orką. Mogę potem to wszystko pokropić ug maxem, dać polifoskę 4 i zasiać pszenżyto?

Z góry dzięki za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Jakie wapno polecacie żeby podnieść Ph o blisko 2punkty? Dodam, że większość to mozaiki gdzie znajduje się ciężka oraz piaszczysta gleba. Efekt chciałbym uzyskać jak najszybciej i wapno będzie stosowane po ściernisku. Tylko jakie wybrać tlenkowe (żeby nie zaczęło palić na piachu, magnezowe (długo trzeba czekać na efekty ponoć) węglanowo- magnezowe czy krede? Co polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Kreda będzie dobra, lub węglanowe o wysokiej reaktywności ale to mniej więcej to samo jeśli chodzi o charakterystykę działania.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinn998    13

Od tego roku dostałem do obrobienia 5h pola w dwóch kawałkach. Przypadkiem znalazłem w domu badanie gleby z tego kawałka i wynikało z niego ze ph wynosiło: 4,84(badanie z 2009r) - czyli nie za dobrze. Rozmawiałem na ten temat z ojcem powiedział ze "szkoda wapnować bo to dzierżawa". Są to gleby III klasy, w tym roku było na jednym kawałku kolo 13,5 tony pszenicy z 2,3h wiec ojciec stwierdził że i tak dobrze szkoda pieniędzy na wapno. Czy naprawdę nie mam sensu wapnowanie tego pola? Jakie korzyści w postaci plonu morze przynieść unormowane ph. Jak już wapnować to w jakiej ilości i jakim wapnem??? Proszę o poradę.

Edytowano przez marcinn998

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rataj    3

korzyści w nawożeniu raczej - bedzie można obciać dawki troche bo większa część składników zostanie udostępniona z gleby przy uregulowanym pH i w jakości plonu. A swoja drogą to gdzie można kupić wapno tlenkowe 80%CaO? Najlepiej pyliste. Ma ktoś może kontakt do tego typu punktów? Pozdrawiam

Edytowano przez rataj

Claas Dominator 98sl classic, Zetor Forterra 12441, Zetor Proxima 85 plus, Zetor 7211, Ursus c330


AgroFoto -----> najlepsza stronka w sieci;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinn998    13

Poczytałem trochę i wyszło mi ze muszę dać ok 4ton CaO na hektar na moje gleby, teraz kwestia tego jaki rodzaj wapna zastosować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rataj    3

4 tony CaO jednorazowo? :o


Claas Dominator 98sl classic, Zetor Forterra 12441, Zetor Proxima 85 plus, Zetor 7211, Ursus c330


AgroFoto -----> najlepsza stronka w sieci;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj