wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

lambogrand    52

Mam 34 tony wapna magnezowo weglanowego(zoltego) na polu 6,5 ha na ile otworzyc zasuwe w rcw 3 tonowym naped od kola tasma, zeby mi 5 ton sialo???Lub jak wy praktykujecie miejwiecej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pirell    0

W glebie jest wystarczająco PK jeżeli stosujesz takie nawożenie co roku wiem bo robiłem próby ziemi i wszędzie wyszło mi wysokie lub bardzo wysokie stężenie PK. Wapno pozwala roślinie lepiej wykorzystywać te elementy więc nie ma sensu wywalać pieniędzy w błoto. Poza tym słyszałem opinie (z dość pewnego źródła) że P się wypala z wapnem i rodzą się kolejne straty. Jeszcze zależy jak stosujesz wapno przedsiewnie czy przed orką. Ja stosuję przedsiewnie zamiast nawozu w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Fosfor nie jest wypalany przez wapno!!! Fosfor tworzy z wapnem fosforan wapnia który nie jest rozpuszczalny w wodzie a przez to jest niedostępny dla roślin. Jest to uwstecznienie fosforu!!!


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peterek88    0

Witam. Mam pytanie. Z budowy zostało mi prawie 500 kg wapna budowlanego i pomyślałem, że szkoda to wywalić a do przyszłego roku prawdopodobnie się zbryli czy nie wysypać tego na pole. Mam taki kawałek 2,7 ha na którym ma być pszenica jara w przyszłym roku a ph jest tam na poziomie 5,4. Czytałem trochę w internecie o tym i są różne opinie. Prosiłbym o odpowiedzi od osób, które coś takiego praktykowały i z jakim efektem? W chwili obecnej na polu jest zrobiona podorywka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wajdek85    5

Wapno budowlane to zwykłe wapno tlenkowe, z tą różnica że jest to 100% wapna a nie jak w nawozowym 60-70%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mario3004    0

W glebie jest wystarczająco PK jeżeli stosujesz takie nawożenie co roku wiem bo robiłem próby ziemi i wszędzie wyszło mi wysokie lub bardzo wysokie stężenie PK. Wapno pozwala roślinie lepiej wykorzystywać te elementy więc nie ma sensu wywalać pieniędzy w błoto. Poza tym słyszałem opinie (z dość pewnego źródła) że P się wypala z wapnem i rodzą się kolejne straty. Jeszcze zależy jak stosujesz wapno przedsiewnie czy przed orką. Ja stosuję przedsiewnie zamiast nawozu w tym roku.

wapno reaguje z azotem przez co ulatnia się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon1    232

Fosfor nie jest wypalany przez wapno!!! Fosfor tworzy z wapnem fosforan wapnia który nie jest rozpuszczalny w wodzie a przez to jest niedostępny dla roślin. Jest to uwstecznienie fosforu!!!

To dlaczego w nawozach fosforowych i fosforowo-potasowych jest zawartość Ca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

@bizon1

 

Liczne związki organiczne mogą być metabolizowane tylko po przyłączeniu się do nich kwasu fosforowego. Rośliny pobierają fosfor głównie z rozpuszczalnych w roztworze glebowym ortofosforanów, w postaci jonów H2PO4 i niewielkim stopniu HPO4, przy pH gleby w przedziale 6-7. Im zawartość przyswajalnych form fosforu w glebie jest większa oraz im większa jest wilgotność gleby, tym pierwiastek ten jest lepiej pobierany. Przeważająca część fosforu wiąże się w glebie z kationami metali 2 i 3 - wartościowych (wapnia, magnezu, żelaza, glinu i manganu) w trudno rozpuszczalne związki. Proces taki nazywa się uwstecznianiem.

 

źródło: http://www.raportrolny.pl/index.php/home/zalecenia-nawozowe/92-zalecenia-nawozowe/1158-znaczenie-fosforu-w-yciu-gleby-i-rolin-nie-tylko-sadowniczych.html

 

A co do zawartości Ca w nawozach po policz sobie ile tego pierwiastka wnosi się do gleby przy wapnowaniu a ile z nawozami wieloskładnikowymi.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wajdek85    5

To dlaczego w nawozach fosforowych i fosforowo-potasowych jest zawartość Ca.

Chcesz poznać na to odpowiedź to dowiedz sie z czego i jak one powstają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

O i ost post trafia w sedno ;)

I mimo że te nawozy zaw Ca to odczyn maja kwaśny, nawet bardzo.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Dziękuję panowie za rady na temat wapnowania i nawożenia PK. A czy stosować wapno w ściernisku łubinowym? Czy tam lepiej dać nawóz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

@dralo daj pod skibę na zimę wapno normalnie, łubin zostawia dużo azotu a glebie a fosfor i potas pobiera ze związków słąbo przyswajalnych dla zbóż, na wiosnę zastosuj zmniejszone nawożenie PK, z tym że jak dasz na jesieni pod orkę wapno to je wymieszaj z glebą gruberem lub talerzówką.

@marcin2057 wszytsko zależy od granulacji jeżeli masz bardziej pyliste ale i trudne do rozsiania to możesz dać nieco więcej ważne jaką ma reaktywność jeżeli dajesz rzadko to nawet 3 tony możesz dać, natomiast przy wapnie o wiekszej frakcji na łąki jeżeli nie jest zmieszane z ziemią no to sie gorzej nadaje bo może mieć słabszą reaktywność a nei przykryte glebą może się wymyć, najlepsza na odkwaszenie była by kreda 1t na ha, najlepiej na jesieni

@farmermf można dać jednak nie licz że zadziała na ten posiany rzepak, może na przyszły rok dopiero, lepiej było dać przedsiewnie pod agregat, a jezeli jest duża pochyłość na polu to wolałbym dać na twoim miejscu na przyszły rok jak Bóg przykazał, ja dałem pod rzepak pod orkę


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

atomik, dałem pod pług 4t kredy ale po wschodach rapsu znów są przebarwienia które wskazują na brak magnezu a że mam dostawę teraz takiego wapna to myślę rozwalić choć tonę na pół hektara po wierzchu może coś zadziała jak nie teraz to następny sezon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam małe pytanie. Czy można posiać wapno przed siewem żyta po głębokiej orce teraz?

pozdrawiam wlascicielziemski1

Edytowano przez wlascicielziemski1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

jak najbardziej pod agregat po oraniu nie pszeszkadza


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian    0

a czy czasem po wapnowaniu nie występuje efekty niedoboru mg? ;) tak mi bynajmniej wpajano kiedyś w szkole ;)

Edytowano przez Sebastian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

ja mówiłem o wpanie magnezowym więc gdzie brak


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Zależy jakim wapnem. Po magnezowym powinien choć w pewnym stopniu uzupełnić braki Mg choć nie od razu. To nawóz długo działający. A co powiecie o Wap-Magu zastosowałem go przed agregatem pod rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj