wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@Bob W przypadku czarnoziemów im głębiej- tym mniej Al.

 

Może nie mam do czynienia z taką ziemią. :)

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam, chciałbym odkwasić swoje pola. Chcę zastosować wapno węglanowe odmiany 04 i mam pytanie czy da ono jakieś efekty na przestrzeni 1 roku i jak jest z jego reaktywnością. Wiem,że najszybsze efekty byłyby po zastosowaniu tlenkowego lub kredy ale ze względów ekonomicznych wybrałem 04. Ceny na allegro gdzie jest wysyp ofert zaczynają się od 15zł/t tylko że wydaje mi się że dobre wapno będzie droższe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

badałem glebę i pH waha się w przedziale 3,98 do 5,17 kategoria agronomiczna gleby to średnia, zawartość fosforu na jednym polu 8,1 a na innym nawet 32, potasu od 3 do 15 i magnezu od 1 do 5 i mam pytanie ile sypnąć wapna węglanowo magnezowo o zawartości Ca 34% i Mg 17% na ha i kiedy najlepiej zastosować przed orka siewną ? Kiedy siać wapno i jakie na pastwiska i łąki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lambogrand    52

najlepiej na sciernisko pozniej gruberem wymieszac potem orka ja tak zrobie zamowilem wapno weglanowe 52% 2 tiry proby nierobilem bo wiem ze na tym polu ze 30 lat wapna niebylo dam jedno auto na 6.5 ha a drugie na rozne kawalki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja też nie robiłem u siebie próby bo sytuacja u mnie jest taka sama. Zamówię wapno odmiany 04 czyli takie jak Ty. Planuję sypać ok.5t/ha. Cena z dowozem za tonę wyjdzie 79zł więc trochę drogo , ale z Sandomierza jest kawałek drogi do mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

ja kupowałem tlenkowe za samochód (26 ton) wyszło 1800 zł wiec takie zastosuj podziała szybko. Gość z okolic Włocławka

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BOGDAN01    0

badałem glebę i pH waha się w przedziale 3,98 do 5,17 kategoria agronomiczna gleby to średnia, zawartość fosforu na jednym polu 8,1 a na innym nawet 32, potasu od 3 do 15 i magnezu od 1 do 5 i mam pytanie ile sypnąć wapna węglanowo magnezowo o zawartości Ca 34% i Mg 17% na ha i kiedy najlepiej zastosować przed orka siewną ? ...

 

Zastosuj wapno na ściernisko (tak jak pisze lambogrand) i opryskaj mocnym mikrobiologicznym środkiem a następnie wymieszaj to gruberem lub talerzówką żeby poprawić odczyn i życie w całej warstwie uprawnej gleby.

Takie odkwaszanie gleby daje najszybszy i najtrwalszy efekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Po co pryskać wapno biologicznymi cudami o możliwościach pisanych patykiem na wodzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

lukaczmarek a jaka jest zawartość CaO w tym wapnie? Mógłbyś podrzucić namiary na dystrybutora? Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

55% namiary napisze ci jutro na pw. ja kupowałem w jakiejs firmie ale kierowca dał mi namiary na siebie to mówił 200zł taniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

zamówiłem wapno węglanowo magnezowe i za cały samochód wyszło ok 1800zł, cena wraz z dowozem to 74zł i miał tez wapno tlenkowe o zawartości 54% w cenie 70zł/ z tonę wraz z dowozem a bez dowozu po 23 zł lokalizacja woj. Świętokrzyskie,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandcba    0

Chodziło mi o narmalne wapno krede z mielnika. To co można dać wapno zaorać i potem za kilka dni posiać polifoskę przedsiewnie i zasiać pszenice ozimą??. Czy to wszystko nie będzie się gryzło ze sobą?? A tak po za tym to ile takiej kredy można maksymalnie dać na ha jak dam około 3 ton to nie zrobi mi jakiegoś "sajgonu" w glebie tak jak np. w. tlenkowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@marcin podaj dokładnieszy namiar- bo ja ze świetokrzyskiego i może bym sobie bez dowozu poradził?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

600-038-070 i tak jak powiedział przez telefon wapno magnezowe o zawartości wapna 34% i magnezu 17% kosztuje 23 zł a z dowozem do mnie w woj łódzkie 74zl, a wapno węglanowe 53% wapna 70 zł . jak byś się coś dowiedział to daj znać a ile sypnąć wapna magnezowego na ha ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Panowie mam pytanie, jakbym zastosował wapno tlenkowe czy mógłbym rok zrezygnować z nawozów przedsiewnych pod pszenice(chodzi mi o nawozy fosforowe i potasowe)? Czy będą duże straty na plonie

Edytowano przez dralo5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian83    13

wapno ma dużo do fosforu i potasu zwieksza wykorzystanie tych składników gośc z 'branży' opowiadał mi kiedyś jak spółka kilkaset ha zastosowała tylko wapno jednego roku bez pk i nieodbiło to sie negatywnie na plonie ale proponuje najpierw zbadać kwasowosc


...zadużo kasy i wolnego czasu = porabane w głowie ROLNICTWO chroni mnie przed jednym i drugim...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Kolego P i K zawsze w glebie są zapasy, nigdy żadna roślina nie wykorzysta w pełni tych składników w ciągu 1 okresu wegetacyjnego. Jeżeli przez sporo lat z rzędu stosujesz nawozy NPK to jak przez 1 rok z nich zrezygnujesz to większej różnicy nie zauważysz.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Moje 2 ha od 20 lat nie widziały wapna <_< A więc nie trzeba mi badań gleby aby stwierdzić ,że ziemia jest zakwaszona.Mam V i kawałkiem VI klasę, a z tego co wiem to na moje ziemie tylko wapno węglanowe...

-Ile trzeba by dać tego wapna na ha?

-Po jakim czasie można by rozwieść obornik?

-Czym rozwieść, rozsiewacz nawozów KOS/rozrzutnik obornika czy po prostu na przyczepę i łopatami ?

-Po jakim czasie zauważę efekty?

-Jakieś namiary w Łódzkiem ?

 

 

I mam jeszcze jedno pytanie...Ktoś tu kiedyś pisał o odkwaszaniu gleby wapnem budowlanym...Mi to się nie widzi gdyż chyba jest za silne....Ale jak jest w praktyce?

Edytowano przez ElWymiataczos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

budowlanego się nie stosuje, jak chcesz namairy napisz do mnie na PW zamawiam z okolic Kielc ja pakuje 3-4 t na ha ale jak chcesz odkwasić do kredę tylko ja nie wiem gdzie kupić taniej duże ilości dla łódzkiego


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mario3004    0

Witam forumowiczów, interesuje mnie jak przeprowadzacie wapnowanie łąk na glebach mineralnych i torfie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pirell    0

Panowie mam pytanie, jakbym zastosował wapno tlenkowe czy mógłbym rok zrezygnować z nawozów przedsiewnych pod pszenice(chodzi mi o nawozy fosforowe i potasowe)? Czy będą duże straty na plonie

 

Nawet to jest wskazane bo wapno reaguje z fosforem i się wypala więc takiego efektu nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

@Pirell polecasz odpuścić nawożenia PK przed sianiem gdy zastosuję wapno tlenkowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj