wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

dexterek    83

@PK007: wapno tlenkowe rozni sie od weglenowego czasem dzialania. CaO rozklada sie glebie duzo szybciej niz trudno rozpuszczalna sol CaCO3. na gleby lekkie stosuje sie wapno weglanowe, na tych glebach w rozsadnym tempie podnosi pH. natomiast wapno tlenkowe stosuje sie na gleby ciezkie. wynika to z tzw "buforowosci" gleby czyli ilosci czesci splawialnych. zastosowanie wapna tlenkowego na glebach lekkich moze zaskutkowac popaleniem roslin, powaznym zaburzeniem zycia w glebie i spadkiem plonu. zastosowanie zas wapna weglanowego na glebach ciezkich moze ujawniac swoje dzialanie nawet za 8 lat. kazde wapno jest mielona skala, zwykle jest to dolomit. wapno magnezowe to dodatek tlenku magnezu do wapna tlenkowgo badz weglanowego. wapno z magnezem jest zawsze lepsze niz bez magnezu, to z magnezem ma taki rozowo-pomaranczowawy kolor.

 

@mazowsze: wychodzi 45zl/tona. cena nie jest jakos powalajaco niska. pewnie do tego 1100 trzeba doliczyc koszt transportu

Edytowano przez dexterek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maneus    0

dexterek

Widzę, że kolega w temacie. To mam pytanko, a w sumie dwa.

Czy wapno tlenkowe, o którym piszesz, to to samo wapno używane w budownictwie?

Jak oceniłbyś wapno granulowane (szczególnie chodzi mi o produkt Wap-Mag z tarnobrzeskiego Siarkopolu)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szynszyl    0

Zamówilem krede a przywieżli dolomit 04 i skur -wiele nie chcą oddac pieniędzy ,upierają sie że to jest kreda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexterek    83

wapno tlenkowe stosowane w budownictwie to prawie czysty tlenek wapnia, CaO, silnie higroskopijny (chlonacy wilgoc rowniez z powietrza) zwiazek chemiczny, w styku z woda tworzy wodorotlenek wapnia Ca(OH)2. w wiekszych stezeniach jest to zasada silnie zraca, jej pH wynosi ponad 10. wprowadzanie tego rodzaju nawozow moze wiazac sie z ograniczeniem zywych organizmow nawet o polowe. nie trzeba chyba tlumaczyc jakie to mialoby skutki.

 

co do wapna granulowanego... jest to wygoda stosowania (dobry "lot" granuli podczas rozrzutu), brak pylenia, mozliwosc dozowaniaa dosc dokladnej dawki. co do dzialania to jest takie samo jak wapna pylistego, moze nawet i gorsze bo "pyl" nie wymaga rozpuszczania granuli przez wode.

jesli chodzi zas o wap-mag to na pewno jest dobrym nawozem podnoszacym pH. jednak wszystkie kluczowe skladniki tj wapn i magnez sa w formach weglanowych co w polaczeniu z granulacja moze skutkowac znacznym opoznieniem efektow dzialania. wiele zalezy od kategorii agronomicznej gleby, na ktora ma byc zastosowany.

 

@szynszyl: ciesz sie ze masz dolomit a nie krede, w dolomicie masz dodatkowo magnez, a kreda to wrecz czysty weglan wapnia

Edytowano przez dexterek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Wytłumaczcie mi czemu nie powinno dawać się wapna razem z obornikiem , bo każdy mi mówi że tak się nie robi ale nie umie wytłumaczyć dlaczego


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agriculteur    0

Znajomy ostatnio mówił że będzie zamawiać wapno spod Inowrocławia w cenie 1100zł za łódkę czyli 24tony. Nie wiem co to za towar ale podejrzanie tanie to.

 

Zapewne chodzi tu o wapno posodowe. Sam też się nad takim zastanawiam bo mam możliwość kupienia go za 800zł za cały transport (łącznie z transportem) tylko się jeszcze waham bo nie za bardzo wiem co to za wapno i jaka jest jego skuteczność. Wiem tylko, że zawiera około 30% CaO. Plus to niewątpliwie cena bo z racji tego, że jestem z kuj-pom to koszty transportu wapna, które pochodzi przeważnie z kopalni na południu Polski, powodują, że za cały samochód musiałbym zapłacić ok 3 tys. Z racji tego, że jest to ponad 3 krotnie mniej kasy to propozycja jest kusząca tylko pytanie czy warto oszczędzać, może ktoś stosował to wapno z Inowrocławia albo ma chociaż jakieś informacje o nim to byłbym wdzięczny jakby się tym podzielił na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szynszyl    0

To dolomit bez magnezu a ja własnie chcialem czysty weglan wapnia w kredzie,tu idzie o kase ,dolomit 20 zlbez transp. kreda 50 bez trans.

 

agriculteur- w kuj-pom masz kopalnie kredy jeziornej.

Edytowano przez szynszyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Moge zrobic tak?:

-wysiew wapna weglanowego,

-orka zimowa do zyta,

-1-2 tygodni po orce siew Lubofoski,

-wjzad z siewnikiem z zytem.

Chodzi mi o to czy te nawozy sie nie "pogryza"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wytłumaczcie mi czemu nie powinno dawać się wapna razem z obornikiem , bo każdy mi mówi że tak się nie robi ale nie umie wytłumaczyć dlaczego

 

Bo obornik jest cennym dostarczycielem próchnicy do gleby, a wapno pali próchnicę.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

Powyższa wypowiedź jest nie do końca trafiona.

 

Wapno powoduje duże straty azotu ze świeżego obornika. Im bardziej obornik jest przekompostowany, tym straty azotu z niego będą mniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Kolego trafiłeś w sedno, z pospiechu nie zastanowiłem się dokładnie i napisałem co przyszło do głowy :D Oprócz azotu jeszcze mogą być trudności z przyswojeniem fosforu. Jeszcze pewnie parę ale się znajdzie. W każdym razie racją nie jest jak niektórzy uważają że obornik ma kwaśny odczyn a wapno zasadowe i że się nie znoszą bo to akurat głupota.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

wapna nie stosuję się z obornikiem bo wapń uwstecznia fosfor do formy nie przyswajalnej dla roślin...

 

tak samo nie powinno się stosować z nawozami fosforowo - potasowymi... najlepiej posiać wapno po ścierniu przeprowadzić orke a nawozy wysiać pod agregat przed siewem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mon21051    0

wiatm mam pytanie dotyczące wapna a mianowicie kupiłem wapno granulowane. i czy można ja rozsiać po orce zeby sie rozpuściło i za około 3 tygodnie nawóz od korzeń i siew.???? dzieki za info

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Bodajże w Barcinie.

Dokładnie kopalnia jest w Wapiennie koło Barcina. Tylko to nie kreda a normalne wapno węglanowe 50% CaO.

Tu masz link do strony producenta:

http://www.lafarge.pl/wps/portal/pl/3_B_3_A_9-Nawoz_rolniczy

w zakładce podają telefony do handlowców: 502 786 667 i 502 786 183

Z tego co sprawdzałem tona wapna kosztuje w kopalni coś ok 30 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

wiatm mam pytanie dotyczące wapna a mianowicie kupiłem wapno granulowane. i czy można ja rozsiać po orce zeby sie rozpuściło i za około 3 tygodnie nawóz od korzeń i siew.???? dzieki za info

 

Lepiej dać wapno przed orką i wymieszać je uprzednio. Chodzi o równomierne nasycenie wapniem warstwy ornej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To wymieszasz płytko wapno z glebą, a zazwyczaj jest tak, że im głębiej tym kwaśniejsza ziemia. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@Bob W przypadku czarnoziemów im głębiej- tym mniej Al.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mon21051    0

ja mam sam piach 4 5 6 klase i to wapno jest w granulacie innego wyjscia nie mam muszę po orce dać. zanim bede siał to sie troche rozpusci to wapno. mam nadzieje ze to nie zaszkodzi rośliną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Ja dałem w tamtym roku na mocno zakwaszoną glebę pod orkę zimową na klasie II,III i IV, gleby ciężkie, kompleks pszenno buraczany. Po pierwszym roku żadnych efektów nie zauważyłem także pieniądze poszły jak krew w piach <_<


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wap-mag żeby coś dawał to trzeba go co roku stosować w dawce 500kg/ha, to nawóz podtrzymujący pH gleby. Jak chcemy odkwasić glebę dużo bardziej opłaca się zastosować wapno z kopalni za ok 60zl/t można znaleźć oferty.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj