wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
milanreal1    319

no tak u mnie jest 3,5t czyli przy kupnie np wapna o zawartosci 29%CaO i 17% MgO to gdzies ok 10 ton powinienem wysiac na hektar tak?

 

Powiem Ci tak, zapomnij o tym że 1 zabiegiem przywrócisz glebę do sprawności, to trochę potrwa. Następnie poczytaj poprzednie posty i tam się dowiesz że wapno magnezowe pH nie podnosi. Więc w Twoim przypadku Zastosował był wapno węglanowe i wapno magnezowe i zrobisz to co trzeba, wzrośnie pH i zaw Mg.

 

@silva ciekawe pytanie, mi się osobiście wydaje że jak wapno ma papier z instytutu to chyba jest to wiarygodne źródło.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@mathieu92 Powiedz na jakie to gleby?(glina, piaek?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Raczej glina, kompleks pszenno-buraczany. Piachu tam nawet grama nie znajdziesz.


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czyli pewnie brunatne- tylko kwaśne, czy normalne?

Kwaśne- wystepuja na terenach z obfitymi opadami deszczu(Karpaty, Sudety, Pomorze Warmia i Mazury)

Tutaj wapno tlenkowe3-4,5 t/ha

Normalne- Przylegaja do czarnoziemów oraz zachodnia czesc niżu polskiego.

Tutaj wapno może być dowolne, choć ja osobiscie polecam tlenkowe, dawka co 4-6lat w ilości 1-2t/ha. Przy tych glebach odczyn pH możesz polepszyć uprawiając przykładowo rzepak.

 

No i wiadomo, żeby polepszyś efektywność to należy wymieszać.

 

A tutaj czy te gleby normalne, czy kwaśne to sam powinieneś dojść do wniosku(np plony lub może nawet badanie, ale oni tam ci wszystko zaleca- nawet dawke wapna). Choć jeżeli piszesz, żę to pszenno- buraczany to na pewno brunatne normalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabloooo    124

Mieszkam w Poznaniu, ale wapno zamawiałem spod Przemyśla (wczoraj rozsiałem - normalnie tragedia: zbijało się w jednolitą masę, po prostu glina <_< ).

Popytaj u Małeckich w Kórniku albo w GS w Kórniku. Być może Wesołek w Środzie...

 

to znaczy ze miałeś dobre wapno, czyli w cale lub nie w pełni skrystalizowane, czyli wysoka reaktywność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Jak pisałem wyżej miałem rozsiewać wapno tlenkowe, niestety w składzie nie mają i mieć nie będą, mają za to jak to pan określił wapno budowlany 70% hydratyzowane. Czy w jakimś stopniu można je przyrównać do tlenkowego? Działaniem? Skutecznością? Jak tak to ile można go sypać na ha ?


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
meteorek91    1

Jak pisałem wyżej miałem rozsiewać wapno tlenkowe, niestety w składzie nie mają i mieć nie będą, mają za to jak to pan określił wapno budowlany 70% hydratyzowane. Czy w jakimś stopniu można je przyrównać do tlenkowego? Działaniem? Skutecznością? Jak tak to ile można go sypać na ha ?

 

Mi gość przed żniwami proponował wapno tlenkowe od 50-70% po 50zł/t ale nie brałem bo nie mam czym to naładować, rozwieść a zarazem jak sie chodzi do pracy to ciężko znaleść czas na taką zabawe;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szynszyl    0

Mam pytanie do zorjentowanych w temacie wapna,czy pod kielcami wydobywają krede?Pewna firma oferuje z tamtych rejonów krede nawozową,ale nigdzie nie moge znależc informacji czy jest tam jakas kopalnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Mi gość przed żniwami proponował wapno tlenkowe od 50-70% po 50zł/t ale nie brałem bo nie mam czym to naładować, rozwieść a zarazem jak sie chodzi do pracy to ciężko znaleść czas na taką zabawe;)

 

Z jakiej kopalni to wapno było ? 50 zł/t to z transportem ?


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
meteorek91    1

Z jakiej kopalni to wapno było ? 50 zł/t to z transportem ?

 

Nie pamiętam ale mieli mi to przywieść tatrą 15 t. Jak chcesz to dam Ci numer do niego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

to ciekawe aby to z atestem bo może ci chcieli sprzdać o zaniżon ych parametrach bo unas takie chodzi po 95zł/tona to możesz dać namiar na tego gościa będę ci zobowiązaqny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@mathieu Podobno takie wapno budowlane jest mało skuteczne, ale nie wiem- nie stosowałem. Nie wiem jakie dawki i jaka skuteczność. Chociaż literatura na dobre gleby zaleca dowolny wybór wapna, tylko że tam jest uwzglednione tlenkowe lub węglanowe. A o takim hydratyzowanym nic nie wiadomo. Ale gdzieś w tym temacie ktoś się chwalił, że stosował takie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolTD90    1320

możesz przyorać chyba ze będziesz dawał obornik to wtedy lepiej było by to przed orko wymieszać.

Obornik i wapno jednoczeeśnie dobry jestes :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Czym się różnią wapna tlenkowe od węglanowego oprócz formy chemicznej? które gdzie stosujemy, jak działa, które lepsze? Zastanawiam się także bo mam do wyboru wapno tlenkowe oraz wapno magnezowe ale to mielona skała która podobno dłużej się rozkłada tak mówi sprzedawca które wybrać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Czym się różnią wapna tlenkowe od węglanowego oprócz formy chemicznej? które gdzie stosujemy, jak działa, które lepsze? Zastanawiam się także bo mam do wyboru wapno tlenkowe oraz wapno magnezowe ale to mielona skała która podobno dłużej się rozkłada tak mówi sprzedawca które wybrać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandcba    0

A ja mam Pytanie jeśli wysieje kredę pastewną to mogę np. za dwa dni siać pszenicę ozimą?? Bo tegoroczne żniwa bardzo się spóźniły muszęjeszcze zamówić wapno a więc zanim przywiozą to będzie połowa sierpnia a więc sianie ozimin. Nie zaszkodzi to nasioną w ziemi??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexterek    83

@PK007: wapno tlenkowe rozni sie od weglenowego czasem dzialania. CaO rozklada sie glebie duzo szybciej niz trudno rozpuszczalna sol CaCO3. na gleby lekkie stosuje sie wapno weglanowe, na tych glebach w rozsadnym tempie podnosi pH. natomiast wapno tlenkowe stosuje sie na gleby ciezkie. wynika to z tzw "buforowosci" gleby czyli ilosci czesci splawialnych. zastosowanie wapna tlenkowego na glebach moze zaskutkowac popaleniem roslin, powaznym zaburzeniem zycia w glebie i spadkiem plonu. zastosowanie zas wapna weglanowego na glebach ciezkich moze ujawniac swoje dzialanie nawet za 8 lat. kazde wapno jest mielona skala, zwykle jest to dolomit. wapno magnezowe to dodatek tlenku magnezu do wapna tlenkowgo badz weglanowego. wapno z magnezem jest zawsze lepsze niz bez magnezu, to z magnezem ma taki rozowo-pomaranczowawy kolor.

 

@damiandcba: kreda pastewna? to dodatek dla pasz dla bydla. moze chodzi Ci o krede jeziorna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

wapno magnezowe najlepsze jest pod buraki cukrowe. A co do etapów prac, wapno powinno być rozsiane na ściernie ( aby dało jakiś rezultat na następny rok trzeba go dać około 1 tonę na hektar, następnie ściernie przyorać dość głęboko bo wapno przesusza ziemię, w kolejnym etapie można np zasiać poplon a na zimę wywieźć obornik i zaorać, jeśli wszytko dobrze będzie wykonane to na wiosnę zauważysz że ziemia będzie miała inną strukturę ( będzie pulchna i lepiej będzie się uprawiać

 

Ważne jest aby wapno wymieszać z ziemią dokładnie jednak najlepiej go przyorać, nie zaleca się siania wapna na wiosnę i orki wiosennej w przypadku uprawy pod buraki ( gdyż ziemia się przesusza ) nie tylko jest tak w przypadku buraków ale i innych roślin

Edytowano przez piotrb14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samczyk1991    83

heh, wapno + obornik = zero efektu:) oj przepraszam, jest efekt: mniej kasy w portfelu

 

A ja czytałem w gazecie, że odstęp między wapnem, a obornikiem powinien być nie krótszy niż 6 tygodni, a potem można dawać. My planujemy na jesień wapno, a na wiosnę obornik co wy na to ? ;)


Wieczny kawaler ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mazowsze    27

Znajomy ostatnio mówił że będzie zamawiać wapno spod Inowrocławia w cenie 1100zł za łódkę czyli 24tony. Nie wiem co to za towar ale podejrzanie tanie to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj