wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Nowy81    69

Koledzy dzis przywiezli wapno z Morawicy i jest jego rozna wilgotnosc. Suche i bardzo mokre (pewnie przez te deszcze) Jaki powinien byc stan wapna weglanowego. Powino sie kurzyc chodzi mi o srodek pryzmy po wyladowaniu auta?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Astora    3

Koledzy dzis przywiezli wapno z Morawicy i jest jego rozna wilgotnosc. Suche i bardzo mokre (pewnie przez te deszcze) Jaki powinien byc stan wapna weglanowego. Powino sie kurzyc chodzi mi o srodek pryzmy po wyladowaniu auta?

Pewnie chodzi ci kolego o wilgotnośc. Ponoć norma mówi 10% i z tego co się orientowałem, to wapna te nie mają więcej niż 8%(i to juz musi byc bardzo mokre). Cóz na pogodę nie mamy wpływu, przecież cały lipiec pada, więc cóż im się dziwić że trochę mokrego dostałeś, pewnie oni sami borykają sie z tym problemem. Najważniejsze żeby nie było zbrylone, bo ciężko ci będzie wysiać, a poza tym to nie przeszkadza, ze jest trochę wilgotniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

siał ktoś wapno rozrzutnikiem do obornika? w moim regionie to RCW wyginęły jak stonka w tym roku też jej licho było :D i nie będe go czym miał rozsiać po polu co wy na to?

 

Szkoda że nie masz dostepu do RCW. Rozrzutnikiem chyba pojdzie, slyszalem o takich próbach tylko ludzie polecali zeby na dno polozyc troche slomy tak zeby przykryc taśmy. Wapno wtedy łatwiej się przesuwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Pomysl ze sloma dobry, tez tak mialem robic :rolleyes: Ale udalo mi sie kupic RCW w stanie co prawda oplakanym ale maly wklad i jak dotad dziala

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz15    1

a może ma ktoś już nie potrzebnego RCW chętnie odkupie w nie wygórowanej cenie szczerze to nigdy nie widziałem z bliska tej maszyny więc nawet nie wiem na co zwrócićć uwage przy zakupie a jakiś handlarz dobrze umie oczy mydlić ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

miałmiałem pięne rcw 3,5 pożyczyłem sąsiadowi i zgniło :(. Uznał że nie trzeba mi oddawać skoro mam rcw 5500. popieprzeni ludzie


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Przywieźli wczoraj wapno. Wapno ładne ale mokre, ale w tą pogodę suchszego się nie dało. Za to TIRem jak się władował na polu to ledwo zetor proxima 8441 wyciągnął. Podobno są ogromne kolejki żeby dostać. I co dziwne wapno magnezowe ma duzo większe powodzenie. Do magnezowe kolejka 30 tirów, do weglanowego byla kolejka 5 tirów. Jutro spróbuje zacząc sianie chociaż watpie żeby szło taki mokre, chyba że ojca z łopata na piasta wsadzę :D


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

hehe , dobry sposob. ja sieje zawsze magnezowe w dawce około 1t/ha co 3,4 lata. w tym roku juz nie posieje ale za rok musze zrobic to koniecznie. dwa tiry mi wystarcza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

najlepiej przed orka zimowa , nastepnie wymieszac z gleba kultywatorem lub czyms podobnym i wtedy orac. wapno dlugo sie rozklada wiec lepiej zrobic to jesienia a nie wiosna, najlepszy efekt wapno daje w 2 i 3 roku po rozsianiu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Witam, wie ktoś tanio wapno w woj łódzkim i jak rozpoznać po roślinach jakie jest kwasować gleby ?

Edytowano przez marcin2057

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vojt4s    3

Wiatm, mam male pytanie poniewaz dostalem wyniki badan gleby i wskazuje na to, ze Ph gleby to 3,9 i bardzo niska zawartosc magnezu 1,6mg/100g gleby i pytanie jakie wapno zastosowac i w jakiej ilosci ?

zastanawialem sie nad wapnem magnezowym 29%CaO i 17% MgO ale nie wiem w jakiej ilosci/ha prosze o rozsadne odpowiedzi z gory dziekuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vojt4s    3

no tak u mnie jest 3,5t czyli przy kupnie np wapna o zawartosci 29%CaO i 17% MgO to gdzies ok 10 ton powinienem wysiac na hektar tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

panowie mam problem z małym kawałkiem bo 1 ha. Nikt mi nie przywiezie na taki kawałek specjalnie wapna. A co myślicie o budowlanym jakbym zastosował. Długo trzeba czekać na efekty takiego wapna? Ponieważ pasowałoby jak najszybciej działające

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

u mnie np. sprzedaja wapno w workach 25kg xD rozne rodzaje hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

u nas ludzie zamiast wapna potrafia szambo wywalic na pole i widac tylko kawalki papieru na polu.ale to jest oblesne , odpady komunalne wywalac na pole. nigdy bym nie wpadł na taki pomysł chodz raz swoje szambo z beczki puscilem do rowu melioracyjnego :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Ja mam jedno pytanie - krótka piłka :) Mam około 1,9ha do zwapnowania. Pole nie wiem czy kiedykolwiek widziało wapno. A na pewno nie widziało go przez ostatnie 20 lat. W tamtym roku przed orką zimową rozsiałem wap-magu 500kg/ha ale nie wiele to dało co widzę po tegorocznych zbiorach. Stąd pytanie, 2,5t na ha wapna tlenkowego to nie będzie za dużo? To wyjdzie akurat 2 rozsiewacze RCW na to pole.


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam. chcial bym kupic wapno. jestem z okolic poznania. mozna powiedziec ze miedzy sroda wlkp a poznaniem. orientuje sie ktos gdzie mozna tutaj kupic??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Mieszkam w Poznaniu, ale wapno zamawiałem spod Przemyśla (wczoraj rozsiałem - normalnie tragedia: zbijało się w jednolitą masę, po prostu glina <_< ).

Popytaj u Małeckich w Kórniku albo w GS w Kórniku. Być może Wesołek w Środzie...

Edytowano przez stasiex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj