wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

rami    18

witam nieznam bo umnie Agrolok-Golub Dobrzyn sie tym zajmuje to jest Warmia i Kujawy to ile dajecie wapna 50%ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

A z której kieleckiej kopalni jest lepsze wapno: Jażwica, Laskowa czy może Winna. Bo skład mają podobny a mam możliwośc przywiezienia stamtąd tylko nie wiem na którą kopalnie się zdecydowac. Skład niby w nich podobny ale które będzie lepsze?

Z tych trzech to Jażwica , jest najbliżej Morawicy Chęcin, i jej pokłady na pewno mają najwięcej wapienia, w sumie chyba każdy widział chociaż zdjęcia z Chęcin gdzie jest zamek zbudowany na pokładach białego kamienia. W morawicy jest napewno jeszcze lepszy, a Winna leży kilkanaście km ode mnie, ten syf z tamtąd to się nadaje na cement 2 kategori , albo żeby wysypać polną droge, sama glina ze żwirkiem


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

witam nieznam bo umnie Agrolok-Golub Dobrzyn sie tym zajmuje to jest Warmia i Kujawy to ile dajecie wapna 50%ha

 

Powiedz coś o odczynie i glebie to możemy coś powiedzieć, w ciemno nic nie wiadomo.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gorzupiak    1

Jaką dawkę wapna tlenkowego(CaO 60% i Mg 6%) zastosować na średnie gleby IV klasy ph 4,2- 4,6 żeby podniosło się chociażby do tych 5, a nwet 5,5 ?


"Myślę, że w dzisiejszych czasach to społeczeństwo wywiera na tobie pewną presję, jak powinieneś się zachowywać."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szynszyl    0

Przy dostawie 28t mam :

kredę - ponad 50%CaO reaktywność w pierwszym roku 90% -93zł/t

jurę - ponad 50%CaO reaktywność w pierwszym roku 80% -74zł/t

 

Forma węglanowa. Lepszego wapna do odkwaszania nie ma, tylko Magnezu brak.

Kolega z lubelskiego, jakieś namiary na dostawce ,atrakcyjne ceny w miare?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jaką dawkę wapna tlenkowego(CaO 60% i Mg 6%) zastosować na średnie gleby IV klasy ph 4,2- 4,6 żeby podniosło się chociażby do tych 5, a nwet 5,5 ?

 

Wapnowanie w tym przypadku jest konieczne myślę że min 2t CaO/ha, na Twoim miejscu bym dał gdzieś 4t tego wapna.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Koledzy a ja mam problem bo nie wiem jak wyregulowac RCW-3, (naped z kola na tasmie lancuchowej) ciagane przez C-360 aby wyszlo 3t CaO weglanowego na ha. Moze ktos tu jakiej wskazowki bo metoda prob i bledow to dlugo mi to zajmnie i pola zabraknie:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

Ktoś z przedmówców pisał, że wapno rozsiewał rozrzutnikiem obornika czy to jest możliwe i co trzeba " ulepszyć" w rozrzutniku aby nim rozsiać wapno.

Z góry dziękuje za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzejm335    0

jakiego wapna użyć na glebę miejscami glina i zaraz potem piach klasa ziemi IV i V obecne ph 4,5-5 no i gdzie kupić w woj. pomorskim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

W sumie z tlenkowym nie ma się co porywać, ew w małej ilości. A sporo dać węglanowego.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Macie jakies zdanie na temat tej kopalni w Siewierzu w województwie śląskim ?

http://www.gzd.com.pl/

 

 

Jeśli dolomit to tylko Agrodol. Najbardziej rozdrobnione wapno węglanowo magnezowe jakie widziałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz15    1

powiedzcie mi tak z ciekawości nigdynie miałem doświadczenia z wapnem czy musze robić próbki gleby żeby po sypać troche tego białego proszku ziemie mam klasy 3,4 i troche 5 na pewno ziemie mam za kwaszoną bo nawożenia pilnuje a plon taki sobie u mnie w okolicy większość sieje tak na oko 2T/ha co wy na to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian83    13

ja proponuje kupić na allegro ph-mierz 20zł kosztuje i każdy może sobie sam zmierzyć a nie siać w ciemno ;)


...zadużo kasy i wolnego czasu = porabane w głowie ROLNICTWO chroni mnie przed jednym i drugim...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Astora    3

w twoim przypadku najlepiej użyć wapna węglanowego bez magnezu o zawartości CaO 50%, Dalczego bez magnezu? ponieważ wapno magnezowe stosujemy na gleby gdzie odczyn pH jest minimum 5,8 ponieważ wapno magnezowe pochodzi ze skały DOLOMITOWEJ - skala ta jest twarda jak najbardziej posiada w sobie MgO tylko że ma małą reaktywność i nie ma co liczyć że ono podniesie pH, tylko ewentualnie podtrzyma pH na poziomie jaki posiadasz. Zaś wapna węglanowe o zawartości CaO min. 50% pochodzą ze skał wapiennych które to są bardziej miękkie i przez to mają wysoką reaktywność i szybko działają. Czyli polecam ci abyś kupił sobie wapno bez magnezu, a napewno podniesie ci to pH.

 

A co myslicie o tej firmie? Chodzi mi o wapno standard.

http://www.nordkalk.pl/default.asp?viewID=1868

 

Kolego wapno Nordkalk Standart to nic innego jak węglan wapnia bez magnezu CaO -ok. 51% za wysokie pieniądze, polecam ci poszukać innej kopalni która sprzeda ci takie same wapno. Ja już kupowałem w tym roku z Kopalni w Morawicy, i powiem ci ze za dużo mniejsze pieniądze niż mi dystrybutor Nordkalku proponował. Jak byś potrzebował numer to ci podam.

 

jakiego wapna użyć na glebę miejscami glina i zaraz potem piach klasa ziemi IV i V obecne ph 4,5-5 no i gdzie kupić w woj. pomorskim

Najlepiej zastosuj sobie wapno węglanowe bez magnezu. Napewno podniesie ci pH i juz w przyszłym roku będziesz widział efekty. Pisałem już wcześniej koledze, ze nie ma co przepłacać w Nordkalku, tylko zadzwoń do Kopalni w Morawicy i kupisz sobie. Podam wam ten numer co ja dzwoniłem 41/3670227

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

O czyli widzę że dobrze zrobiłem :D Dzis zamówiłem wapno węglanowe. Zawartość magnezu jest niska ale z tego co piszesz poprawie to jak pH powróci do normy. Wszędzie gdzie dzwoniłem cena z transportem waha się w granicach 90-110zł/t. Ostatnio w arimr widziałem ogłoszenie rolnika z okolicy sprowadzającego wapno. Zadzwoniłem i miło się zdziwiłem bo 26t wapna z 1500zł. Mówił że je stosuje i jest dobre, zaw CaO 50%.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Przepraszam że odkopuję temat, ale odnośnie dotowania wapna, w mojej okolicy była akcja dofinansowywania do wapnowania gleb (hehehe, nawet w necie o niej jest - http://www.kornowac.pl/?p=print&t=a&id=10860), i skończyło się na tym, że dwóch znajomych którzy wnioskowali o wapno na ok. 5ha, otrzymali odpowiednio 0,8t i 1t tlenku wapna. :lol:

 

Dla mnie wapno się skończyło, mimo tego, że miałem nową, dwuhektarową dzierżawę na której współczynnik pH wynosił, uwaga: 3,9 ...

A wniosek był na ponad 20ha...

 

Ale pier...niczę ich, w tym roku doszły mi na jakiś czas rędziny, więc nawet jak będą mi wciskać wapno na te pola, nawet jak zapewnią mi wykonanie zabiegu wapnowania zaraz po żniwach/koszeniu qq, to potraktuję ich widłami. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ale zbadaj te rędziny. Skała macierzysta rędziny jest zasobna w wapń więc może zabieg wapnowania nie będzie konieczny.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

koledzy pomocy. chciałbym kupic wapno na pole tylko jakie wybrac??? i gdzie znaleźć jakiegoś dystrybutora z transportem, jestem z woj. łodzkiego gdyby ktoś mial namiary to prosze żeby napisał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj