wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

lebek5    56

Według analizy wyszło ph 4.05 klasa 4,powie. 0.72ha gleba cięzka i wyszlo że mam dac 4.32t

a tam jest ziemia piaskowa i moim zadaniem ona tam jest lekka i ja tam myśle dac w tym roku 1,5t tego tlenku co ty myslisz? a za rok znowu cos,

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak mówisz że to piasek to bym dał max 1t tego wapna tlenkowego, i co roku nawoził tym wapnem po trochu. Mówię Ci tak orientacyjnie, nigdy nie stosowałem wapna tlenkowego tym bardziej na glebie lekkiej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

ok dam 1200kg bo akurat tyle jest w jednym worku a za rok znowu cos sypniemy.a jeszcze jedno mam zamiar to wysypac na scieta słome bo nie mam co z nią zrobic a do domu nie chce mi sie wozic tyle km;/ a na zime zasic pszenżyto lub żyto dobrze zrobie?> ps o co chodziło z tym cytowaniem tego posta :blink:

Edytowano przez lebek5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

ok dam 1200kg bo akurat tyle jest w jednym worku a za rok znowu cos sypniemy.a jeszcze jedno mam zamiar to wysypac na scieta słome bo nie mam co z nią zrobic a do domu nie chce mi sie wozic tyle km;/ a na zime zasic pszenżyto lub żyto dobrze zrobie?> ps o co chodziło z tym cytowaniem tego posta :blink:

 

Zacytowałes mojego posta ale to poprawiłem.

 

A co do posta to możesz posiać, mam nadzieje ze taka dawka wapna nie zniszczy mikroflory. Do rozkładu słomy potrzebny jest azot, ale z wapnem radze nie stosować, ew później zastosować N w większej ilości.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kyristo    0

Wiecie może gdzie w lubelskim można zamówic wapno, by było w miarę dobre za rozsądne pieniądze?

Dzwoniłem do jednej z firm, za tlenkowe białe pow. 70% wołają 140+vat/t, a węglanowo magnezowe 36-16% 75+vat/t, transport jest już doliczony, więc za całe autko wychodzi nie mało, szczególnie za to pierwsze.

Byłbym raczej za tlenkowym bo gleby mam średnie i potrzeby wapnowania konieczne.

Znacie może firmy co mają trochę tańszą opcję?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Panowie doradżcie mi ....pierwszy raz słyszę o dopłacie do wapna :blink: Co trzeba zrobić by tę dopłatę dostać i jakie warunki trzeba spełnić ? Ja osobiście zawsze wapno daje na zaoraną ziemię , potem nawóż i bezpośrednio sieję pszenicę.Efekt kapitalny :rolleyes: .Wapno tylko tlenkowe w dawcce 6 ton na hektar , czasem więcej.Wapno mam z wapiennika gdzie jest wypalane wapno i te odpady wapna sprzedają za auto 10 ton 500 zł+ dowóz.

Edytowano przez zonk28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

a czy ktos stosowal wapno z kielc?

 

węglanowe 53 %

 

?http://allegro.pl/wapno-weglanowe-53-cao-i1682259255.html

 

dobrze dziala to wapno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombinator18    18

A jakby zwykle wapno takie jak budowlane moge miec do takiego dostep nadaje sie ?

Ceny zakupu juz widzialem rozne od 100 zl za tone do 450 w big bagach.

Po ile za takie wapno liczyc ?

 

Nie wiem czy to zwykle jak budowlane ale tak wyglada biale i sypkie.

 

 

Mozna gdzies badania tego wapna zrobic ?

 

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/151237-wapno-odmiana-04/

 

Wyglada jakby takie same B)


DROGIE HOBBY - ROLNICTWO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Silva w moim regionie są ziemie lekko gliniaste więc i ziemie kwaśne , przed wapnowaniem miałem ph 3.1 -4.2.Jak dawałem do analizy , z najgorszych miejsc .Po wapnowaniu jeszcze nie dawałem do analizy ale różnica jest bo zboże jest całkiem inne , inaczej się krzewi i jest ciemno zielone , a wcześniej masakra.

Edytowano przez zonk28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

a czy ktos stosowal wapno z kielc?

 

węglanowe 53 %

 

?http://allegro.pl/wapno-weglanowe-53-cao-i1682259255.html

 

dobrze dziala to wapno?

Jest to wapno dokładnie z Morawicy, bardzo dobre, ja zawsze rok przed burakami daje do 10t/ha wapna defekacyjnego z cukrowni, następnie w zależności od badania ph, jakie wychodzi dozuje to wapno z Morawicy, tylko można też kupić workowane, tak do wiadomości, to wapno znika z pola po pierwszym deszczyku i działa b.dobrze, w tym roku dałem go ok 400kg/ha pod buraki a różnica w uprawie gleby jest znaczna . Jak robiłem nieraz próby tego wapna to niekiedy trafiłem partie że było w nim 60% a raz 69% wapienia tak więc te 53% to chyba minimum


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

a co sadzicie o takim wpanie

 

wapnno palone tlenkowe aktywnosć okolo 85 % zawartosc wapnia 80% Mg 4 % oraz siarki 0.3 %

 

cena za tone to 270zl gosc mowi ze trzeba tego dac kolo 2 ton na ha a ja mam ziemie kwaśną ph okolo 4.5-5.5

 

tak sobie pomyslalem czy mozna by dac tego 1 ton na ha tak zeby na wiosne bylo widac rezultaty i dodatkowo ze 2 tony weglanowego? bo weglanowe wychodzie okolo 30 zl za tone tyle ze na rezultat trzeba czekac a ja chce rzepak zasiac na tym polu?

prosze o podpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kyristo    0

A z której kieleckiej kopalni jest lepsze wapno: Jażwica, Laskowa czy może Winna. Bo skład mają podobny a mam możliwośc przywiezienia stamtąd tylko nie wiem na którą kopalnie się zdecydowac. Skład niby w nich podobny ale które będzie lepsze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

a powiedzcie mi jeszcze czy lepsze jest wapno węglanowe, magnezowe czy tlenkowe na ziemie III klasa??

 

III klasa III klasie nierówna, może to być zarówno piach, jak i glina, jak i rędzina(nawet się zrymowało:D) Opisz dokładniej glebę.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

Silva w moim regionie są ziemie lekko gliniaste więc i ziemie kwaśne , przed wapnowaniem miałem ph 3.1 -4.2.Jak dawałem do analizy , z najgorszych miejsc .Po wapnowaniu jeszcze nie dawałem do analizy ale różnica jest bo zboże jest całkiem inne , inaczej się krzewi i jest ciemno zielone , a wcześniej masakra.

 

ja mialem taka sama sytuacje na jednej dzierzawie dalem po 2 tony tlenku wapna i psz\enica super w tym roku i koles mi pole odbiera hehehe ;[ bo juz cos tam rosnie i odchwaszczone

 

http://allegro.pl/wapno-tlenkowe-palone-i1673747220.html

a co myslicie o tym wapnie bo cos tanie jest i n ie wiem czy ryzykowac czy kupic u sprawdzonego dostawcy 50 zł drozej

Edytowano przez Lukaszjarm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Ja na hektar daje 6 ton czasem więcej ale różnica jest kolosalna , co roku na jesień bierzemy kilka aut z rozsiewaczem , w tamtym roku poszło 5 aut , teraz na pewno tez pójdzie , bo trochę dzierżaw jest i swojego pola.A ph nie najlepsze ...w niektórych kawałkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BOGDAN01    0

Proces zakwaszania gleb wiąże się również z pogorszeniem jej życia biologicznego. Dlatego jest bardzo ważne, aby poza wapnowaniem takich gleb również je ożywiać.

Powoduje to szybszą poprawę pH gleby przy mniejszych dawkach wapna i dużo dłuższe utrzymywanie się obojętnego odczynu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Wydaje mi sie ze jest to dolomitowe z tego co slyszalem. Posiada ok 15% Mg i chyba ze 30% CaO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Szukam dystrybutora wapna tlenkowego w okolicach woj. ślaskiego. Znacie moze jakies firmy ?


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj