wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

najlepsze wapno?

to zależy na jakie gleby na gleby lekkie powinno się dawać wapno wolno działające węglanowe

na ciężkie szybciej działające tlenkowe, przy wyborze wapna dużo ludzi popełnia błąd gdyż biorą wapno nawet nie wiedząc jakie to jest ;)


red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Na 3 klase , jakie najlepsze wapno. Ziemie hmm zalezy od pola ciezkie i lekkie to dac weglowo magnezowe?. Nigdy nie wapnowalem pól

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Kurde zdjecia mam tego wapna ale nie mam pojecia jak to tutaj zamiescic bo jeszcze tego nie robilem ;p

Moze mi ktos help? :)

 

Upsss post pod postem, chyba mnie sie oberwie...

Edytowano przez wiesko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Ktoś tam wyżej klął na wapno defekacyjne z cukrowni , dla mnie nie ma nic lepszego za lepsze pieniądze, co rok go stosuje na 1/4 działek, i efekty b.dobre mam ciężkie gleby i jakieś wapna magnezowe i inne cuda z kopalni leżą nierozłożone w glebie przez pare lat, a defekacyjne jeżeli go rozrzuce na jesieni pod poplon do wiosny nie ma po nim śladu, na wiosne niekiedy gdy np. pod buraki chce podwyższyć lekko ph stosuje wapno tlenkowe 50-70% ale ono daje tylko efekt na rok. Defekacyjnego daje 10 w skrajnych przypadkach na nowych polach 15 ton/ha, tlenkowego 50% do 500kg/ha.


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

panowie to wapno jest dobre: wapna tlenkowego nawozowego odmiany 02 o zawartości CaO pow. 70%. Ważne

że

w tym wapnie jest czysty tlenek bez dodatku węglanu. w big-bagach po 1000kg z dostawa do domu cena za jeden worek 200złbruto dobra cena? i nie wiecie czy jest jakieś dofinansowanie z izb rolniczych? aa jeszcze jedno jeden kawłek mam ph 4.05 ktegoria agronomiczna gleby ciężka i czy nadaje sie tam to wapno?

Edytowano przez lebek5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polo1234890    1

Witam! Mam kilka pytań, na które szukałem odpowiedzi, ale żadnej konkretnej nie znalazłem, dlatego proszę was o pomoc:

 

1) W tym roku chcę wapnować ziemię. Wg. Stacji Chemiczno-Rolniczej na 10 ha moich użytków powinienem zastosować wapno w dawce 4t/ha, czyli do rozsiania jest ponad 50 ton wapna, przy założeniu 70% CaO. Nie mam ładowacza, ani rozsiewacza RCW lub możliwości pożyczenia takiego sprzętu lub wynajęcia usługi. Posiadam tylko rozsiewacze ,,lej'', ten nowy Strumyk oraz taki stary, polski, z półkolistym otworem dawkującym. Czy da się którymś z tych wysiać nawóz? Czy nie będą tworzyć się gródki i ,,zabijać'', albo czy wapno nie będzie się zacinać? Czy ktoś już coś takiego próbował robić? Czy opłaca się kupić ,,Motyla'' albo ,,Kłosa''? Co z ładowaniem?

 

2) Jakie są ceny wapna wraz z transportem? Czy można kupić taką ilość w workach i za ile? Czy są obecnie programy dotowania zakupu wapna, tak jak kiedyś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Ja mniejsze ilości wapna wysiewałem starym kosem napędzanym na koła. nie mniej jednak jedna osoba siedziała na siewce i kijem rozbijała pecyny bo potrafiło się zapchać, monotonna praca ale przy braku odpowiedniego dużego rozsiewacza do wapna i małym areale siewu jest to do wykonania. 10ha to jednak spory areał.. Skąd właściwie jesteś że nie masz skąd wypożyczyć siewki?


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gelax88    19

ja w ubieglym roku placilem za patelnie wapna 1500zlpodobno ze bylo 27ton a jesli chodzi o zadawanie wapna na pole w ilosci 50ton to tylko rcw no i kwestia zaladunku 50ton recznie nie polecam:Pmusisz miec rcw i cyklopa lub tura innej opcji nie ma przy takej ilosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Wszystko się da zrobić nawet lejem i łopatą ładować kwestia czy masz na to ze 2 tygodnie??

Ja w leju mam w srodku rozbijacz grud także nawet jak nawozy skawalone wsypę to się nic nie zawiesza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@rolstudent cena tego cudownego wapna jest zaporowa. huh.gif Najtaniej to gips albo kreda. smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polo1234890    1

Skąd właściwie jesteś że nie masz skąd wypożyczyć siewki?

 

Okolice Lubina koło Legnicy. Dzwoniłem do takiej wielkiej spółdzielni niedaleko, czy prowadza usługowy rozsiew wapna, powiedzieli że nie, a ludzie nie pożyczają maszyn. Jak mam komuś zapłacić 1000 zł za rozsiew, to mi się nie opłaca. Patrzyłem na allegro za kosem, ale nigdzie w pobliżu 100 km nie ma. Orientuje się ktoś czy jest workowane wapno? Wtedy bym kupił tego całego kłosa albo motyla i w pole... I JAK Z DOTACJAMI? Co myślicie o wspawaniu na mieszadło do lejka jakichś prętów, żeby się wszystko ładnie zsuwało? Da to coś? Te nowe rozsiewacze mnie wyniosą chyba tyle co wapno...

Edytowano przez Polo1234890

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

dotacji nie ma na dzien dzisiejszy. Workowane tez jest do kuppienia ale sie nie opłaca bo jest 2 razy droższe. kosa nie polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limousine    38

Lejem to się narobisz jak głupi, a równomierność będzie marna. Chyba że kupisz wapno granulowane, które jest dwa albo trzy razy droższe. Zwykłe wapno tylko rozsiewaczem taśmowym lub przystosowanym rozrzutnikiem obornika.


Produkcja bydła mięsnego + roślinna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    211

Polo12345890 A myślałeś nad rozsiewaczem nawozu i wapna Dexwal? Wygląda podobnie jak motyl tylko zamiast taśmy jest wibracyjna blacha. Widziałem taki w sklepie za 4tys o ładownośći 500kg. W galerii jest zdjęcie takiego rozsiewacza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianbizon    37

ale opłaci ci sie kupować nowy rozsiewacz za 3 tyś? Lepiej zamów tą usługe za 1000 zł i wyjdzie ci taniej :D Wapnowania nie robisz co roku więc kupno tego Kłosa albo Motyla jest nie opłacalne. Do nawozów masz przecież lejka :D


Pozdrawiam wszystkich użytkowników af.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polo1234890    1

Dlaczego nie polecacie Kosa? Nie ma gdzie wynająć, dzwoniłem już do firmy i nie prowadzą takiej usługi, więc muszę kupić rozsiewacz, bo inaczej nie rozsieje. Lepiej Kłosa albo Motyla niż Dexwala bo jest tańszy, a zrobi chyba to samo. Problemem jest załadunek, jak nie uda się coś taniego skombinować to będę musiał chyba wynająć koparkę, ale mam nadzieję że kolega podjedzie Cyklopem i nie zedrze ze mnie za dużo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Polecamy Kosa jeśli naprawdę nie nie ma innej możliwości ale strasznie się nim namęczysz. Jak masz czas to czemu nie?

U mnie kiedyś dawno pamiętam rozsiewaliśmy jeszcze inaczej, sypało się na przyczepę tak aby z przodu na niej zbyt dużo wapna nie było i jeden jechał powoli ciągnikiem a dwóch łopatami rozsiewało.

Tylko musisz pamiętać jeśli byś przypadkiem chciał tak robić, żeby nie sypać dużo na przód bo później daleko rzucać trzeba lub się nachodzić po przyczepie. Jest to również bardzo pracochłonny sposób ale potrzeba matką wynalazków :)


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

No i sypać do niego tez nie łatwo, turem nie wsypiesz łyżką ,jedynie troll/cyklop pozostaje ale musisz uważać aby nie zarwać kosa jak walniesz dużo łyżkę wapna z góry. Sypanie łopatami trochę praco/czaso-chłonne i męczące.


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

witam ja również w tym roku planuje rozsiać wapno i mam pytanie czy to nie szkodzi zeby przed wapnem porandapować i czy po rozsianiu wapna odrazu trzeba to wymieszać z ziemią? a jeśli tak to co najlepiej orka podorywka może gruber?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj