wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

BOGDAN01    0

 

- zbieram słomę z pola. (po to żeby nie wprowadzać niepotrzebnie kwasoty do gleby, .....

 

Słoma nie jest źródłem kwasoty w glebie lecz podstawową substancją do tworzenia próchnicy. Przy odpowiednich procesach w glebie następuje naturalne i przejściowe obniżenie się pH. Natomiast w glebach z zaburzoną równowagą mikrobiologiczną spadek pH jest większy i trwalszy.

 

- potem głęboka orka (pług po same jaja)

 

Dlaczego aż tak głęboko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szrotolot    7

Macie rację z tą kwasotą to babola strzeliłem. :blush:

Chodziło mi o ph a przede wszystkim o grzyba. Mam pola na których rośnie pszenica, a słoma pszeniczna posiada dużo białka. Białko powoduje grzyba, żeby to jakoś zneutralizować to słomę pryska się mocznikiem. A dalej to jak kolego BOGDAN01 napisał. I dlatego chcę zebrać słomę z pola.

A jeżeli się mylę to poprawcie mnie: czy wapnowanie pola nie powoduje że wszelkiego rodzaju grzyby i choroby biorą węzełek na plecy i nie spier... z pola??

 

- głęboka orka żeby wymieszać wapno (jeśli chodzi o ten pług to tak mi się napisało)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

A czasem pszenicy nie pryska się mocznikiem w celu jej szybszego rozkładu i uzupełnieniu azotu w glebie ?

A czy w twoim wypadku głęboka orka nie spowoduje odwrócenia wartwy urodzajnej/próchnicznej ze zwykłą ziemią ?

 

A co do pryskania Roundupem to zawsze pryskamy przez koszeniem właśnie po to aby nie było zieleniny podczas koszenia, mniej rosy wilgoci i śmieci.

 

Wielka filozofia kupujesz wapno, wysiewasz na pole tyle ile potrzebne glebie, talerzujesz i wszystko gra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Witam.

Planuje zastosować wapno na polach na których obecnie rośnie łubin, z przeznaczenie zbioru na ziarno. Słoma z łubinu zostanie oczywiście pocięta. Wapno nie będzie się jakoś "gryzło" z tą "słomą"? Mam do zwapnowania jakieś 7-8h, gleba jest kwaśna bo w łubinie jest sporo skrzypu. Po łubinie planuje zasiać pszenice, a jak wiadomo pszenica nie lubi gleb kwaśnych. Jakie wapno powinienem zastosować, by zaczęło szybko działać?

Edytowano przez matyziak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BOGDAN01    0

Jednymi z pierwszych mikroorganizmów w procesie rozkładu masy organicznej w glebie są grzyby i nie ma się co na nie obrażać.

Gorzej jest gdy z powodu nieodpowiednich warunków w glebie np: niskiego pH, nieodpowiedniego wymieszania słomy z glebą lub braku mikroorganizmów próchnicotwórczych proces ten jest spowolniony lub poszedł w złym kierunku.

 

Azot do rozkładu słomy jest między innymi jednym z czynników wspomagających mikroorganizmy glebowe ale ich nie uzupełni ani nie zastąpi!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

Macie rację z tą kwasotą to babola strzeliłem. :blush:

Chodziło mi o ph a przede wszystkim o grzyba. Mam pola na których rośnie pszenica, a słoma pszeniczna posiada dużo białka. Białko powoduje grzyba, żeby to jakoś zneutralizować to słomę pryska się mocznikiem. A dalej to jak kolego BOGDAN01 napisał. I dlatego chcę zebrać słomę z pola.

A jeżeli się mylę to poprawcie mnie: czy wapnowanie pola nie powoduje że wszelkiego rodzaju grzyby i choroby biorą węzełek na plecy i nie spier... z pola??

 

- głęboka orka żeby wymieszać wapno (jeśli chodzi o ten pług to tak mi się napisało)

Weź pan pierwszą lepszą książkę i poczytaj, a nie tu bzdury piszesz.

Ciekawe co trzeba zrobić ze słomą łubinową, albo grochową wg Twoich teorii...


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Chciałem się dowiedzieć jakie wapno polecacie żeby podnieść ph, ale żeby nie było zbyt mocne bo u nas jest mozaika glebowa, na jednym kawałku 3 klasy ziemi. Od piachu do żółtej gliny, jakie wapno na taką glebę. Chciałbym szybkich rezultatów a nie dopiero po 2 latach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Jeśli chcesz by zadziałało szybko to białe wapno tlenkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

kreda szybko odkwasza. Tlenkowe na piach się nie nadaje. Ja dawałem węglanowe z dalgety na jesień i za 8 msc miałem ph o 1 podniesione

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Ludzie od osadkowskiego polecają właśnie krede na takie ziemie jak u mnie. Mówili właśnie że tlenkowe może być za bardzo reaktywne na piachu i będzie nawet paliło. Kreda jest sprzedawana luzem czy w BB? Jak kształtuje się cena tego wapna i ile się go wysiewa na ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No z tym akurat się zgodze. Jesli sporo piachu to tlenkowe jest be.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Biesy    0

Skrzyp mi rosnie w ziemniakach i burakach, pszenica ma tam być na jesień.Zostało mi z budowy 1,5 tony wapna chydrozowanego, ziemie mam raczej ciężką, zero piachu, mogę to rzucić po zbiorze ziemniaka, i buraczka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Oczywiście, Kolega kupuję z PSB i sieje siewnikiem zbożowym po 400 kg/h.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Wapno weglanowo 51-52% magnezowe 3-6% z kopalni w Kruszwicy po 55 zl\t z transportem. Cena taka w woj. pomorskim za rok bexie wiadomo czy jest czegos warte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nemezis    19

wiesko daj namiary na to wapno z kruszwicy , jeśli kupiłeś to napisz jaką ma strukture , wilgotność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Dostalem tylko Wz z kwota do zaplaty bez rzadnej faktury czy opisu produktu. Kierowca zapewnial ze jest to takie jakie napisalem w moim poprzednim poscie. Po poludniu postaram sie zrobic zdjecie i pokaze ze ma ono grudki. Wapno bylo mokre bo bardzo malo wydawalo sie go na lodce (27 t). A o zawartosci magnezu chyba dobrze swiadczylo to ze za cholere nie chcialo sie odkleic od blachy:)

Edytowano przez wiesko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Nigdy więcej tego dziadostwa z cukrowni. Dawałem je przez 3 -4 lata po 8 ton/ha. W ostatnim roku miałem z nord calcu w wtedy zobaczyłem różnicę.W wydajności zboża, niszczenia skrzypu i podniesieniu PH.U nas w tym roku nawet za darmo je dają , ale ja tego nie chcę widzieć na swoim polu.Nord Calc i Dalgety mają wyrobiska koło siebie. Są to wapna z reaktywnością 98% i zawartością ok 50-60% wapna a cena to ok 100 i 80 zł za tonę wapna na polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj