wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Marcin1125    0
Napisano (edytowany)

Witam podałem nr gg i nr.tel prosze o kontakt

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek10    4

Jak uważacie czy wapno palone jeśli rozsieję wczesną wiosną będzie "przydatne" dla roślin już w tym roku? Rozsiał bym tak ok 200kg na ha, przebronował to i po ok 2 tyg standardowo nawozy uprawa i siew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dannygumis    21

Kupywał ktoś może ostatnio wapno z mielnika na podlasiu AGROCARB? Znacie może cenę tego towaru?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

Działanie wapna jest tym skuteczniejsze im lepiej jest wymieszane z ziemią.Pierwsze słyszę, jak żyję o działaniu wapna na glebę poprzez wchłanianie, a żyje dość długo.

Pozostawienie rozsianego wapna na polu wiąże się ze stratami, które dotyczą najlepiej zmielonych frakcji, a więc tych najbardziej efektywnych w działaniu.

Wapno węglanowe możesz zastosować bezpośrednio przed zasiewem i lepiej wstrzymaj się do wiosny gdyż wilgotność ziemi umożliwi dokładne wymieszanie z glebą.

a jednak działa przez wchłanianie a raczej wpłukiwanie np. na łące. Tylko że na efekt trzeba dłużej czekać. A na stronie dlg też jest napisane że nie ma potrzeby mieszania z glebą bo jest wysoka reaktywność.

Ja właśnie wczoraj wysiałem węglanowe 50% w dawce 4 tony/ha czyli 2 tony cao. Leżało od września bo nie szło wjechać na pole a teraz dopiero trochę z wierzchu złapało choć miejscami rcw się topił. A orkę będę robił może w przyszłym tygodniu bo ma być odwilż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

To z tego co naliczyłem to w tym nawozie jest łącznie 143,5% związków. Jak to możliwe? Myślałem że nie da się ponad 100%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

Silva, bo chyba te 53,5% jest zawarte 60%, tak mi się wydaje, tam nie masz wypisanego składu % nawozu, tylko zawartosc % danych substancji, jeśli źle mówię niech mnie Autor poprawi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Astora    3

ja cos w miare taniego i mocnego znalazłem : Dolomit 60%CaCO3, 30%MgCO3, 53,5%CaO luz 125 netto opolskie . ilości ograniczone proszę o kontakt

zainteresowanym daje link xxxx

pozdr

 

Witam kolego,

z tego co widzę to napisałeś że wapno to ma 60%CaCO3 to w przeliczeniu na tlenek wapnia i tlenek magnezu ok. 32%CaO a 30%MgCO3 to ok. 12%MgO, więc wapno to nie jest jakąś rewelacja, a kosztuje na pewno słono. Jak dobrze pamiętam, to nazywa się to GRUNE4, ale to jest nic innego jak wapno zmielone i zgranulowane, tylko ze kosztuje 5 razy tyle co zwykłe wapno mielone. Nie wierz ze tego wapna trzeba mniej wysiać, bo to bzdura, bo ty masz wprowadzić do ziemi odpowiednią ilość CaO, to przelicz sobie jeśli jest to 32%CaO to ile go musisz wysiać. Trzeba pamiętać, ze jeśli chcemy odkwasić zimię, to stosujmy zwykłe wapno węglanowe bez magnezu o zawartośći min. 50%CaO, a jeżlei chcemy potrzymać ph czyli jak jest ono na poziomie ph 6,0 i więcej to możemy zastosować wapno węglanowe z magnezem, ponieważ wapno to pochodzi z twardej skały(DOLOMITU) który bardzo długo się rozkłada w ziemi. (Pamiętajmy że DOLOMIT MUSI być dobrze rozdrobniony, w przeciwnym razie będzie się rozkaładał kilkanaście lat - czyli nie będzie efektu żadnego). :blink:

Edytowano przez yacenty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekw    2

Chciałbym zapytać o efekty stosowania kredy nawozowej? W tej chwili kosztuje około 100zł/t netto + transport. Gleby mam lekkie, więc wapno tlenkowe chyba odpada? Ważne jest, żeby efekt działania był szybko widoczny. W jakich dawkach można wysiewać kredę w sytuacji gdy grunty dzierżawione mają pH 4,0-4,5 (mierzone najprostszym kwasomierzem płytkowym + płyn Helliga).

Czy używał ktoś kredy z kopalni w Trębaczewie, gmina Działoszyn, województwo łódzkie?


Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Na lekkich wapno tlenkowe broń Boże. Kreda zawiera ok 40-45%CaO czyli przy tym pH co podałeś trzeba zastosować ok 3t CaO. Czy przeliczając na kredę wychodzi ponad 6t kredy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekw    2

6 ton kredy na raz to chyba samobójstwo, w kopalniach mówią, że przy bardzo kwaśnej glebie można dać 1,1-1,3 t/ha. Dlatego właśnie pytam na forum może są osoby, które stosowały kredę. 6 ton to chyba nawet węglanu byłoby za dużo.


Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

6 ton kredy na raz to chyba samobójstwo, w kopalniach mówią, że przy bardzo kwaśnej glebie można dać 1,1-1,3 t/ha. Dlatego właśnie pytam na forum może są osoby, które stosowały kredę. 6 ton to chyba nawet węglanu byłoby za dużo.

 

 

Obliczałem to na podstawie tabeli z książki o chemii rolnej. Tu się zgodzę, jednorazowe zastosowanie takiej ilości zabije wszystkie mikroorganizmy jakie tam jeszcze zostały. I kreda też ma formę CaCO3, czyli tak jak węglan, nie działa gwałtownie jak np tlenek wapnia.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomal17    0

wapno tlenkowe na ziemie lekkie dlaczego nie u nas w okolicy sieja te wapno i jakoś nikt nie narzeka Gleby 4.5.6. klasa jarekw zkąd dokładnie jetes

 

ja potawilem na doświadczenie kolegów kupiłem wapno z PROMAGu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dlatego tlenkowego się nie powinno bo działa gwałtownie, mikroflora może tego nie wytrzymać, i takie wapno będzie szybciej wymywane. Węglanowe rozkłada się przez długi czas przez co braki Ca nie są tak bardzo odczuwane. Może u was się sprawdza bo siejecie je w niskich dawkach, lub wiadomo klasa ziemi nie jest sobie równa ;)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasjonator    0

co sądzicie o wysiewie wapna budowlanego? raz wysiałem niewielka ilość i nawet pomogło. muszę szybko działać bo widać powolne przerzedzenie. myślałem nawet żeby zmieszać z saletrzakiem teraz pod jare aby łatwiej wysiać. czy to dobry pomysł???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

wapno z azotem :blink:?

w lubelskim dużo osób wapnuje marglem. Tyle że jest fest zbrylone. Pamiętam bo u wujka na polu kopali dosyć sporo marglu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Wapno budowlane tak ale nie można przesadzić z dawką. Niedaleko nas gość stosował. Pół tony na hektar. Efekt jak po tlenkowym. Ale tona wypala wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kkk2006    0

Czy mozna stosowac wapno tlenkowe wiosna(przed siewem dobrze wymieszane)zasiac trawę a potem(po zbiorze trawy) wylewac gnojówkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj