wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

bolid20    98

Przeczytałem cały wątek i nurtuje mnie i pewnie innych pytanie czy można wczesną wiosną rozsiać wapno pod ziemniaki?? U mnie wygląda to tak że na jednym polu dałem obornik jesienią więc tam bym nie dawal wapna ale zrobiłem analize i wyszło ze na drugim kawałku gdzie będą ziemniaki bez obornika jest niskie ph więc tam myślałem zaraz po zimie dać wapno i w kwietniu posadzić na tym ziemniaki myślicie że to im niezaszkodzi??


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ziemniaki nie lubią zbytnio gleby po wysianym wapnie, za to dobrze tolerują niskie pH. Na Twoim miejscu bym wapnował po ziemniakach, pod uprawę następczą.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

Dokladnie...Ziemniaki nie lubia wapna.Jak kiedys rozsialem wapno pod ziemniaki to nie dosyc ze byly male to jeszcze mialy takie parchy na sobie(rok byl wtedy mokry).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

faktycznie ziemniaki nie lubia wapna ja jesienia dalem troche bo mi zostalo gruberem zjezdzilem po łące i na wiosne orka psadzilem ziemniaki i sypalem saletre kendziezynska i mialy parchy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że nie zależnie od gleby ni powinno się wapnować. Choć gdzieś czytałem, że dolomitem można, ale czy to prawda to nie wiem, bo nie testowałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

Mi się gdzieś o uszy obiło, że na ciężkiej ziemi im to tak strasznie nie szkodzi, a na lekkich, broń Cię Panie Boże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oloolosz    2

Ja mieszkam niedaleko Tczewa i do mnie wapno przyjechało z Kruszwicy.

kupuje ktos w pomorskim wapno?jakie ceny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Aha to dobrze że zapytałem. To daruje sobie w takim razie to wapno i dam po wykopkach pod pszenicę. Czekam jeszcze na reszte próbek z stacji CHem-rol zobaczymy jak na innych kawałkach będzie z Ph.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

Ja mam ziemie ciężką II klasy i jak w tamtym roku poprószyłem trochę wapnem to nie było aż tak źle.

Wiem natomiast, aby podniesc zawartośc Ca w glebie, a nie zwiekszajac pH trzeba na 100kg wapna(tylko nie pamiętam jakiego;/ ) trzeba 50 siarczanu amonu, a warto go dac pod kartofle, skrobiowosc rośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja pod ziemniaki zawsze dawałem saletrę, to nie wiem jaki efekt tego siarczanu

A co do wapna to stosowałem 3 lata temu i znowu będę musiał zbadać glebę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Dziś dostałęm wyniki próbek ziemi i wyszło że mam wszytkie działki zakwaszone:( ph od 4.05 najgorasza do 5.50 najlepsza. Jakie mi polecicie wapno? na allegro znalazłem węglanowe po 15 zł i w miarę nie daleko bo z Kielc będzie do mnie ze 120km,chyba że ktoś wie gdzie jeszcze jest w małopolsce niedaleko Tarnowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Z tych co stosowałem o najlepsze jest wapno białe tlankowe palone no i w miare szybko działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

Przeważnie przy niskim ph zasobność pozostałych składników jest dość wysoka,przynajmniej tak było u mnie.A więc trzeba byłoby zastosować wapno szybkodziałające tlenkowe.oczywiście nie przesadzić z ilością bo to nic nie da.Lepiej zaraz po zniwach poprawić wolniej działającym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No i przy niskim ph tak jak fosfor przekształca się w nieaktywne formy więc nawet jeśli są tam to je tracisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

akurat magnezu we wszytskich polach wyszło bardzo wysoko coś 15.00.a fosforu i potasu to tak na zmianę raz jednego jest bardzo duzo ,drugiego mniej,lub średnia zawartośc, tam gdzie mam ph 4.05 to mi obliczyli 6 ton. cztyli np. węglanowe o zawartosci CaO 53% to musze dac około 12ton? dobrze to rozumie? Tam teraz jest zasiane pszężyto leontiono i na jesieni bardzo dobrze wyglądało, a jak dam wapno jakieś to dopiero po żniwach. W tym roku dawali u nas wapno po powodzi właśnie tlenkowe dostalem 500kg;/ i pytałem ile kosztuje to w worku tonowym 150zł dużo trochę:(

 

Ps.Akurat w mojej galeri jest to pszężyto z tego najgorszego pola,jak chcecie to zobaczcie sobie i czy też wam się wydaje że dobrze wygląda?

 

 

hallllo! odpowie kotś...?

Edytowano przez lebek5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tego physiomax'u stosuje się ok 300kg/ha. Ale radziłbym dać po żniwach wapno w większej ilości, jeśli masz kwaśną glebę, np. tlenkowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj