wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

rafffffff    9

mam pytanko ,z racji tego ze niebawem zbliza sie siew kukurydzy ,czy moge przed uprawa pola nawiesc wapna z Cukrowni ?nie bedzie to mialo jakis ujemnych skutkow? czy dac sobie spokoj i dopiero jesienia zawalczyc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Po pierwsze analiza gleby. Nie jest droga a naprawdę ułatwia życie. Za jedną drogą masz P i K wiadome.

 

Wapno na rżysko, uprawki pożniwne (gruber lub kultywator, podorywka), na koniec orka. Najlepiej w tym roku nie wywozić na te pole obornika lub nie wylewać gnojowicy. Jak już z musu to pierwsze wapno, za 2 tyg obornik.

 

Sęk w tym, że nie podałeś typu gleby: ciężka? lekka?.

Ciężka to najlepiej tlenek odkwasza. Lżejszą potraktować węglanem.

 

Na cięższe polecam kredę nawozową. Masz granulowaną i mieloną. Efekt w pierwszym roku. Znakomicie odkwasza. Unikaj jednorazowego stosowania pełnej dawki (jeśli wysoka). Korzystniej podzielić na 2. Co do dawek to na oko 1-2t granulatu/ha a mielonej 5-6 t/ha. Ale na oko to chłop w szpitalu umar...

Do wyboru również niemiecki Granukal.

 

Na efekt węglanów musisz poczekać ze 2,3 lata. Osobiście praktykuje - odkwaszać kredą a podtrzymać odczyn węglanem (dolomit).

 

 

A czemu krede w postaci granulatu wysiewa sie mniej niż w postaci sypkiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Podstawowy czynnik to zawartość wody. Granulowana może mieć np. 3-5% wilgotności, mielona z kopalni powyżej 10%. Ustala się wtedy inny przelicznik, w konsekwencji różne dawki w t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolowik    23

Co sądzicie o wapnowaniu przed uprawą rzepaku (po zbożu)? Zaznaczam że chciałbym również dać obornik. Obecna cena wapana na północy lubelskiego 60 zł/tona (węglanowo-magnezowe).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie można dawać obornika i wapna w tym samym roku.

Jeśli pod rzepak to dobrze jest wapnować z rocznym wyprzedzeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Odswierzam temat :D

 

Słyszałem ze na terenach popowodziowych mozna za darmo przebadac glebe zeby wapnowac. Czy to prawda???

 

Prosiłbym o odpowiedź ;[


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Na agrofoto.pl czytałem o tym. Ma tak być. Ale coś tego artykułu znaleźć nie mogę.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemo    0

co do tej kredy to słyszałem że sie rozwalają te granulki w rozsiewaczu więc i tak trzeba siać piastem jak ktoś ma własny to ok ale wynajmować to wole wysiać wapno w tym roku mam wapno po 85 zł/t z dowozem wysieje te 3 to i tak taniej wyjdzie niż ta kreda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mycy    0

co do tej kredy to słyszałem że sie rozwalają te granulki w rozsiewaczu więc i tak trzeba siać piastem jak ktoś ma własny to ok ale wynajmować to wole wysiać wapno w tym roku mam wapno po 85 zł/t z dowozem wysieje te 3 to i tak taniej wyjdzie niż ta kreda

 

Przemo co do kredy powiem ci że nic Tobie lepiej i szybciej pola nie odkwasi niż właśnie kreda. Dolomity to mielona skała a kreda to czyste nie skamieniałe wapno. Zrób sobie eksperyment nalej w szklanke wody i wsyp w jedną dolomit a w drugą kredę wtedy zobaczysz różnice.

Siałem wczoraj wapniak koszelowski zwyklym rozsiewaczem do nawozów 10ha wysiewa sie idealnie i nawet za bardzo nie pyli, big-bag 500kg akurat wystarczal na napelnienie moiego rozsiewacza- ja osobiscie polecam. Kupowałem bezposrednio u producenta cena brutto to 300zł/tona jak dobrze zagadasz i bez rachunku bedzie taniej. Reasumujac, zeby osiagnac ten sam efekt, kredy dajesz tone na ha a dolomitu 3-4 tony na ha z czego 3 tony to skala do niczego ci na polu nie potrzebna.

Moim zdanie jesli szybko chcesz odkwasic pole tylko kreda ewentualnie można pozniej sypnąć dolomit magnezowo-wapniowy, co by podtrzymac odczyn gleby i wprowadzic magnez

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prolnik    1

Który typ wapna będzie najszybciej wchłaniany (i podnoszący pH gleby) zaraz po kredzie? Proszę o odpowiedź, bo w nast. tygodniu będzie wysiew. Gleby średnie i ciężkie.

 

Chyba nawóz wapniowy tlenkowy byłby dobre, ale co z zasiewami pszenicy ozimej? Chcę ją siać pod koniec września. Proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja kupowałem z Dalgety wapno.Teraz mają mi przywieść po 89 zł/tona.Ma ono 98% reaktywności.W tamtym roku dawałem je i jestem bardzo zadowolony.W tym roku widać efekt na polu.W tym roku kupiłem z pod Jeleniej góry Wojcieszowa po 55zł za 50%w promocji ale nie będę więcej jego brał, nie podoba mi się.Zadzwoń sobie do przedstawiciela Dalgety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prolnik    1

A co to za wapno? Ile dajesz tego na hektar? Poproszę numer na PW. Odpisz, bo czas ucieka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ja wczoraj z Kielc zamowiłem 56t, za 4tys, okazyjnie wapno weglanowo-magnezowe, jak przysylali probke wczesniej to super wyglądało, nie pamietam już składu.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek1972    126

Czy to wapno dolomitowe to to samo co dają jako podkład pod autostrady? Czy ono powinno twardnieć jak popada na niego deszcz? Pytam tak z ciekawości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Najpierw pytanie skąd jesteś.To podam nr do biura regionalnego.Przedstawicielstwa mają w Poznań, Aleksandrów Kujawski ,Olsztyn, Lublin i Pszenno,[Wrocław].Dostępność w wrześniu ale może i na koniec bo jest duże zapotrzebowanie.Możesz je stosować po głowie.Ja tak daję pod rzepak przed sianiem. Albo www.dalgety.com.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipoo    14

witam. mam pytanko bedzie to dobrze jakbym teraz wywiózł obornik na pole zaorał to i na wiosne wysiałbym wapno i to agregatem bym przejechał i zasiał zborze bedzie jakiś efekt?? czy nie wozic obornika??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Obornik z wapnem daje zero działania. Wiec odradzam obornik jak narazie dopiero na jesien za rok daj, o ile planujesz wozic na wiosne wapno.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipoo    14

wapno napewno pójdzie na wiosne hmm pole jest podorane to zostawic je takie?? i dopiero na wiosne wapno i orka czy wapno i agregat??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Szczerze powiedziawszy to nie wiem jak się nazywa te wapno.Wyrobisko jest chyba koło Opoczna.A na pewno koło wyrobiska NordCal.Dawałem po 2,5 tony/ha.Dawałem przed te z cukrowni po 8-10 ton/ha i efekt był mizerny.Jak dałem to wapno to zobaczyłem różnice.Na polu gdzie nic nie rosło w tym roku pszenica się nie odróżniała od innych.A gdzie dałem jeszcze z cukrowni to ukosiłem z 1,5 tony mniej pszenicy.A kawałki są koło siebie.

Tel do Lublina 0817490321.Poproś o przedstawiciela na twój region.

Ja mam zamiar teraz dawać co roku po 2-2,5 tony na ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

53% CaO Tlenek wapnia. 95% CaCo3 węglan wapnia,Aktywność Chemiczna do 95%.Siła zobojętnienia do 50%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKARD    0

Polecam Wapniak Koszelowski z zakładów KZK.

 

Możecie powiedzieć że skoro sam sprzedaję to dlatego polecam, ale uargumentuję to tak:

 

 

1.Prowadzę gospodarstwo 30ha i testowałem różne rodzaje wapna.

2. W asortymencie posiadam inne rodzaje wapna, ale polecam właśnie to.

3. Znaczna część rolników z okolic pyta i kupuje właśnie to wapno na bazie kredy.

 

Dostępne w workach 40kg i Big Bagach 500kg. Granula

 

Kreda ta (06a) posiada 95% CaCo3 oraz 98% reaktywnosc co czyni ja

absolutnie bezkonkurencyjna na rynku. Mozna stosowac ja cały rok, takze

pogłównie, bez koniecznosci mieszania z gleba ( atut dla sadowników i

warzywników).

 

Działa od razu, kostka znika momentalnie. Gruba granula - nie kurzy się, bardzo równo się rozsiewa.

 

W przypadku pytań proszę o kontakt:

 

 

512 488 027

 

Pozdrawiam

Łukasz Solski

 

P.S. Więcej info znajdziecie na stronie http://www.kzkpolska.com/ - polecam zakładkę AKTUALNOŚCI


www.lukard.pl - artykuły rolne - nawozy, środki ochrony roślin, materiał siewny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj