wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Witam ja zbieram chętnych na wapno Tlenkowe około 52% CaO i Magnezowe Około 30% CaO + około 18% MgO

 

cena w KUJ-POM około 90zł tona loco dom Klienta jak coś proszę na PRIV , orientuję się narazie czy w coś takiego brnąć

a sam wapnuję od lat uważam że warto tylko żeby nieraz ruszyć martwą ziemię to trzeba dać i 5 ton czystego składnika czyli nawet kilkanaście ton wapna na ha;/


Kiedy pojawiają się dzieci zaczynamy inaczej patrzeć na ten padołek łez...
Eliza, nasze małe płaczące szczęście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarioCCH    0

Mam pytanie czy mogę wapnować pole po żniwach na ściernisko 3-4 tyg. po opryskaniu roundupem i potem orka ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma przeciwskazan.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Ile dni przed siewem kukurydzy wapnować glebę?? i jaka najlepiej gleba ma być wilgotna czy sucha?

Powinieneś to zrobić po zbiorze kuku,przed wysianiem jak dasz potem duzo azotu,(a kuku lubi),będziesz miał duże straty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gago    0

Ja to przed zimo rozworze wapno i zatalerzuje potem i potem znowu po zimie jak jest jakieś gorsze pole to tak i dużo też nie daje bo jak jest suchy rok to jest potem tragedia na tym polu a szczególnie jak są buraki :blink:


Zetor Team
Posiadacze i sympatycy Zetorów zapisujcie się do klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzychu18    6

Teraz na wiosnę zamierzam wapnować pola mam teraz dylemat czy wapno rozsiać na pole i później zaorać (płytko) czy najpierw zaorać i później rozwieść wapno i agregatem uprawowym przejechać i wtedy zasiać zboże???. Zamierzam na jednym polu teraz na wiosnę rozsiać wapno a po żniwach zamierzam wywieść tam obornik czy to nic nie zaszkodzi ??????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Obornik po żniwach nic nie szkodzi. Czy pod orkę lub też na orkę zależy od tego jaki efekt chcesz uzyskać. Jeżeli wapnujesz regularnie i masz ph zbliżone do optymalnego to nie ma znaczenia jezeli wapnujesz bo jest b. niskie ph i masz zamiar posiać np jeczmień który jest bardzo wrażliwy na kwaśne gleby to daj na zaorane pole aby szybciej działało w strefie korzeniowej roślin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Chcę w tym roku zacząć wapnować pole, pod oziminy siane 2010/2011. Chcę dać wapno granulowane. I moje pytanie brzmi co wy o nim sądzicie, kiedy i jak je najlepiej dawać, chodzi mi czy na orkę, czy przed i czym to wymieszać dobrze. I ile to musi być dane przed siewem, oraz czy to wapno działa tak samo długo jak zwykłe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Po pierwsze analiza gleby. Nie jest droga a naprawdę ułatwia życie. Za jedną drogą masz P i K wiadome.

 

Wapno na rżysko, uprawki pożniwne (gruber lub kultywator, podorywka), na koniec orka. Najlepiej w tym roku nie wywozić na te pole obornika lub nie wylewać gnojowicy. Jak już z musu to pierwsze wapno, za 2 tyg obornik.

 

Sęk w tym, że nie podałeś typu gleby: ciężka? lekka?.

Ciężka to najlepiej tlenek odkwasza. Lżejszą potraktować węglanem.

 

Na cięższe polecam kredę nawozową. Masz granulowaną i mieloną. Efekt w pierwszym roku. Znakomicie odkwasza. Unikaj jednorazowego stosowania pełnej dawki (jeśli wysoka). Korzystniej podzielić na 2. Co do dawek to na oko 1-2t granulatu/ha a mielonej 5-6 t/ha. Ale na oko to chłop w szpitalu umar...

Do wyboru również niemiecki Granukal.

 

Na efekt węglanów musisz poczekać ze 2,3 lata. Osobiście praktykuje - odkwaszać kredą a podtrzymać odczyn węglanem (dolomit).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Tylko mi chodzi o to wapno co daje się do 300kg, a ziemię mam dość ciężką, III; IV klasa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

To raczej nie masz zamiaru odkwaszać gleby.

Chodzi Ci o podtrzymanie odczynu?

Kiedy i czym ostatnio wapnowałeś glebę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyDD    0

Macie może jakiś namiar na miejsce gdzie można kupić kredę nawozową? Orientujecie się jak stoi cenowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

To pola nie były wapnowane przez jakieś ostatnie 20 lat, Tylko że ja mieszkam w t5akim miejscu gdzie nie tyle drogie dla nas jest wapno, co sam transport, i do tego jeszcze, nie ma jak go rozsypać po polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Można kupić wapno w PSB po 300kg/ha i rozsiać siewnikiem do zboża bez lejek,tak robi znajomy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wapna tlenkowe bo o takie pytasz są dość agresywne nieraz niezalecane na ciężkie gleby. Kopalnia niezła z tego co mówili znajomi byli zadowoleni, sam miałem zająć się spedycją wapna ale koszty transportu mnie przeraziły;/


Kiedy pojawiają się dzieci zaczynamy inaczej patrzeć na ten padołek łez...
Eliza, nasze małe płaczące szczęście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tego właśnie wapna zakupiłem po 200zł/t w workach 25kg i gośc twierdził żeby siac tego po max 700kg/ha ja zastanawiam się nad siewem pod korzeń QQ bo mam pare nowych działek i napewno ph tam będzie niskie bo te pola to wapna nie znały, próbki dopiero dziś zawiozłem do laboratorium to i dokładnie ph nie znam. a właśnie na nich pasuje siac qq czy moja kombinacja coś da? słyszałem że niektórzy na kwaśnych glebach sypią wapno do podsiewacza. prosze o porade.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Kreda nawozowa granulowana kosztuje w granicach 400-420 zł/tona.

Dawka w pierwszym roku 1-1,5 t/ha.

Drugi rok 1t/ha.

 

Ursus1991:

Te pola wymagają wapnowania.

Takimi, co po 300, 500 kg/ha (nawóz wapniowo magnezowy itp.) nie odkwasisz gleby. Szkoda kasy. Kosztują tyle co kreda.

 

W trzecim roku rozsiej dolomit lub granukal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

U mnie taki co się daje 300kg/ha kosztuje 500zł/t, Ale czy jak bym go zastosował to chociaż na jeden rok gleba zmieni odczyn, ponieważ mam jedną taka działkę kwaśną a chcę na niej we wrześniu posiać jęczmień. A poza tym to niemam za bardzo gdzie kupić tej kredy granulowanej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Polskie Składy Budowlane chodzi mi o zwykłe wapno do tynkowania a co do zwykłego rozsiewacza to raczej nie bo się udusisz a połowa pójdzie do sąsiada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Długofalowość Panowie... Dolomitowe Tlenkowe (48%do 53% CaO) lub Magnezowe (około 30% CaO i około 25 % MgO) wahania zależnie od kopalni, dajemy po 2-5 ton na ha co 3 lata i mamy dobra ziemie uprawną... budowlane proponował bym sobie odpuścić...

 

Co ty kolego kupiłeś po 200zł/t w workach? chyba nie dolomit? ja mogę załatwić po 100zł / t max jak daleko od kopalni ale ty chyba masz blisko... najlepszy do siania piast a jak ktoś nie ma to kos bo raczej musi byc taśma żeby dobrze podawała... i delikwent do popychania;d


Kiedy pojawiają się dzieci zaczynamy inaczej patrzeć na ten padołek łez...
Eliza, nasze małe płaczące szczęście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

No właśnie a u nas w okolicy nikt dobrych rozsiewaczy nie ma, te stare kosy są, ale ja tego nigdy nie używałem, i to ma małą pojemność, i nie wiem czy mi się wydaje, czy on sypie tylko na szerokość 6m. Najlepszy to by był RCW-3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no ja mam jakieś 80km ale to tak kupiłem z nienacka gośc jeżdził starem od domu do domu i sprzedawał, na worku pisze że to jest wapno tlenkowe 50%CaO nie wiem właśnie jak to jest z tym wapnem bo do tej pory stosowałem z cukrowni ale nawet rcw3 po zimie nie dało mu rady tylko rozrzutnik było mokre i lepkie i się przywieszało,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj