wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Zigi94    272

ja bym dał 6 ton i obserwował co się będzie działo. albo 3 tony radkowitu premium i 3 węglanu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    913
3 godziny temu, superfarmer02 napisał:

Ja daję najpierw obornik - talerzówka - wapno po ok 4 tyg - talerzówka bo na pewno będą jakieś samosiewy i chwasty - orka po ok 2 tyg 

Moim zdaniem obornik pod pług i na wierzch wapno, to chyba "najbezpieczniejsze" rozwiązanie, literatura uczy żeby nie mieszać tego razem no ale nie wiem :/ 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198
21 godzin temu, Zigi94 napisał:

na orkę. wapnowanie pod orkę to dlanie błąd

Dla mnie na orkę to błąd 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
superfarmer02    3604
1 godzinę temu, ThePerkins napisał:

Moim zdaniem obornik pod pług i na wierzch wapno, to chyba "najbezpieczniejsze" rozwiązanie, literatura uczy żeby nie mieszać tego razem no ale nie wiem :/ 

Rzadko daje obornik bezpośrednio pod orkę. Rok temu na części poszedł obornik po żniwach i za 4 tyg wapno a na reszcie pola tylko wapno i mimo że tam gdzie poszedł obornik i wapno jest zboże po zbożu to i tak wygląda lepiej niż tam gdzie samo wapno i stanowisko po ziemniakach. Żadnych niedoborów fosforu nie zauważyłem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1250
Napisano (edytowany)
Dnia 14.05.2022 o 06:57, livebird napisał:

Małopolskie północ województwa

dzwon po lakalnych firmach co robia wykopy/ układają kostkę , ja brałem  z Jaroszowca, podobno  wapno rolnicze i miałówke pod kostke sypia na jedną  pryzme, mówiąc inaczej jeden chu..., 0-4mm jesli suche to pyli sie bardzo, brałem  w tamtym roku 10t chyba 100-150PLN  za transport...i 25zł/t ?

Edytowano przez GABBER85

>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Nie ugniatasz gleby, zdrowszy kręgosłup, lepsza mineralizacja resztek pożniwnych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    913

Jak nie ma wyjścia to i tak trzeba, szykuję się pod siew traw i lucerny po żniwach więc będę leciał wierzchem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roni9411    30

Tak, 

Panowie jakie wapno polecacie po żniwach na ziemię 3 klasy? Ogólnie to pH kiepskie bo nowe działki i dwa lata temu poszło wapno węglowo magnezowe w ilości 3-4 tony ale widzę że w tym roku w pszenicy dalej jeszcze place takie się porobily. Inne składniki na średnim poziomie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1250

za 35 zl to bym bral w ciemno jak nie daleko  i kosztow nie na robisz, ja biore po zniwach 0-2 [0-4] wapno magnezowe po 55zł ok. 5-7t/ha


>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
huzieba    34
Dnia 9.06.2022 o 21:01, GABBER85 napisał:

.

.

Edytowano przez huzieba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1250
Przed chwilą, huzieba napisał:

No mamy ok.20km wiec rzut beretem, sami sobie to możemy przywieźć.

jak bedzie to miał w rękach wstaw zdjecie, i o efektach tez napisz, ciekawe czy chwasty jakie znikną


>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
huzieba    34
Dnia 9.06.2022 o 22:04, GABBER85 napisał:

 

.

Edytowano przez huzieba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VonVegans    1276
Dnia 8.06.2022 o 21:32, Dream1990 napisał:

Czy na program wapnowania można jeszcze składać wnioski?

Tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mj23    43

Jaka optymalna kolejność prac po żniwach

wapno>agregat ścierniskowy>głębosz  ,  czy

głębosz>wapno>agregat ścierniskowy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco512    983

Pierwsza wersja, rozsiewając wapno na głęboszowane pole będziesz ugniatał pole i zmarnujesz efekt głebosza, poza tym łatwiej siać wapno na nieruszone rżysko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szwagier24    38

Jakie wapno doradzicie kupić na ten rok? W zeszłym poszedł radkowit premium (mg z badań wyszedł średni, pH przed wapnem ok. 5). Powtórzyć premium, kupić zwykły czy może coś innego? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6465    12243

Szwagier podeślij priv namiar do tego co ci przywoził radkowit premium. Nie wiesz jaka cena w tym roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    442
6465 napisał:

Szwagier podeślij priv namiar do tego co ci przywoził radkowit premium. Nie wiesz jaka cena w tym roku?

W tamtym roku radkowit premium kosztował około 85-90 zł/t brutto, z dowozem. Mieszkam 65km od kopalni. Wozil mi kolega Jóźwik czyli forumowicz bialy2005. Polecam firmę :)

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj